Şifalı Bitkiler

Biberiye

Genel olarak yemeklere hoş koku ve tat vermesi için kullanılan biberiye, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Dört mevsim yeşil kalan, koyu yeşil, iğne yapraklı, çalı şeklinde bir bitki türüdür. Yapraklarını hiçbir mevsim dökmez. Zayıflama çayları içerisinde kullanılan biberiye içerisinde tanen, organik asitler, glikozit, uçucu yağlar ve acı maddeler bulundurmaktadır.

Biberiye Faydaları

Biberiye, kişilerde zihni açar, guatra, kalp ve damar rahatsızlıklarında, kanı temizlemede ve uykusuzluğun giderilmesinde kullanılmaktadır. Kaynatılıp demlenerek elde edilen suyla saçlar yıkanınca parlaklık ve sağlık kazandırır. Kozmetik sektöründe cilt ile ilgili sorunların çözülmesinde kullanılmaktadır.

BiberiyeKilo Vermeyi Sağlar: bu bitkinin kurutularak çay yapılıp içilmesi durumunda iştahı keserek kilo vermeye yardım eder. Kilo vermenin yanında biberiye bitkisi yapraklarından elde edilen yağların bel ve basen bölgesine sürülmesiyle bu bölgelerde incelmeler hızlanır. Genel sorun olan selülitli bölgeye yaklaşık 15 dakika masaj yaparak uygulanınca hem bölge incelir hem de pürüzsüz bir görünüme kavuşur.

Kanseri Önlemektedir: Çok güçlü anti kanser bileşeni olan karnosal içermektedir. Bu sayede meme kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri, lösemi ve cilt kanserlerine karşı olarak şifa kaynağıdır. Bilimsel deneyler sonucunda kanseri yüzde 76 oranında azalttığı görülür.

İnsan Belleğini Geliştirmektedir: Modern bilim biberiyebitkisinin sinir ve beyin hastalıkları üzerinde olumlu etkileri olduğunu ispatlamıştır. Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan Alzheimer hastalığını engellemektedir. Ayrıca hafıza kaybı ve bunama sorunlarını önlemektedir. Biberiye yağı kullananların hafızaları daha iyi çalışmaktadır.

Migren Hastalığını Giderir: Geçmişten günümüze migren ağrılarını azaltmak için kullanılmıştır. Bir tencere içerisinde kaynamış suyla karıştırılan biberiye’ ye kafaya havlu tutulup çıkan buhara eğilip soluyarak, migren ağrıları hafifleyip beyin fonksiyonlarının çalışması sağlanır.

İyi Bir Ağrı Kesici: Migren ağrıları haricinde içerisinde bulunan uçucu yağlar sayesinde ağrıyan bölgeye sürerek uygulanıp, kas ve eklem ağrıların kesilmesine yardımcı olur.

Enfeksiyon ve Alerjik Sorunları Gidermektedir

İltihap, enfeksiyon ve alerji rahatsızlıklarını tedavi edici olarak kullanılır. Vücutta fazladan bulunan nitrik oksitleri ortadan kaldırır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmektedir: Anti enflamatuar ve anti kanserojen içeriği sayesinde bağışıklık sistemine katkı sağlar.

Sindirim Sisteminin Sağlıklı Olmasını Sağlar: Midede ülser başta olmak üzere birçok mide rahatsızlığını gidermektedir. Hazımsızlık, kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarını gidermektedir. Gıda zehirlenmesine karşı vücudu koruyucu görev üstlenir ve vücudun temizlenmesine yardım eder. Zehirlenmenin yol açtığı kötü durumları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Karaciğer ve Solunum Yolları Rahatsızlıklarında Tedavi Edicidir: Çok etkili gargara yöntemi olan biberiye, ılık suyla karıştırılıp ağız çalkalaması sonucu kötü nefes kokusunu ortadan kaldırır ve ağzın sağlıklı olmasını sağlar. Uçucu yağların kokusu nefes borusunu açmaktadır, nefes borusu üzerinde bulunan iltihapları giderir, böylece solunumu kolaylaştırmaktadır. Karaciğer tedavisinde ciğeri olumsuz yönde etkileyen toksinleri temizler. Karaciğerde ortaya çıkan siroz vb. hastalıkları önlemektedir.

Biberiye Kullanım Şekilleri

Biberiye bitki olarak yemek ve salatalarda kullanılmakla beraber, yağ şeklinde ve demlenmiş çay şeklinde kullanılmaktadır.

Biberiye Zararları

Çok sağlıklı olan biberiye, aşırı tüketim kaynaklı ve özel durumlarda yan etkileri görülebilir. Böyle durumlarda doktor tarafından önerilmemektedir.

  • Beyin ve hafıza fonksiyonlarını önemli ölçüde uyardığından dolayı epilepsi hastalığı bulunan kişilerin kullanması önerilmez.

  • Hamile veya emziren annelerin kullanması yan etki doğuracağından önerilmez ya da doktor kontrolünde kullanmaları tavsiye edilir.

  • Kan basıncı ve tansiyon rahatsızlığı bulunan hastaların kullanması önerilmez.

  • Sinirsel bozukluklar yaşayan kişilerin doktor kontrolünde kullanmaları önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close