Dünya Tarihi

Barbarossa Kimdir

Mersin’de ‘Silifke-Mut Karayolu’ üzerinde yürütülen duble yol çalışması nedeniyle Alman İmparatoru Fredrich Barbarossanın anıtına giden yol kapatıldı. Artık başka bir yere dikilen anıt ile Roma İmparatoru olmayan I. Frederick Barbarossa ilginç bir öyküye de sahiptir.

Not: Heykel bizim burada adam öldü diye dikilmişse iyi olamamakla beraber tarihi bir değere önem verilişi ile çok iyi bir tavırdır denebilir.

BarbarossaI. Frederick Barbarossa Hayatı

I. Frederick Barbarossa’nın doğumu kesin olarak bilinmemekle birlikte, doğum yılı 1122 veya 1123 olarak verilmiştir. Babası bir Hohenstaufen olan II. Frederick, Swabia Dükü idi. Annesi Judith, IX. Henry’nin kızı idi.

İkinci Haçlı Seferi

İkinci Haçlı Seferi sırasında amcası, Almanya Kralı III. Conrad’a Doğu’da eşlik etmişti. Nihayetinde, bu haçlı seferi bir felaketti ve Almanlar da dahil olmak üzere Haçlılar, askeri sefer sırasında iyi ücret almıyorlardı. Örneğin Dorylaeum’da, Conrad ordusu Türkler tarafından pusuya düşürüldü ve kötü bir şekilde vuruldu.

Tahta Geçiş

1152’de Alman kralı ölüm döşeğindeyken, İmparatorluk mührü Barbarossaya sundu ve yeğeninin onu başarma arzusunu dile getirdi. Barbarossa’nın tahttan çıkarken imparatorluğuna dair vizyonu, onu Charlemagne altında sahip olduğu zafere geri getirmekti.

Papa İle İlişkiler

1153 yılında Barbarossa ve Papa III. Eugenius arasında Konstanz Anlaşması imzalandı. Anlaşma, özünde, Papalığa, Norman’ın düşmanlarına karşı Sicilya’ya yardım etmesi karşılığında Barbarossa’nın Kutsal Roma İmparatoru olarak taçlandırılmasını şart koştu. Böylece 1155’te, Eugenius’un halefi Papa IV. Adrian tarafından yeni Kutsal Roma İmparatoru olarak taçlandırıldı ve ardından Almanya’ya döndü.

Papa tarafından taçlandırılmış olmasına rağmen, Barbarossa ve Papalık arasındaki ilişki gerginleşiyordu. Doğal olarak, papanın imparatora tabi tutulması gerektiğine inanıyordu ve papa da karşıt görüşü aldı. Sonunda 1176’da, Papa III. Alexander ile barış yaptı ve imparatorun kuzey İtalya’daki Lombard birliğine karşı yaptığı feci sefer sonrasında aforozunu kaldırdı.

Milano, Lombardiya’nın başkentiydi ve bu yüzden bu İtalyan krallığının en önemli şehriydi. Barbarossa’nın Almanya Kralı olduktan sonra, o, Lombardiya’dan Batı’nın İmparatoru olarak tanınmasını istedi. Milan reddetti ve sonraki yıllar boyunca Barbarossa’yı destekleyen Lodi kasabasını görevden aldı (mağlup etti). İlk İtalyan seferi sırasında ilk kez Milan’ı teslim aldı ancak şehir hayatı boyunca sıkıntı yaratmaya devam etti.

1158’de başkaldıran Milano’ya, Frederick Barbarossa’nın başında olduğu yüz bin kişilik Alman ordusu ile Alpler üzerinden varılır. Uzun bir kuşatmadan sonra şehir teslim oldu. Ama yakında tekrar ayaklanmaların başını çekti. İmparator bir kez daha kuşattı ve şehir bir kez daha teslim oldu. Surları tahrip edildi ve binalarının çoğu yıkıldı. Ama o zaman bile Lombards ruhu kırılmadı.

Milan ve Lombardy’nin diğer şehirleri müttefiklik kurarak imparatora karşı çıktılar. Bu defa Lombards’a karşı yaptığı sefer ile Frederick başarısız oldu. Ordusu tamamen yenilgiye uğradı ve Lombardiya şehirlerine özgürlük vermeye zorlandı.

Üçüncü Haçlı Seferi

Tüm çekişmelere rağmen, Üçüncü Haçlı Seferi çağrıldığında Barbarossa, 150.000 kişilik bir ordunun yetiştirilmesi ve Doğu’ya doğru yola koyulmasıyla derhal yanıt verdi.

İmparatorun Ölümü

Ancak, artık yaşlanmış olan imparator, Kutsal Topraklara ulaşmak için uygun değildi. 1190 yılında Barbarossa, Güneydoğu Anadolu’da Saleph nehrinde boğuldu. Bazı teorilere göre, imparator, nehri geçmeye çalışırken boğuldu, diğerleri de kendisi nehre geçmek için nehre atladığını iddia etti. Her halükarda, zırhının ağırlığı boğulmak için sık sık suçlanır.

Uyuyan Barbarosa’nın Efsanesi

Barbarossa’nın ölümü, çoğunluğu kampanyayı terk eden ve Almanya’ya geri dönen birliklerinin moraline ciddi bir darbe vurdu. Almanya’ya geri döndüğünde, bu sevgili imparatorun ölümü halk için büyük bir şoktu ve Barbarossa’nın aslında ölü olmadığını, ancak Kyffhäuser Dağı’nda tahtında uyuduğunu belirten bir efsane ortaya çıktı. Bu efsane yüzyıllar gittikçe daha ayrıntılı hale geldi. Bu efsanenin popüler bir versiyonuna göre, imparator, uykusundan doğacak ve “ravens dağdan uçmaya son verdiğinde” Almanya’ya bir kez daha büyük bir üstünlük getirecektir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close