Dünya Tarihi

El Cid

1961 yılı yapımı El Cid filmi ile kendini bize hatırlatan Rodrigo Díaz de Vivar diğer adıyla El Cid hepimize tarihe iz bırakan biri olduğunu gösterir. El Cid, tam adı; Rodrigo Díaz de Vivar’dır

El Cid Hayatı

1043’te Burgos şehrinin kuzeyindeki Vivar köyünde doğdu. Babası Diego Laínez saygın bir askerdi, hatta 1050’lerde Navarre’ye karşı savaşta en az bir zafer bile kazandı.

Rodrigo Díaz’nin babası, Castile’nin küçük soylularının (infanzones) bir üyesiydi. Annesinin yanında büyük topraklı aristokrasiye doğrudan bağlanmıştı. Rodrigo Diaz de Vivar Armiger’in askeri Hayatı

El CidRodrigo, Castile’nin gelecekteki kralı Prince Sancho’nun himayesine alındı. Oradaki şövalyelik eğitiminde; Binicilik ve kılıç kullanmasını öğrendi. Ayrıca Latin ve Arapça öğrendi.

Sancho, 1065 yılında babasının ölümünden sonra Kastilya kralı olarak taç giyindiğinde (Fernando üç oğlunun krallığını ikiye bölmüştüm), Rodrigo Sancho’yu askeri güçlerinin komutanı olarak atadı.

Alfonso of Leon’a Karşı Sefer

1068’de Sancho, kardeşi Alfonso of Leon’a karşı bir savaş başlattı. Rodrigo, 19 Temmuz 1068’de kralın hanedan birliklerini, Llantada Muharebesi’nde sonra da 10 Ocak 1072’de Golpejera Muharebesi’nde yener.

Rodrigo’nun Sanço’ya son hizmeti, Zamora kuşatmasıyla olur ancak kuşatma Sancho’nun suikasta uğradığı 7 Ekim 1072’ye kadar sürdü.

Kralın Ölümü

Sancho’nun ölümüyle, şimdi kardeşi Kral VI. Alfonso tahta geçer. O da Rodrigo’yu yanında tutar. Hatta güzel yeğeni Jimena Diaz’yı Rodrigo’yla evlendirdi.

Cabra Seferi

Rodrigo’nun kral için gerçekleştirdiği en önemli görev, haraç toplama görevleridir. 1079’da, Seville eyaletinden haraç toplamak için gönderilen birkaç soyludan biri de o olur. Oradayken, Rodrigo, Seville ve onun doğu komşusu Granada arasındaki bir savaşta savaşır.

Üç saatlik bir savaşta Sevilla ordusunun Granada’yı yendiği Cabra sınırına yakın bir noktada Rodrigo, Kont Garcia Ordonez de dahil olmak üzere birkaç tanınmış Granadan askerini ele geçirdi.

Rodrigo’nun Topraklarına Saldıran Haydutlar

Cabra seferinden iki yıl sonra, Toledo eyaletinden bir haydut grubu, Rodrigo’nun toprakları içindeki Duero Nehri’ne baskın yaptı.

Öfkeyle, Toledo’ya karşı misilleme baskını başlattı. Kral Alfonso baskını öğrendiğinde, çok rahatsız oldu. Toledo emiri, el-Kadir, kral için dostça haraç ödemişti.

Rodrigo’nun eylemleri ciddi bir diplomatik provokasyona yol açınca, Alfonso, Rodrigo’yu Castile’den kovar.

Zaragosa Emirliği

Rodrigo başka bir krallıkta iş aramak zorunda kaldı. Sonunda Zaragosa emirleri olan el-Mukte ile çalışmalarda bulundu.

Rodrigo’nun gelişinden kısa bir süre sonra emir öldü ve krallık iki oğul arasında bölündü:

• Denia’da batı yarısını ele geçiren El-Hayib

• Zaragosa ile Rodrigo’nun hizmetlerini elinde tutan El Mu’tamin

Rodrigo’nun Askerî şöhreti yalnızca kendisi yeteneklerinden kaynaklanmıyordu. Aynı zamanda Rodrigo’ya kişisel olarak bağlı olan iyi eğitimli bir gazi grubunun oluşturduğu Hıristiyan şövalyeleri birliği de oldukça ünlüydü.Zaferler

Al-Hayib’in müttefikleri de vardı: Aragonlu Sanço ve Barselona’lı Berenguer. Bu da Zaragosa’yı hem kuzeyden hem de doğusundan tehdit edebileceği anlamına geliyordu.

