T.C Cumhurbaşkanları

Abdullah Gül

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kimdir? Hayatı? Siyasi Yaşamı

Abdullah Gül 29 Ekim 1950 yılında Kayseri’de doğdu. 1200 yıllık aile geçmişine sahip olan Gül’ün babası Kayseri’nin ilk sanayi tesisi sayılan Tayyare Fabrikası’nda usta başı olarak çalışan Ahmet Hamdi Gül’dür. Annesi Adviye Gül ise Kayseri’nin önde gelen ailelerinden Satoğlu’na mensuptur. Gül’ün kendinden başka bir erkek, bir kız iki kardeşi vardır. Abdullah Gül, 21 Ağustos 1980 yılında 15 yaşındaki Hayrünnisa Gül ile 30 yaşındayken evlendi. Evliliklerinden Kübra, Mehmet Emre, Ahmet Münir adında 1 kız 2 erkek çocukları olmdu.

Okul Hayatı

Abdullah GülAbdullah Gül, ilkokul öğrenimini Kayseri Gazi İlkokulunda, ortaöğretimini ise Nazmi Toker ortaokulunda yapmıştır. Birçok ünlü ismi yetiştiren Kayseri Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni kazandı.

Abdullah Gül’ün Üniversite’ye girdiği yıl Türkiye’de öğrenci hareketlerinin en yoğun olduğu dönemlerdi. Üniversite yıllarında öğrenci hareketlerinde aktif olan Abdullah Gül o dönemlerde önde gelen öğrenci derneklerinden biri olan Milli Türk Talebe Birliği’nde öğrenci liderleri arasında yer aldı. Bu yüzden 12 Eylül 1980 yılında askeri darbe sonrası tutuklanarak Metris’e götürüldü. 1 ay kadar tutuklu kaldı.

1974 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olan Gül, İktisat Fakültesi’nde başladığı doktora eğitimini 1983 yılında bitirdi. Doktora eğitimi sırasında dil eğitimi almak için 2 yıllığına Londra ve Exeter’e gitti.

Yurda döndükten sonra akademik çalışmalarını sürdüren Abdullah Gül, Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunda yer aldı. Abdullah Gül burada 5 yıl boyunca mühendislik bölümü öğrencilerine ekonomi dersi verdi.

Abdullah Gül 1983 yılında İslam Kalkınma Bankası’nda ekonomist olarak çalışmak üzere Cidde’ye gitti. Ailesiyle birlikte 8 yıl Cidde’de ikamet etti. Görevi nedeniyle değişik ülkelere yaptığı seyahatler kendisine farklı coğrafyadaki ülkelerin ekonomik, sosyal ve siyasi yapıları hakkında bilgi sahibi olmasını olanak sağladı. 1991 yılında uluslararası ekonomi dalında Doçent unvanı aldı.

Siyasi Yaşamı

Abdullah Gül 1991 yılında yapılan erken seçimle Refah Partisi’nin Kayseri Milletvekili olarak meclise girdi. 1991 – 1995 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği yaptı. 1995 – 1999 yılları arasında Dışişleri Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. 1991 yılından itibaren Avrupa Konseyi’nde Türkiye’yi temsil eden siyasiler arasında yer aldı.

10 yıllık görevi boyunca Gül Konsey’in demokrasi ve insan hakları standartlarının Türkiye Cumhuriyeti için vazgeçilmez olduğuna dair fikrini pekiştirdi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği yolundaki kararlarının gerçekleştirilmesinde etkili rol oynadı. Abdullah Gül Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’ndeki başarılı çalışmalarından dolayı 2002 yılında “Pro merito” madalyasını ve “Sürekli Onursal Üye” unvanını aldı. Abdullah Gül 2001 – 2002 yılları arasında NATO parlamenterler meclisinde üyelik yaptı.

Gül 1996 yılında kurulan 54. Hükümet’te Devlet Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü yaptı. 1999 yılında Fazilet Partisi’nde üçüncü kez milletvekili seçilerek meclise girdi.14 Mayıs 2000 yılında yapılan Fazilet Partisi 1. Olağan Büyük Kongresinde Genel Başkanlığa adaylığını koydu. Abdullah Gül Genel Başkanlık seçimini az bir oy farkıyla kaybetmiş olsa da kongrede çıkan sonuç tüm siyasi çevrelerce büyük bir başarı olarak kabul edildi.

Abdullah Gül Fazilet Partisinin kapatılmasının ardından, “Yenilikçi Hareket’e önderlik etti. Bu hareket Ağustos 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi (AK) adıyla Türk Siyasi arenasında yerini aldı. Abdullah Gül AK Partinin Siyasi ve Hukuki işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevini üstlendi.

Gül 3 Kasım 2002 yılında yapılan genel seçimler sonrasında 18 Kasım’da Başbakan olarak 58. Cumhuriyet Hükümeti’ni kurdu. Başbakanlık görevi kısa süren Gül 14 Mart 2003 yılında kurulan 59. Cumhuriyet Hükümeti’nde Dışişleri Bakanı ve Başbakan yardımcısı olarak görev aldı. 3 Ekim 2005 yılında Dışişleri Bakanlığı görevi sırasında Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım müzakereleri resmen başladı.

24 Nisan 2007 yılında Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyan Gül, seçim sürecinin yarıda kesilmesinden ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin erken seçim kararı almasından dolayı 22 Temmuz 2007 yılında 5. kez Kayseri Milletvekili seçildi.

28 Ağustos 2007 yılında Cumhurbaşkanlığına aday olan Gül seçimin 3. turunda 339 oy alarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı oldu. Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlık görevi 28 Ağustos 2017 yılında sona ermiştir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close