Şifalı Bitkiler

Biberiye Nedir? Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Birberiye her mevsim yeşil kalan çalı cinsi bir bitkidir iğneye benzeyen yaprakları koyu yeşildir. Acı bir tada sahiptir. Bunun sebebi içerisinde organik asit, glikozit ve uçucu yağ olduğundandır. Peki biberiyenin yemekler haricin de de tüketildiğinde sağlığa faydası olduğunu hiç duydunuz mu?

Biberiye Ve Sağlığa Faydaları

Biberiye NedirÇay olarak demlendiğinde uykusuzluğun giderilmesinde yardımcı olur. Kilo vermek isteyenler içinde çayının içilmesi iştahı keserek fazla yemek yememeyi önler. Kalp ve damar hastalıklarına, zihni açmada, guatra hastalığına iyi gelmektedir. Bunların yanı sıra biberiye cildin yenilenmesini sivilcelerin önlenmesine yardımcı olur. Banyoya girmeden önce saçlarınıza biberiye suyu veya yağı sürerseniz daha parlak ve canlı saçlara kavuşacaksınız. Halsizliğinize yorgunluğunuza da iyi gelmektedir. Biberiyeyi hem çay olarak hem de yağ olarak kullanabilirsiniz. Biberiye nelerde nasıl kullanılmaktadır;

Kilo Vermeye Etkileri

Bitkinin kurutulmuş veya taze olarak ılık suda çay olarak hazırlayıp her gün aç karnına içmeniz takdirde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra selüloitlerden kurtulmak için yağını 15 20 dakika masaj yaparak olan bölgeye uygulayın hem incelme hem de cildin pürüzsüz olmasına yardımcı olacaktır.

Kanseri Önlemede Etkileri

Biberiye çok güçlü kanser bileşeni kornosal içermektedir. Meme kanseri, ilik kanseri, kolon kanseri, lösemi, prostat kanseri ve cilt kanserinin iyileşmesin de büyük etkisi vardır. Fareler üzerinde denenmiş ve %76 oranında azalma görülmüştür.

Hafızayı Geliştirir

Alzheimer, hafıza kaybı, bunama, unutkanlık hastalılarına karşı olumlu etkisi vardır. Yapmanız gereken tek şey her sabah çay olarak demleyip aç karnına içebilirsiniz tatlandırmak için bal koyabilirsiniz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR;

Anti-kansorijen özelliğini taşıması nedeniyle bağışıklık sistemine katkıda bulunur.

ALERJİ VE ENFEKSİYON SORUNLARINI GİDERİR;

İltihaba ve enfeksiyon sürecinde önemli etkisi vardır. Nitrik oksitle ortadan yok eder.

MİĞRENİ GİDERİR;

Biberiye migren ağrılarına en önemli bitkisel tedavi yoludur. Sadece uygulamanız gereken tencereye biberiye ve sıcak su koyup yüzünüz açık kalacak şekilde başınıza havlu oyup tencereye eğilmenizdir. 10 dakika boyunca buharı içinize çekmeniz bu işlem hem migren ağrınızı ortadan kaldıracak hem de beyin fonksiyonların iyi çalışmasına sebep olacaktır.

AGRI KESİCİDİR;

İçerisinde içerdiği uçucu yağı ile kas ve eklem ağrınızın şiddetini giderebilir sadece ağrı olan yere masaj yapar gibi uygulamanız yeterli olacaktır.

SAÇ VE ŞAÇ DERİSİNE FAYDALARI;

Saçınız az ise biberiye yağını başınıza sürmeniz saç çıkmasında yardımcı olmaktadır. Saç dökülmesini azaltır ölü derilerin yenilenmesini sağlar saça parlaklık ve yumuşaklık kazandırır. Saç uzamasını sağlar.

ASTIM VE KARACİĞERE FAYDALARI;

Biberiye çayı solunum yollarını açmakta önemli rol oynar. Nefes borusunda oluşan iltihabı giderir, sinizüt sebebiyle oluşan tıkanık ve ağrılarda kaynar suya biberiye yaprağı atıp içinize çektiğinizde tıkanıklığınızı açmaktadır. Karaciğer, mideyi, solunum yollarını temizleme özelliği vardır. Karaciğerdeki zehirli toksinleri yok eder. Sirozu önlemede büyük etkisi vardır. Kolesterolü düşürür.

DİŞ SAGLIĞINDA ETKİSİ VARDIR;

Diş taşı oluşumunu engeller diş sağlığı ve ağız sağlığını korur sadece biberiye çayını demleyip ağızınızda gargara yapmanız yeterlidir.

YÜKSEK KAN ŞEKERİNİ ÖNLER;

Kan şekeri seviyelerini düzenlemek için kullanılır. 2 tutam kurutulmuş biberiyeyi sıcak suya atıp kaynayınca günde 1 bardak içmeniz işe yarayacaktır.

BİBERİYE ÇAYINI KİMLER KULLANAMAZ?

  • Çok fazla biberiye kullanımı mide bulantısı ve kusma yapmaktadır.
  • Hamilelikte bebeğin düşmesine neden olur.
  • Epilepsi hastalarının kullanması sakıncalı olabilir
  • Mide ülseri, kolik gibi hastalığı olan kişiler kullanmamalı
  • Yüksek tansiyon hastalarının kullanmaması önerilir.
  • Kanamalı hastalığı olanlar için uygun değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close