Dünya Tarihi

Castillon Savaşı

Castillon Savaşı Öncesi

Kral VII. Charles güneye doğru yürüdü ve Bordeaux’u ele geçirmeyi başardı. Uzun süredir İngiliz hakimiyetindeki bölge, sakinler yeni Fransız üst düzey yöneticilerini kızdırdı ve kısa süre sonra kendi bölgelerini kurtarmak için bir ordu talep eden mesaj Londra’ya gizlice ajan ile gönderildi. İngiltere’de Shrewsbury Kontu kıdemli komutanı John Talbot’un önderliğinde bir ordu hazırlanır. Castillon savaşı hazırlıkları başlamıştır.

Castillon Savaşı17 Ekim 1452’de Shrewsbury, 3.000 adamıyla Bordeaux bölgesinde karaya çıktı. Söz verdiği gibi, şehrin halkı Fransız garnizonunu kovdu ve Shrewsbury’nin adamlarını memnuniyetle karşıladı. Böylece İngilizler, Bordeaux çevresindeki bölgenin çoğunu ele geçirir.

Charles bölgeyi işgal etmek için kışı büyük bir orduyu yetiştirmekle geçirdi. Buna karşı Shrewsbury yaklaşık 6.000 adama sahipti. Üç farklı yol boyunca ilerleyen Charles ve adamları, bölgedeki birçok kasabaya ve köye ihanetleri yüzünden saldıracak kadar yayıldılar.

Castillon Kuşatmasına Karşı Hazırlıklar

Dordogne Nehri üzerindeki Castillon’da, topçu ustası Jean Bureau’nun altında yaklaşık 7.000-10.000 kişilik bir güçle, kasabayı kuşatmaya karşı istihkam ederek bir kamp inşa etti.

Shrewsbury’nin Bölgeye Ulaşması

Castillon’u rahatlatmak ve bu bağımsız Fransız gücü üzerinde bir zafer kazanmak isteyen Shrewsbury, Temmuz ayı başlarında Bordeaux’dan dışarı çıktı. 17 Temmuz’da bölgeye yaklaşmıştı.

Ordusu sahaya geldiğinde, bir izci Shrewsbury’ye, Fransızların bölgeden kaçtığını ve Castillon yönünde büyük bir toz bulutu görüldüğünü bildirdi. Aslında bu, komuta tarafından terk edilmesi talimatı verilen Fransız kampı takipçilerinin ayrılmasından kaynaklandı. Hızlı bir darbe vurmak isteyen Shrewsbury hemen savaş düzeni almalarını emretti. Fransız askeri pozisyonunu incelemeden onları yolladı.

Castillon Savaşı

Shrewsbury adamlarını ok ve topçu ateşinin ortasına yolladı. Shrewsbury, savaş meydanında adamlarını ileriye doğru itti. Düşman tahkimatlarını kıramayan İngilizler topluca katledildi.

Saldırı ile birlikte, Fransız askerleri Shrewsbury’nin kanadında ortaya çıktı ve saldırmaya başladı. Durum hızla kötüleşen Shrewsbury’nin atına bir top güllesi çarptı. Shrewsbury Kontu kıdemli komutanı John Talbot bu sırada bacağını kırdı. Bir grup Fransız askeri Shrewsbury’nin gardiyanlarını öldürdükten sonra onuda öldürdü. Alanın başka bir yerinde, Lord Lisle de vuruldu. Her iki komutanı da öldüğünde, İngilizler geri çekilmeye başladı. Nihayetinde Bordeaux’ya geri dönmek zorunda kaldılar.

Castillon Savaşı Sonrası

Yüz Yıl Savaşı’nın son büyük savaşı olan Castillon, İngilizler için yaklaşık 4 bin kişinin ölümüne, yaralanmasına veya hapsine yol açarken, Fransızlar için kayıplar sadece 100 civarındaydı. Bordoya ilerleyen Charles, üç ay süren bir kuşatma sonrasında 19 Ekim’de şehri ele geçirdi.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close