Dünya Tarihi

Alexander Nevsky Kimdir

1938 yılında Sergey Ayzenştayn’ın yaptığı, baş rolünü Nikolay Çerkasov’un oynadığı kutsal Roma Germen İmparatorluğunun istilası önünde duran Alexander Nevsky karakterini konu alır. Bu filminde konusundan anlaşılacağı üzeri daha önce yapılmamışı yapan bir komutan oluşu ile diğerlerinden ayrılır. Alexander Nevski Katedrali ise onun bu durumu ile örnek biri olşuna istinaden Bulgaristan’ın Sofya şehrinde 1877-78 Osmanlı Rus savaşında ölen Rus askerlerinin anısına (1882-1912) yapılmıştır.

Alexander Nevsky Kimdir

Aile Hayatı

Pereslavl-Zalessky’de doğan Nevsky, Prens Yaroslav Vsevolodovich’in dördüncü oğluydu ve Vladimir’in tahtını iddia etme şansına sahip değildi.

Alexander Nevskyİdari Hayata Geçişi

1236’da, o Kniaz olarak (veya prens) Novgorodians tarafından çağrıldı. Novgorod kendi kuzeybatısında topraklarını İsveçli ve Alman işgalcilere karşı savunmak için, askeri lider olarak çağrılır.

Nevsky Adını Alışı

İsveç ordusu Izhora ve Neva nehirlerinin kesiştiği yere indiğinde, İskender ve küçük ordusu 15 Temmuz 1240’da aniden İsveçlilere saldırdı ve onları yendi. 1240’lardaki Neva savaşı, Rusya’yı Kuzeyden gelen tam ölçekli bir düşman işgalinden kurtardı. Bu savaş nedeniyle, 19 yaşındaki Alexander “Nevsky” ( Neva anlamına) adı verildi. Bu zafer Nevsky’nin siyasi etkisini güçlendirdi. Ancak aynı zamanda Boyarlarla ilişkilerini daha da kötüleştirdi. Bu anlaşmazlık yüzünden yakında Novgorod’dan ayrılmak zorunda kalacaktı.

Sürgünden Dönüş

Pskov, Haçlı Livonyalı Şövalyeleri tarafından işgal edildikten sonra, Novgorod yetkilileri İskender’e gönderildi. 1241 baharında, sürgünden döndü, bir ordu topladı ve işgalcileri dışarı sürdü. İskender ve adamları, Buxhoeveden’in Albert kardeşi Hermann’ın Lideri tarafından yönetilen Livonyalı ağır süvari ile karşı karşıya kaldılar. Nevsky, Peipus Gölü’nün buzunda düşmanla yüzleşti ve 5 Nisan 1242’de Buz Savaşı sırasında Töton Şövalyeleri’nin (Teutonic) Livonyalı kolunu yendi.

Alexander’ın zaferi, Orta Çağ tarihinde önemli bir olaydı. Rus askerleri, at sırtına monte edilmiş ve kalın zırhlarla kaplanmış Batı Avrupalı atlı şövalyelerini yenmişti. Bu açıdan Ortaçağ ile erken modern dönem savaşları karşılaştırıldığında eski dönem savaşlarının küçük marjlarla kazanılmış veya kaybedilmiş olduğu görülür.

Stratejik değerlendirmeler bir yana, Alexander’ın zaferi, Muskovit Rusya’nın gelişmesinde önemli bir kilometre taşıydı.

Alexander Nevsky’nin Politikası

Livonyalı işgalinden sonra Nevsky, Rusya’nın kuzeybatısını güçlendirmeye devam etti. Elçilerini Norveç’e yolladı ve 1251’de Rusya ile Norveç arasındaki ilk barış anlaşmasını imzaladı. Alexander ordusunu Finlandiya’ya götürdü ve 1256’da Rusları Baltık Denizi’ne ulaşmasını engellemek için başka bir girişimde bulunan İsveçlileri başarılı bir şekilde yendi.

Nevsky temkinli ve uzak görüşlü bir politikacı olduğunu kanıtladı. O, Roma Curia’nın Rusya ile Altın Orda arasında savaş başlatmaya yönelik girişimlerini reddetti. Çünkü Tatarlarla bu tür savaşın, hala çok güç ve aynı zamanda, yararsız olduğu anlaşıldı.

Nevsky Moğollarla İlişkileri

Han’a haraç ödetmek yerine dostça olan Altın Horde’yı egemen saymak veya Rusya’yı Moğollara bir vasal olarak tuttuğu da iddia edilmektedir. Nevsky, otoritesini boyarlar pahasına güçlendirmeye ve aynı zamanda ülkede herhangi bir anti-Muskovit isyanını bastırmak için çalıştı (Novos’un 1259 isyanı).

Sartaq Khan’la olan dostluğu sayesinde, Alexander, 1252’de Büyük Vladimir’in Prensi (yani Rus hükümdarı) olarak egemenliğini kurdu. On yıl sonra, Alexander, Volga üzerindeki Gorodets kasabasına geri döndü.

Ölümü

Golden Horde’den dönen Nevsky, Nizhney Novgorod şehrine ulaştı ve birkaç gün iyi bir sağlık için orada kaldı, ama Gorodets şehrine ulaştığında hastalandı. Ve sonra ruhunu Tanrı’ya bırakarak 12 Kasım 1263’de öldü.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close