El-Hayib ve Sancho, Monzon’un sınırdaki kalesine doğru hareket ettiğinde, Rodrigo ordusunu oraya doğru yürüttü. Ve saldırabilmeleri için garnizonu takviye etti.

Daha sonra güneyde yürüdü, savaştı ve küçük bir çarpışma kazandı. Daha sonra, Almenar’ın sınır kalesini onarıp oraya garnizon yerleştirdi.

Almenar kuzey kanadını korurken, Rodrigo güneye geri döndü ve Escarp’ta el-Hayib’in kalesine saldırdı. Rodrigo ve adamları çok sayıda Almoravid’i (Moors olarak da bilinir) katletti ve kaleyi ele geçirdiler.

Rodrigo Escarp’ı alırken, el-Hayib ve Berenguer Zaragosa’ya geri döndüler ve Almenar’ı kuşattılar.

Rodrigo, kralları Almenar’ın kuzeybatısındaki Taramite kasabasına getiren ve Rodrigo’ya bağlanan takviyeler için gönderdi.

Rodrigo’nun önerisiyle el-Mu’tamin, düşmanların geri çekilmesi karşılığında haraç teklif etti, ancak reddettiler ve savaş teklif ettiler. Ardından Almenar Savaşı’nda, Rodrigo zafere ulaştı.

Aragon Seferi

Rodrigo’nun bir sonraki büyük seferi, El Mu’min’in Aragon’a saldırması için yönettiği 1084’te gerçekleşti.

Mazon kalesinden, Kral Sancho’nun topraklarına bir baskın başlattı ve beş gün boyunca Aragon’a saldırdı. Kazançlı bir şekilde geri döner.

Ebro Muharebesi

Bundan sonra, Rodrigo, Morella kalesi için savaştı. Sonuçta Denia’yı işgal etti.

Onu durdurmak için kararlı olan Sancho ve el-Hayib ordularını birleştirdi ve Ebro Nehri boyunca yürüdüğü sırada Rodrigo’ya saldırdı.

14 Ağustos 1084’te Rodrigo, Ebro Muharebesi’nde, 16 soylu dahil olmak üzere 2 bin adamı ele geçirerek, büyük bir zafer kazandı.

Sagrajas Muharebesi

Rodrigo sürgündeyken Alfonso’nun devleti genişliyordu. En büyük fethi, 1085’te aldığı Toledo şehriydi. Kastililerin saldırılarına karşı çaresiz kalan Müslüman devletler yardım için Emir Yusuf ibn Tashfin’e gider. O da kendinin yönettiği Almoravids ordusu ile İspanya’ya geçti ve 23 Ekim 1086’da Sagrajas Muharebesi’nde Alfonso’yı mağlup etti.

Alfonso, Rodrigo ile Yeniden Uzlaşır

Alfonso’nun, müttefiklere ve savaşçılara ihtiyacı vardı. Rodrigo bariz bir seçimdi. Böylece, 1087’de Alfonso, Rodrigo ile uzlaştı.

Rodrigo’nun ilk görevi, Alfonso’nun kukla yöneticisine karşı ayaklananları yola getirmekti. Ve Valensiya’daki durumu istikrara kavuşturmaktı.

Rodrigo ilk olarak Valensiya’ya doğru yürüdü. Rodrigo’nun yaklaşması üzerine Berenguer kuşatmasını kaldırdı ve geri çekildi. Rodrigo, Berenguer’i caydırmak için Valensiya’da kaldı.

Rorigo’nun Yine İhanetle Suçlanışı

Bu arada, 1089 yılında, Alfonso, kuşatılmış olan Kastilya kalesini geri almak için Rodrigo’nun kendine katılmasını istedi. Ancak Rodrigo, onu bulamadı. Kral onu mahkemeye çıkarttı.

Rodrigo’nun topraklarına el konuldu, ailesi geçici olarak hapsedildi ve sürgüne gönderildi.

Kendi bayrağı için mücadele

Rodrigo, Valencia’yı kendi başına almaya karar verdi. Rodrigo 1089-1090 kışını Elche’de geçirdi.

Yapacağı seferleri için kaynak toplaması gerekiyordu. Rodrigo, eski düşmanı el-Hayib’e saldırdı. Polop kalesini aldıktan sonra, emirden haraç aldı. Bu arada, el-Hayib yardım için Berenguer’e döndü. al-Hayib’in ordusuyla Rodrigo’yu aramaya başladı.

