Dünya Tarihi

Belisarius Kimdir?

Flavius Belisarius Ms. 505 yılında İllyria’da (Balkan Yarımadası’nın batı kesimi) yoksul bir ailede doğdu.

İmparator Justinianus

Bizans İmparatorluğu (Constantinople) generallerden biridir. Kendisi İmparator I. Justin, zamanında orduya girer. İmparator I. Justin’ın ölümü üzerine Justinianus tahta geçer.

Dini tavırlar Bizans’ta değişebiliyordu. Ancak I. Justinianus’un eşi, Rum Ortodoks Kilisesi tarafından azize kabul edilecek kadar ileri derecede kiliseye destek olmuştur.

Belisarius Muharebeler ve Savaşlar

Pers Seferi

BelisariusJustinian, Generali Flavius Belisarius’u, 533 yılında Pers imparatorluğuna sefere yollar. Belisarius; kuvvetlerini dağıtır ve stratejilerini Pers imparatorluğunun aşina olmadığı biçimlerde belirler. Bu da ona bir dizi parlak zafer kazandırır. Nihayetinde ise bir antlaşma ile bu sefer biter.

Afrika Seferi

Belisarius, daha sonra Vandallara kaybedilen Afrika eyaletlerini imparatorluğa geri kazandırmak için gönderildi. Bu topraklar imparatorluk tarafından yönetilmediğinden herhangi bir gelir yaratmıyorlardı. 533 yılında, 5.000 süvari ile sefere başlar. Sadece birkaç ay içinde Vandal gücünü kırdı ve eyaletleri Bizans yönetimine geri bağladı. Böylece; Kartaca ve imparatorluğun eski Afrika eyaletleri, Müslüman fethine kadar Bizans kontrolü altında kalacaktı.

İtalya Seferi

535’te, İtalya’daki Ostrogoth’lara karşı gönderilmiş ve yine bir dizi zafer kazanmıştır. Bunun sonucunda Got toplulukları ile kendi şartlarını teklif ettiği bir antlaşma yapar. Maddeleri kısaca şöyledir; bağımsız bir krallık tutabileceklerdi. Sebep oldukları zararlara karşılık hazinelerinin yarısını Justinian’a teslim etmek zorundaydılar.

Ostrogothlar, Flavius Belisariusun onurlu tutumuna güvenmişlerdi. Eğer o bu anlaşmaya kefil olursa teslim olmayı kabul edeceklerdi.

Hatta Ostrogoth asilleri onu kral ilan etme vaadinde bile bulundu. Ancak Flavius, Justinian’a sadıktı. Ostrogoth asilleri bir araya toplandığında hepsini tutuklattı ve onlara şartların ağırlaştırılmış halini kabul ettirdi.

İtalya’daki Ayaklanmayı Bastırmak için Sefer

545 yılında Roma’da, Totila adlı bir Got liderinin çıkardığı ayaklanmayı bastırmak için gönderildi. Belisarius Totila ve kuvvetlerini dışarı sürerek şehri tekrar ele geçirdi.

Narses, Flavius Belisariusun fazla popüler olduğunu ileri sürerek isyanı bastırmak için kendinin buraya gönderilmesini ister. İsyanı bastırmakta da başarılı olur.

Bulgar İstilasına Karşı Flavius Belisarius

559’da Bizans İmparatorluğu’nu istila etmeye çalıştıklarında Bulgarları ezdi. Bir kez daha düşmanı sınırın ötesine sürdü ve imparatorluğun sınırlarını korumayı başardı.

Suçlama-Hapis ve Ölüm

Justinianus’a yaptığı bu hizmetlerden sonra, yolsuzlukla suçlandı ve 562’de cezaevine gönderildi. Justinian onu affetti ve ona onurunu geri verdi. Daha sonra, Justinian’un, Belisarius’u kör ettirdiği ve büyük generalin Konstantinopolis sokaklarında bir dilenci olarak gezdiği yönünde bir söylenti çıktı.

Belisarius, Konstantinopolis’te Justinian’den sadece birkaç hafta sonra 565 yılında öldü.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close