Makyaj

40’lı Yaşlar Ve Cilt Bakımı

Yaşın ilerlemesiyle cilt görünümünde değişimler meydana gelir. Ciltte kuruluk artar ve hormonsal değişimler oluşur. Bu nedenle kırışıklıklarda artış görülür. Maalesef ki bu kırışıklıklar kullanılan kremlerle hafifletilemeyebilir. Kişinin 40 yaşından sonra kan dolaşımında yavaşlama oluşur. Ayrıca vücut artık eskisi kadar pigiment üretmez. Hücrelerin kendini yenileyecek gücü kalmadığından mutlaka dışardan destek verilmelidir. 40 yaşından itibaren yaşlanma yavaşlatılabilir. Bunun için çeşitli cilt bakımı yöntemleri bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere, 40’lı yaşlar ve cilt bakımı önerilerini derledik.

40’lı Yaşlar Ve Cilt Bakımı

Cilt temizliği

Ciltteki hücreleri canlandırmak adına düzenli cilt temizliği önemlidir. Bunun için anti aging içeren temizleyiciler kullanılmalıdır.

Cildi nemlendirme

40’lı Yaşlar Ciltteki kırışıklıkları önlemek ve azaltmak adına cildi nemlendirmek önem taşır. Bu nedenle cilt bakımı adına yağ içerikli kremler kullanılması önerilir. 40 yaşından itibaren cilt altındaki kılcal damarlar cilt yüzeyinde görülmeye başlar. Bu nedenle ciltte oluşan ince yapıdaki kırışıklıklar derinleşen çizgiler haline gelir. Bu nedenle enzim ve enerji depolamaya yardımcı anti aging içeren yaşlanma karşıtı gece ve gündüz kremleri kullanılmalıdır.

Ciltteki yorgun hücreleri harekete geçirmek adına çeşitli maskeler ve lifting içerikli bakımlar uygulanabilir. Aynı zamanda boyun ve dekolte kısmında sarkmalar oluşmaması için özel içerikli kremler düzenli olarak uygulanmalıdır. Leke açıcı özelliğe sahip olan kremler günlük el bakımında kullanılabilir.

Göz bakımı

Göz bakımı da, cilt bakımı içerisinde yer alır. Göz bakımı için gerekli olan tek şey vitamin içerikli kremler ve masajdır. Kaz ayaklarını yok etmek ve kırışıklıkları önlemek adına göz ve çevresine uygulanan kremle beraber masaj gereklidir.

Cilt Bakımı ve Makyaj

Makyaj tercihinde en önemli özellik, makyaj malzemesinin güneş koruyucu özelliğe sahip olup olmamasıdır. Ayrıca cilt tipi yağlı olsa bile nemlendirici kullanımı ihmal edilmemelidir. 40 yaşından sonra mümkün olduğunca fazla fondöten ve far kullanılmamalıdır. Çünkü kırışıklıklar bu nedenle daha çok gün yüzüne çıkabilir. Eğer uygulanması gerekiyorsa açık tonlarda fondöten uygulanabilir.

Cilt jimnastiği

40 yaşından sonra ciltteki kolejen artımı yavaşlar. Ayrıca lif yapısında zayıflık görülür. Cildin en üst katmanı da sağlam olduğu için dışarıdan bakıldığında yüzde çöküntüler fark edilir. Buna en çok hücre değişimleri neden olur.

Bu çöküntüyü engellemek amacıyla günde sadece 5 dakikalık cilt jimnastiği yeterli olacaktır. Bunun için yapılacak en iyi teknik sakızı dişinize yerleştirerek olduğu yerde çiğnemeye çalışmaktır. Aynı zamanda gece uyurken sürekli olarak aynı yönde uyumamak gerekir.

40 yaşından sonra uygulanabilecek maske çeşitleri

Belirli bir yaştan sonra cilt bakımı konusunda daha da dikkatli davranmak gerekir. Bu sayede ciltteki kırışıklıkların ve sarkmaların önüne geçilebilir. Bunun için bir kaç tarif bulunmaktadır.

Öncelikle beyaz üzüm püre haline getirilir ve ezilir. Ardından portakal ve elma suyu eklenir. Karışım yüze uygulanır ve durulanır. Yaklaşık olarak 15 dakika kadar yüzde beklemelidir. Uygulama her gün düzenli olarak uygulanmalıdır.

Cilt bakımı uygularken yapılması gerekenler

  • Yüz temizleyici sütlerle arındırılmalıdır. İşlemi uygularken mutlaka dairesel hareketlerle masaj yapılmalıdır. İçten dışa dönük alın ve yanaklarda dahil edilmelidir. İşlem sonrasında yüz durulanmalıdır.
  • Cildin nem dengesini kaybetmesi sonucu kırışıklıklarda artış gözlenir. Bu nedenle cilt mutlaka nemlendirilmelidir. Kullanılan kremlerin içeriğinde hiyalüronik asit bulunmalıdır. Bunun nedeni deri katmanlarındaki suyun tutulumunu sağlamaktır.
  • Uygulanan Cilt bakımı aynı şekilde boyuna da yapılmalıdır. Tek farksa yüze yukarı boyuna aşağı şekilde krem uygulanır ve ovulur.
  • Yüze uygulanan kremlerin içeriği incelenmelidir. Mutlaka C vitamini ve Q10 içerikli olmalıdır.
  • Beslenme düzenine dikkat edilmeli bol su tüketilmelidir. Ayrıca meyve ve sebzeler günlük olarak tercihler arasında olmalıdır.
  • Cildin doğal mineral ihtiyacını karşılamak için günde bir defa maden suyuyla yıkanmalıdır.
  • Salatalık ve şeftali kabukları cilde uygulanabilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close