Dünya Tarihi

Epyminondas Kimdir

Yunan Epyminondas heykeli; günümüzde ortaya çıkarılan kalıntılar içerisinde göze batan ayrıntılı yapısı ile öne çıkan, oldukça güzel bir heykeli bulunmaktadır.

Epyminondas Hayatı

Epyminondas, MÖ. 420 yılında Polymis’in oğlu olarak doğdu. Tarihçi Diodoros’a göre, aristokrat fakat fakir bir aileden geldi ve hiç evlenmedi. Epaminondas, Pisagor felsefesine çalışıp. Tarentum’da retorik okudu. Ne yazık ki, Plutarch’ın Epaminondas’ında biyografisi geriye kalmadı, ancak Yunan tarihçisi çağdaş Theban genel Pelopidas’ın biyografisinde bir bölüm açıklıyordu.

EpyminondasSparta Mö. 382’de Kadmeia’yı ele geçirdiğinde, Epaminondas sürgüne gönderilirken, Mö. 379’da Thebes’e geri dönebildi. Epaminondas Boeotarch (federal yetkililere sahip yedi lider) seçildi. Yunanistan’ın en iyi komutanlarından biri olmuştu.

Leuctra Savaşı

Sparta ve müttefikleri Kral Cleombrotus tarafından yönetildi. Ordu 10.000 adam ve 1000 süvariden oluşuyordu. Thebes ordusu ise Leuctra’da yetenekli ve karizmatik Pelopidas tarafından yönetiliyordu. Savaşı kazanan Thebes Yunanistan’ın en güçlü polisi oldu.

Karada 200 yıllık zaferden sonra, Sparta’nın askeri yenilmezlik efsanesi nihayet parçalanmıştı.

Epaminondas’ın savaşta kullandığı stratejiler yeni değildi; sol kanat, önünde süvari kullanımı hoplithatları, bir açıda saldıran bir kademe oluşumunu istihdam ve rakip komutanın pozisyonu üzerinde doğrudan cepheden saldırı için gidiş, en yenilikçi ve yıkıcı stratejiler haline gelmişti. Doğal olarak, Epaminondas askeri bir deha olarak kabul edildi ve hemen Boeotarch Mö. 370 için yeniden seçildi.

Savaş Sonrası

Sparta’nın yenilgisi, Mora Yarımadası Birliği’nin dağılmasına ve Yunanistan’daki statükoya tam olarak ayak uydurmasına yol açtı.

Alışılmadık bir şekilde, Epaminondas yenilmiş şehirlerden haraç çıkarmadı ya da savaş esirlerini köle olarak satmadı. O meşhur yeni Messene kentini kurdu.

Siyasi Faaliyetler

Mö. 369 yılında, Epaminondas, Theban hükümetiyle Peloponnese’deki politikaları arasındaki çatışmada, ihanet için yargılanırken, General, komutasını görev süresinin ötesinde sürdürmekle suçlandı. Ancak suçlamalar daha sonra düştü. Bundan sonra Boeotarch olarak yeniden seçilmedi.

Askeri Faaliyetler

Epaminondas, M.Ö. 368’de Tesalya’daki bir felaketten Theban ordusunu kurtardı. M.Ö. 367 Epaminondas Boeotarch olarak yine, Tesalya başarılı bir sefer açtı.

Pers ile Anlaşma

Daha sonra M.Ö. 366’da Pers’in desteğiyle, Epaminondas, bir Theban filosunu inşa ederek Atina’yı yenilgiye uğratmaya çalıştı. MÖ 364 yılında 100 gemi inşa edilmiş ve bu Epaminondas ile Atina imparatorluğunu taciz etmiş, ancak çok az etkisi vardır.

Savaş ve Ölüm

Ardından, MÖ 362’de, Epaminondas bir kez daha Theban ordusuna liderlik etti ve MÖ 362 yılında kuzeydoğu Arcadia’da Mantinea savaşında bir Spartalı-Atinalı ittifakını yendi.

Thebans kazandı ama Epaminondas’ın kendisi savaşta öldürüldü.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close