T.C Cumhurbaşkanları

Fahri Korutütk

6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk Kimdir?

Tam adı Fahri Sabit Korutürk, 13 Ağustos 1903 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Aslen Erzincan Kemahlı diğer adıyla Eğinlidir. Eski askerlerden Erzincanlı Sabit Bey ile Nesrin Hanım’ın oğludur. Annesi Nesrin Hanımı çok küçük yaşta kaybetti. Bunu üzerine üvey annesi Nuriye hanımın himayesinde büyüdü.

Fahri Korutürk Okul ve Askeri Yılları

1916 yılında Deniz Harp Okuluna başladı. Okulu bitirdikten sonra, 1923 yılında Gv. Mühendis (teğmen) rütbesiyle Deniz Kuvvetlerine katıldı. Deniz Astsubay hazırlama Okulu’nda sınıf subaylığıyla birlikte matematik öğretmenliği yaptı. Mecidiye ve Hamidiye kruvazörlerinde bölük komutanlığı yaptı. Çeşitli gemi ve denizaltılarında görev aldıktan sonra 1933 yılında Deniz Harp Akademisini bitirdi. Kurmay subay olarak mezun olan Fahri Sabit Bey daha sonra Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı’nda görev aldı.

Fahri-Korutürk1934 yılında Roma deniz ataşe vekilliği yaptı. 1935 yılında Berlin ve Stockholm’de deniz ataşeliği görevlerinde bulundu. 1935 yılında Karpiç’te yemek yediği mekâna Mustafa Kemal Atatürk gelir. Atatürk bulundukları mekânda Fahri Sabit beyin Türk olduğunu anlar ve kendisine soyadını sorar. Fahri Sabit Bey, “Henüz soyadı almadım” deyince de bu cevap üzerine Atatürk sana Korutürk soyadını versek ne dersin?” diye sorar. Fahri Sabit Bey, “Bunu şükranla kabul ederim. Bu soyadını taşımak hayatımın en büyük şerefi olacak” der. Böylece Fahri Sabit Bey Korutürk soyadını alır.

1936 yılında Boğazlar (Montrö) konusunda Lozan’da daha gerçek bir çözüme ulaşılmamıştı. 1936 yılımda Fahri Korutürk Boğazlar (Montrö) Konferansı’na askeri uzman olarak katıldı. Yaşanan bu durum kendisine Ataşeliklerinin ve mühendis subaylığı yanında bir de diplomat subay vasıflarını kazandırdı. Başarılı bir kurmay subay iken 1944 yılında eski Milletvekili Salah Cimcoz’un kızı Emel Hanım ile evlendi. Evliliğinin ardından Osman, Salah ve Ayşe adlarında üç evladı oldu.

1944 yılında Deniz Harp Akademisinde tabiye öğretmenliği görevine getirildi. 1945 yılında Deniz Harp Akademisi komutanlığında göreve başladı. 1950 yılında tuğamiralliğe, 1953 yılında ise tümamiralliğe terfi etti ve Harp Filosu Komutanlığına getirildi. Daha sonra sırasıyla Deniz Eğitim komutanlı­ğı, Genelkurmay Haberalma başkan­lığı ve Donanma komutanlığı görevlerine getirildi. 1956 yılında koramiral oldu.

Aynı sene Marmara ve Boğazlar Deniz Kolordu komutanlığına getirildi. 1957 yılında göreve geldiği Deniz Kuvvetleri Komutanlığı sırasında 1959 yılında oramiralliğe terfi etti. Fakat 27 Mayıs 1960 askeri darbesi kariyerinin sonunu az da olsa daha öne çekti. Çünkü darbeyi gerçekleştiren ekibin çoğunlukta olduğu Milli Birlik Komitesi, 2 Ağustos 1960 günlü 42 sayılı Kanun ile Türk ordusuna mensup  275 generali ve 7 bin subayı emekliye sevk etti.

Fahri Korutürk Siyasi hayatı

1960 yılında emekliye ayrılan Fahri Korutürk Moskova Büyükelçiliği görevini üstlendi. 4 yıl sonra Madrid Büyükelçiliği görevine getirildi. 1965 yılında büyükelçi görevinden ayrılan Fahri Korutürk ülkeye döndü.

1968 yılında Fahri Korutürk, dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından Cumhuriyet Senatosu kontenjan senatörlüğüne getirildi.

1973 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunan 3 partinin desteğini alarak 365 oy ile Türkiye Cumhuriyeti’nin 6. Cumhurbaşkanı seçildi. Cumhurbaşkanı olduğu dönem Türkiye çalkantılı bir döneme girmişti. Bu dönemde kurulan koalisyon hükümetlerinin oluşumunu ve devamını sağlamak için Fahri Korutürk büyük bir çaba sarf etmiş ve bu rolüyle de kilit konuma gelmiştir.

Fahri Korutürk’ün Cumhurbaşkanlığı sırasında Kıbrıs Barış Harekâtı gerçekleşmiş ve ülkede karışıklıklar çıkmıştır. Fahri Korutürk bu dönemde Devletin itibarını yeniden düzelmek için çok uğraşmıştır. Bu dönemde Boğaz Köprüsü açılmış ve hizmete sunulmuştur.

Fahri Korutürk Cumhurbaşkanlığı döneminde bulunduğu 7 yıl boyunca 8 hükümet kurmuştur. 1980 yılında, yedi yıllık görev süresi dolan Fahri Korutürk Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrıldıktan sonra Anayasanın ilgili maddesi gereğince tabii senatör sıfatıyla Cumhuriyet Senatosu’nda görev almıştır.

Fahri Korutürk 12 Ekim 1987 yılında geçirdiği Kalp krizi sonucu İstanbul’da vefat etmiştir. Cenazesi Ankara Devlet mezarlığına defnedilmiştir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close