Berenguer ve Rodrigo arasında gerçekleşen savaşta Rodrigo ağır yaralanır. Bundan sonra Rodrigo’nun adamları savaşı kazanmasını bildi.

Rodrigo, Zaragosa’da yaralarından kurtulmak için birkaç ayını harcadı. El-Hayib’in ani ölümünden sonra müttefiksiz kalan Rodrigo, Berenguer’le bir ateşkes yapar.

Tekrar Eden Hatalar

Rodrigo Valencia’daki operasyonlarına yeniden başladı. Ancak, Liria kalesini kuşatırken, Alfonso’nun Seville’yi aldığını Almoravids’e karşı bir kez daha yürüdüğünü öğrenir.

Rodrigo, Cordoba dışında Alfonso’ya katıldı, ancak burada Kral ile yine anlaşmazlığa düşer. Alfonso bir kez daha öfkelendi ve Rodrigo’yu kampından kovdu. 1092’de Alfonso harekete geçti ve Valencia’ya kuşatıldı.

Alfonso kafa kafaya yüzleşmek yerine, Rodrigo onu Castilla’yı istila ederek Valencia’dan uzaklaştırmaya çalıştı. İstila Alfonso’yı kuşatmayı kaldırmaya ve Kastilya’ya geri götürmeye zorladı.

Rodrigo Castile’deyken, Almoravids İspanya’ya döndü ve Aledo’yu aldı. Rodrigo Valencia’ya karşı yavaşça boğma seferinde ilk önce Cebolla’nın kalesini aldı. Kırsal bölgeyi yağmaladıktan sonra, Valensiya’nın kuzey ve güney kırsalını aldı.

15 Haziran 1094’te Valencia’yı ön cepheden yaptığı bir saldırı ile ele geçirdi.

Cuarte Muharebesi

Almoravidler sahile doğru ilerliyordu. Rodrigo birliklerini ikiye böldü. İki koldan Almoravid ordusuna saldırdı. Ancak ilk kez Almoravids zafer kazandı.

Cesaretin Meyvesi

Aragon’da tahta yeni kral II Pedro geçer. Rodrigo, II. Pedro ile birlikte Güney sınırını güvenliğe alırken yeniden başka bir büyük Almoravid ordusuyla karşılaştı. Savaşmak istemeyen Rodrigo, sahile inmek ve kuzeyde Bairen’e doğru ilerlemek için doğuya doğru ilerledi. Almoravidler, Rodrigo ve Pedro’yu kapana sıkıştırdı. Ancak cepheden bir saldırı ile Almoravidler sahile itilirler.

Rodrigo’nun Son Büyük Seferi

Rodrigo’nun son büyük askeri operasyonu, yakındaki Jativa’nın Müslüman valisi tarafından Valencia’ya ya saldırıya yardım eden büyük bir sahil kalesi olan Murviedro’ya karşıydı.

Murviedro, destek için çeşitli İspanyol krallarına başvurdu, ancak onlarda Rodrigo’yla doğrudan savaşı reddettiler. Terk edilmiş ve kuşatılmış, Murviedro 24 Haziran 1098’de teslim oldu.

Rodrigo’nun Ölümü

Ertesi yıl, Rodrigo yenilenmiş bir Almoravid saldırısına karşı savunmak için Valensiya’ya geri döndü, ama 10 Temmuz 1099’da beklenmedik bir şekilde öldü. Valencia, 1102’de Almoravid eline düştü.

El Cid’in Doğuşu

Gelecek yüzyılda, tarih, Rodrigo’yu, Kral Alfonso ve Hıristiyan inancı adına Müslüman kafirlerle savaşan asil ve bencil olmayan bir şövalye olan El Cid olarak anmaya başlamışlardır.

Şiirlerde ve balladlarda yavaş yavaş dönüştü. (İronik olarak Cid, efendimiz, sidi için Müslüman kelimesinin bir yolsuzluğuydu) Rodrigo Diaz de Vivar birçok şeydi, ama El Cid değildi. Yedi savaş zaferi kazanmadığı için iyi bir şövalye ve yetenekli bir saha komutanıydı.

Kendisi aynı zamanda bir kral ya da inançla değil, kendi başına savaşan bir paralı savaş ağasıydı.

Daha sonra İspanya’nın Hıristiyan savaşçıları tarafından yeniden keşfi ile Rodrigo, El Cid efsanesi, ilk İspanyol ulusal kahramanı oldu.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close