Tatil

Akçatekir Yaylası Tatili

Türkiye’nin en cezbedici şehirleri arasında yerini alan Adana doğal güzellikleriyle, kültürleriyle, tarihi kalıntılarıyla ve müzeleriyle tüm misafirlerine keyifli anlar sunmaktadır. Adana’nın Pozantı ilçesine 17 km uzaklıkta yer alan Akçatekir Yaylası, Adana-Ankara E-90 oto yolunun 90 km sinde yolun her iki yakasında çok geniş bir alana yayılmıştır. Akçatekir beldesinin bir mahallesi konumunda bulunan yayla, Bürücek Yaylası, Akça Köy ve Tekir Yaylası’nın birleşmesiyle oluşmuştur. Sakin bir tatil sevenlerin huzur bulabileceği doğa ile iç içe vakit geçirebileceği muhteşem bir yerdir. Yayla boyunca çam, ardıç ve meyve bahçeleri eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca yayla mimarisine uygun yapılarda yer almaktadır. Bunların yanı sıra farklı mimari tarzların örneklerini de rastlamak mümkün. Akçatekir Yaylası’nda her sene 1 Eylül’de Akçatekir Yaylası Geleneksel Yayla Şenlikleri yapılmaktadır.

Akçatekir Yaylası Nerede?

Akçatekir Yaylası TatiliYaz aylarında kavurucu sıcaklardan bunalanlar için Akçatekir Yaylası doğru tercih olacaktır. Temiz havası ile insanın adeta içine işliyor. Bin metre rakıma sahip Akçatekir Yaylası, Adana‘ya 85 kilometre, Mersin‘e ise 105 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Akçatekir Yaylası aynı zamanda en fazla göç alan yaylalardan biridir. Yaylaya tren yoluyla ulaşım mümkündür.

Aynı zamanda kamp için de muhteşem bir mekân olan yaylada kamp yapmanın haricinde yaylaya 7 km mesafede yer alan Pozantı ilçesindeki turistik tesislerde konaklamak da mümkün. Akçatekir Yaylası’nın kışın 500-600 civarında olan nüfusu sahip olduğu iklim özellikleri dolayısıyla yaz aylarında yoğun göç alarak 200 binlere ulaşıyor.

Akçatekir Yaylası Tatil Dönemi

Akçatekir’in 1992’de alınan kararla belediye olduğunu belirten Akçatekir Beldesi Belediye Başkanı Mehmet Kılınçkaya, Adana ve Mersin halkının yazın kavurucu sıcaklarından korunmak ve serin bir Ramazan geçirmek için Akçatekir Yaylasını tercih ettiğini ifade etti. Yaz aylarında nüfusu 100 katına çıkaran yaylada kış aylarında geriye belediye çalışanları, bekçiler ve emeklilerden oluşan ortalama 150 hane kalır.

Resmi nüfusun 2 bin 836 olduğu yaylada 6 mahalle, 49 cami, bin sokak, çok sayıda süper market ve 20 binin üzerinde konut yer almaktadır. Özellikle emekliler için büyük bir ilgi odağı olan yaylada serin bir ağacın gölgesinde oturmak ya da meyve toplamak muazzam bir haz veriyor.

Bir yaylaya göre çok fazla gelişme gösteren Akçatekir Yaylası sizin unutulmayacak bir doğanın içerisinde huzurlu zamanlar geçirmenize yardımcı olacaktır. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken yaylada nüfus özellikle yaz mevsiminde artış göstermektedir. Bu nedenle Akçatekir Yaylası yakınındaki otellerden birinde rezervasyon yaptırarak yerinizi ayırtmayı ihmal etmeyin. Doğa ile iç içe tatilin keyfini yaşamak için geç kalmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close