Beslenme

Besinleri Koruma Yolları

Dalından koparılmış taze meyveleri ve sebzeleri soyuyor, eziyor, bir kısmını atıyor, su içinde bekletiyor ve öldürünceye dek pişiriyorsanız, siz bir katilsiniz! Evet, bugünkü beslenme bilimine göre, affedilmez bir katilsiniz!Peki nedir bu besinleri koruma yolları?

Yıllardır bilinen bir söze göre: “Cennet bize iyi besinler sunar, fakat Şeytan da kötü aşçılar gönderir!”

Ve aklı çelinmiş kötü aşçılar, evin en önemli odasında, besinler odasında yıkıma, “mutfakta katliama” girişir; besinlerin değerlerini ellerinden geldiğince azaltırlar. Pek çok rastlanan hasta sağlığın “yetersiz sağlık” başta gelen nedenlerinden biri besinleri yanlış yöntemlerle hazırlamak, yanlış pişirmektir.

Besinleri Koruma Yolları

Besinleri Koruma YollarıBesinler koparıldıkları an bozulma başlamıştır. Pişirmeye sıra gelmeden en önemli kayıplar, C ve A vitaminlerinde olur. Bunun nedeni, vitaminlerin oksijenle birleşerek bozulmasına yol açan ve bitki hücresinde bulunan enzimlerdir. Fakat sebze soğukta tutulursa bu enzimler etki yapamaz. Ve de besin çabucak kaynama sıcaklığına kadar ısıtılırsa enzimler çok fazla zarar görmez.

Bahçeden gelen besinler, sıcakta bekletilmeden yıkanarak buzdolabına konmalıdır. Patates, elma, portakal ve muz gibi besinler kalın kabuklan olduğu için bozulmaları çabuk olmaz.

Su ile yıkama da kısa sürede yapılmalıdır. Hiçbir besin, bol su içinde bekletilmesin. Suda eriyen vitaminler ve madenler suya geçer ve atılırlar. Böceklenen besinler ayıklanır, fakat tuzlu suya konmaz. Eğer bazı meyva ve sebzeler ilâçlanmışsa, zehirleyici etkilerini yok etmek için, eczaneden alınan gıda dezenfektanı “hidroklorik asit” ve üç litre su karışımına, daha önce suyla yıkanan sebzeler konur.

5 dakika bekletilir, sonra yeniden suyla yıkanır. Sebzede biraz asit kalırsa zarar vermez. Mide salgısındaki asittendir vitamin öldürücü enzimlerin etkisini azaltır. Asitli suyu porselen ya da cam kapta tutarak bir hafta sebzeleri yıkayabilirsiniz.

Yemeğe Başlamadan Önce Salata Yiyin

Kaliforniyada ve özellikle Beverly Hills tepelerinde, halka, tabak dolusu salata yapmalarını ve sofraya ilk olarak salatayı getirmelerini öğrettiler. Lezzetli bir salata sosu, mide salgısını uyarır. Salatayı önce sunmak, aşırı yemek yemeyi önlemede en önemli davranıştır. Salata sevmeyen bir insan bile yemekte ilk olarak salatayla başlamak zorunda bırakılırsa, karnı aç olduğu için, istekle salatayı yiyecektir. Birkaç uygulamadan sonra da, önce salata yemek bir alışkanlık olacaktır.

Amerika, salata çeşitlerinin bolluğuyla tanınmıştır. Yine de birçok aşçı, salatadan gereğince yararlanmayı bilmez. Lezzetli bir salata yapmak için düşünülecek ilk şey, sebze ya da meyvelerin taze, gevrek ve yıkandıktan sonra iyice kurutulmuş olmasıdır. Salata yapma konusunda ünlü olan Fransızlar,  salata sosu sebzelere iyice yapışmamışsa, Bunu bir başarısızlık sayarlar.

Sebzeler ıslaksa salata sosu iyice yapraklara sinmeyecektir. Fransız köylerinde, tel sepet içinde, yıkanan marulların silkelenerek kurutulduğunu görürsünüz. Kuru yapraklar üzerine “limon, sirke, sıvı yağ, peynir” sosu iyice yapışır ve salatayı lezzetli yapar. Yapraklar daha canlı ve parlak görünür, vitaminli özsuları tuz serpilince dışarı çıkmaz.

Salatayı yemekten hemen önce ve soğutulmuş sebzelerden hazırlayınız. Birkaç saat önce hazırlanan salata, tazeliğini yitirir. Biraz önce de hazırlansa, yemek saatine kadar buzdolabında bekletiniz.

Az bir uğraşıyla salata yapmak bir zevk kaynağı olur ve her salatanın, sebze ve meyvelere göre değişen ayrı bir lezzet ve görünüşü vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close