Psikoloji

Çocuklarda Zeka Gelişimi

Çocuklarda zeka gelişimi büyük oranda, başarıyı sınırlayan doğumsal biyolojik özelliklere bağlıdır. Bununla birlikte yetersiz bir çevre, çocuğun en yüksek gücüne ulaşmasını önler. Dışarıdan verilen uyarmalar ve eğitim, yetersiz kaldığı sürece, düşüncelerini geliştirme ve ilişkileri kavrama konusunda ona yardımcı olamaz.

Belirli bir yaştaki çocuklar gelişim dönemleri ve zeka gelişimi düzeyleri bakımından birbirlerinden ayrılırlar. Fakat doğumdan olgunluğa dek izlenen gelişim dönemleri, zeka gelişimi seviyesi en düşük olandan en akıllısına değin bütün çocuklarda aynıdır. Bir basamak öbürünü izler.

Çocuklarda Zeka Gelişimi

Çocuklarda Zeka GelişimiHayatın ilk iki yılında meydana gelen bağlantıların çoğu neredeyse kalıcıdır. Belirgin ve düzenli olarak kullanılanlar, esrarengiz bir verimlilikle bağlı ve lehimlinmiş olanlardır. Ancak, çocuk daha iyi beyin stimülasyonu olduğunda lehimleme eylemi çok daha etkili olur. Bu uyarım genellikle ebeveynlerden, bakıcılardan, akranlardan, akrabalardan ve öğretmenlerden gelir. Vizyon ve dil becerileri, bebeğiniz tarafından edinilen ilk ve temel becerilerdir. Bu, görme ve dil becerilerini gerçekten geliştiren doğru türde bir uyarım sağlamanız gerektiği anlamına gelir.

Aynı zamanda farklı beyin sistemleri oluşmaz. Bu nedenle, farklı zamanlarda beyin farklı bölümlerini uyarmak isteyebilirsiniz. Örneğin, biliş, çocuğunuzun yaşamın ilk iki yılında edinmiş olduğu önemli bir beceridir. İşitme, görme ve konuşma, çocukların yaşamın ilk altı ayı içinde edindikleri en temel becerilerdir. İlk yıl boyunca doğru tipte uyarılar sağladığınızda konuşma, kelime dağarcığı ve dinleme becerileri geliştirilir.

Bebek konuşması ve şarkı söylemesi, bebek beynini dilde daha iyi performans için harekete geçiren en basit ve temel uyarımdır.

Sonuçta, değişik dönemlerde çevredeki olayların çocuk tarafından nasıl algılandığı bilinir. Bundan dolayı olumsuz bir ortam içine girdiğinde hangi yöntemin yardım için uygun olacağı, bu sınırlar içinde tahmin edilebilir. Tek başına bu dönemlerin sırası değil, çocuğun bu dönemde neler yaşadığı önemlidir. Ve bu deneyimlerin niteliğini belirleyen en önemli etkenlerden birisi de çocuğun zeka düzeyidir.

Çocuklarda Konuşma Dönemi

Çocuk konuşmaya başlamadan önce deneyimlerini aktaramaz; büyük oranda bellekten yoksundur. Algılama ve düşünce terinin, sonuç çıkarmaya yönelik olduğu bilinir. Önceleri bu tip sonuçların, daha büyük çocuklarla kurulan ilişkilerden ve yetişkinlerin psikoanalitik davranışlarının anımsanmasından kaynaklandığı düşünülürdü. Fakat son kırk yılda bebeklerin davranışları üzerine yapılan çalışmalarda büyük gelişme oldu. Bunlara göre, çocuğun erken dönemlerde, kendi gözlemlerinden sonuçlar çıkardığı görüldü.

Piaget’in bütün yaşlardan çocukları içeren sistematik çalışmaları Schaffer’in bebeklerde sosyal uyumun gelişmesi üzerine çalışmaları ve Tom Bower’in insan yavrusu hakkındaki en önemli araştırma yazıları arasındadır.
Zeka Gelişimi Sürecinde Beyin ve duygusal gelişim

Duygusal gelişim, beyin gelişiminin önemli bir aşamasıdır. Yetişkin hayatta başarılı olmak için, bir çocuğun hayatın ilk birkaç yılında en uygun duygusal ve sosyal becerileri geliştirmesi gerekir. Bu da bebeğinize samimi bakım ve sevgi sağlamanız gerektiği anlamına gelir. Uygun bir besleyici ve sevgi dolu bir dokunuş, genç bir çocuğun en çok ihtiyaç duyduğu şeydir. Duygusal zekâ, zihinsel zekâ kadar önemli ve kritiktir. Duygusal ve sosyal beceriler, küçük çocuğunuzun diğer çocuklarla ve genç yetişkinlerle kaynaşmasına izin verdiğinizde mümkündür.

İhmal, travma ve stresin rolü

İhmal, travma ve stres çocuğun hayatında olumsuz bir rol oynayabilir. Onlar da çok zarar verici olabilirler. Ebeveyn istismarı ve ihmali, sinapsların lehimlenmesini engelleyebilirken, travma ve stres halihazırda var olan sinapsları yok edebilir. Stresli bir durum veya ortam altında, kortizol adı verilen bir kimyasal, beynin yaşamın duygusal yanını kontrol eden ve yöneten bölgelerini etkileyebilir. Aslında, bu bölgeler komşu bölgelerden daha küçük olabilir. Doğru ve sevgi dolu bakım, beyne birçok şekilde yardımcı olacaktır. Dikkatle, beynin hem korteks hem de limbik sistemleri, düşünce sürecini ve duygusal tepkileri kontrol eden beyin alanlarını katalize edebilir ve güçlendirebilir.

• İşte biraz daha bebek beyin gerçekleri ve detayları:
• Bir bebeğin tükettiği tüm enerjinin %60’ından fazlası beyinde yoğunlaşır;
• Hayatın ilk üç yılı en hızlı beyin büyüme zamanıdır;
• Sosyal ve duygusal etkileşim, öğrenmenin hızını ve doğruluğunu daha iyi güçlendirir;
• İnsanlar dünyadaki herhangi bir dili öğrenebilirler;
• Çocuklar birden fazla dil öğrenirken daha iyi biliş oluşur;
• İnsan beyni, vücudun en karmaşık organıdır;
• Özellikle zeka gelişimi süreci düşünüldüğünde, aşırı travma, basınç, gerilim ve ebeveyn istismarı, DEHB ve Panik sendromu gibi bozukluklara neden olabilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close