T.C Cumhurbaşkanları

Ahmet Necdet Sezer

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Kimdir?

13 Eylül 1941 yılında Afyonkarahisar’da doğdu. Babası Ahmet Hamdi Sezer öğretmen, annesi Hatice Sezer ev hanımıdır. Üç kız kardeşi vardır.

SEZER’İN OKUL YILLARI

1958 yılında Afyon Lisesinden mezun oldu. 1962 yılında ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Aynı yıl Ankara Hâkim adayı olarak göreve başladı. Ahmet Necdet Sezer 1964 yılında Semra Kürümoğlu ile evlendi. Sezer çiftinin bu evlilikten, Zeynep, Ebru ve Levent isimlerinde iki kız bir erkek çocukları vardır. Ahmet Necdet Sezer, askerliğini Kara Harp Okulu’nda yedek subay olarak yaptı.

SEZER’İN MESLEK VE SİYASİ YILLARI

Ahmet Necdet SezerDicle ve Yerköy Hakimlikleri ve Yargıtay Tetkik Hakimliği yaptı. Dicle’de görev aldığı yıllarda 55 aşiret reisinden bir olan Ensarioğlu Aşireti’nin reisi Şeyh Abdürrezzak Ensarioğlu’nun düşmanları tarafından el konulan ev ve arsalarının kendilerine geri verilmesini sağladı. Ahmet Necdet Sezer, sivil yönetime yeni geçildiği dönemde verdiği bu kararla bölgede huzursuzluk çıkmasını engellemiş oldu.

Sezer, 1977 ve 1978 yılları arasında Medeni Hukuk alanında yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır. 7 Mart 1983 yılında Yargıtay üyeliğine getirildi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi üyesiyken Yargıtay Genel Kurulu’nca belirlenen üç aday arasından zamanın Cumhurbaşkanı tarafından 27 Eylül 1988’de Anayasa Mahkemesi asil üyeliği görevine getirildi. 6 Ocak 1988 yılında Anayasa Mahkemesi Başkanı oldu.

25 Nisan 2000 yılında dönemin koalisyon ve muhalefet hükümeti Cumhurbaşkanı adayı üzerinde ortak bir noktada uzlaşamayınca, Bülent Ecevit’in önerisiyle Anayasa Mahkemesi Başkanı olan Ahmet Necdet Sezer Cumhurbaşkanı adayı olarak ön plana çıktı. Ancak Ahmet Necdet Sezer, 5 partinin ortak adayı olmasına rağmen ilk iki turda gerekli olan 367 oyu alamadı. 276 oyun yeterli olduğu 3. turda 533 milletvekilinden 330’unun oyunu alarak 5 Mayıs 2000 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. Cumhurbaşkanı oldu.

Ahmet Necdet Sezer Anayasa Fırlatma Olayı

Sezer’in 19 Şubat 2001 yılında Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sırasında dönemin başbakanı Bülent Ecevit’e Anayasa kitapçığını fırlatması 2001 yılında ekonomik krize sebep olmuştur. 13 Aralık 2002 yılında siyasi yasaklı Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekili olabilmesini sağlayacak Anayasa değişikliği parlamentoda kabul edildi. Ahmet Necdet Sezer ise değişikliği 18 Aralık’ta veto etti. Fakat, Ahmet Necdet Sezer ikinci kez sunulan Anayasa değişikliğini onayladı. Hakkı olmasına rağmen referanduma da gitmedi.

Veto hakkını en çok kullanan Cumhurbaşkanı olan Sezer, görev aldığı süre boyunca toplam 67 yasa, 22 Bakanlar Kurulu Kararı ve 729 müşterek kararnameyi veto etmiştir.

Sezer, 16 Mayıs 2007 yılında resmi olarak görev süresini tamamladı. Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin toplantı yeter sayısını tutturamaması nedeniyle yeni Cumhurbaşkanını seçemedi. Bu yüzden erken seçim kararı alındı. Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı seçilene kadar Cumhurbaşkanlığı görevini uzatmalı olarak tamamlamıştır.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close