Dünya Tarihi

Francis Drake Kimdir?

Sir Francis Drake denizci sözleri ile meşhurdur. Bunu “Uncharted; Bir Hırsızın Sonu” adlı konsol oyununda bunu sıkça görmekteyiz.

Francis Drake Kimdir?

İngiltere’nin Devonshire kentinde 1540 ve 1544 arasında doğan Francis Drake, Bedford’un adamlarından biri olan Lord Francis Russell’ın mülkündeki kiracı bir çiftçinin oğluydu.

Plymouth’da Hawkins ailesi, tüccar ve uzman olarak çalışan akrabalar tarafından yetiştirildi (genellikle korsanlar olarak anılır). Drake, Hawkins ailesi filosuyla 18 yaş civarında ilk kez denize açıldı.

1560’larda ise kendi gemisinin komutasını almıştı.

Francis Drake Hayatı

Francis DrakeKöle Tüccarı Drake’in İspanya’ya Nefretinin Kökleri

1567’de Drake ve kuzeni John Hawkins, yeni yeni başlayan köle ticaretine katılmak için Afrika’ya gitti.

Yeni İspanya’ya, esirlerini (İspanyol yasalarına aykırı olan) yerleşimcilere satmaları için yola çıktıklarında, Meksika’daki San Juan de Ulua limanındaki bir İspanyol saldırısıyla tuzağa düştüler. Drake ve Hawkins kaçtılar.

Artık Drake, İspanya ve onun hükümdarı Kral Philip II için ömür boyu sürecek bir nefretle İngiltere yolunu tutmuştur.

Kraliçe I. Elizabeth ve Yeni Seferler

West Indies’e iki başarılı sefer düzenledikten sonra Drake, kendisine özel bir komisyonu veren ve ona Karayipler’deki İspanyol limanlarını yağma etme hakkını veren Kraliçe I. Elizabeth’in dikkatine çekti.

Drake, 1592’de, Nombre de Dios’un (Peru’dan getirilen gümüş ve altın için bir düşme noktası) limanını ele geçirdi.

İngiltere’ye büyük miktarda İspanyol hazinesiyle geri döndü, bu da onu lider bir şahsiyet olarak ün kazanmasını sağladı.

Yeni Seferin Büyük Sorunları

1577’de, Kraliçe Elizabeth, Drake’i Magellan Boğazı’ndan Güney Amerika’nın etrafında bir sefere çıkarmaya görevlendirdi.

Yolculuk, Drake ve diğer iki komutanıyla arasındaki çatışma büyük soruna yol açmıştı.

Arjantin kıyısına vardıklarında, Drake, bir adam -Thomas Doughty- tutuklandı, isyana yol açtığını iddiasıyla yargılanmış ve kafasından kesilmişti.

Beş gemilik Filosu bir fırtınada iki gemi kaybeder. Diğer komutan John Wynter, İngiltere’ye geri dönmek zorunda kalır. Bir diğeri kayboldu.

Drake’in 100 tonluk amiral gemisi olan Pelikan (daha sonraları Altın Hind olarak adlandırdı) Ekim 1578’de Pasifik’e ulaşan tek gemiydi.

Francis Drake Dünyayı Dolaşıyor

Güney Amerika’nın batı kıyısı boyunca İspanyol limanlarını yağmaladıktan sonra, Drake, Atlantik’e doğru bir geçit aramak için kuzeye gider.

Aşırı soğuk koşullar onu geri çevirmeden önce kuzeyde 48 ° N (Vancouver, Kanada ile paralel olarak) seyahat ettiğini iddia etti.

Drake, bugünkü San Francisco yakınında demir attı ve Kraliçe Elizabeth için Yeni Albion adını verdiği bölgeyi keşfettiğini iddia etti.

1579’da Pasifik boyunca batıya doğru ilerlerken, Filipinler’de durdu ve Molucca Adalarında baharat satın aldı.

Daha sonra Good Hope Burnu çevresinde yelken açtı ve 1580 Eylül’de İngiltere’nin Plymouth Limanı’na geri döndü.

İspanyol hükümetinin korsanlığıyla ilgili şikayetlerine rağmen, Drake dünyayı dolaşmak ve popüler bir kahraman haline gelen ilk İngiliz gemici olarak onurlandırıldı.

Francis Drake’in İspanyol Armadası ile Mücadelesi

1585’te, İngiltere ve İspanya arasında tekrar ısınan düşmanlıkla birlikte kraliçe, 25 gemilik bir filoyu Drake komutasına verdi

O, Batı Hint Adaları’na ve Florida sahillerine yelken açtı ve acımasızca İspanyol limanlarını yağmaladı, Santiago’yu Cape Verde Adaları’na, Kolombiya’daki Cartagena’ya, Florida’da St. Augustine’ye ve San Domingo’ya (şimdi Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti) gitti.

Dönüş yolculuğunda, Kuzey Amerika’daki ilk İngiliz kolonisi olan Carolinas’dan Roanoke Adası’ndan başarısız kolonileri aldı.

Drake daha sonra daha büyük bir filoyu (30 gemi) Cádiz’in İspanyol limanına götürdü ve İspanyol Armadasındaki çok sayıda gemiyi tahrip etti.

1588’de Drake, Yenilmez İspanyol filosuna karşı İngiliz Admiral Charles Howard’ın ikinci kaptanlığını yaptı. Sefer başarı ile sonuçlandı.

Sir Francis Drake Hazinesi

1589’da Portekiz’e yapılan başarısız bir seferden sonra, Drake birkaç yıllığına İngiltere’ye döndü.

Kraliçe Elizabeth, 1596 yılının başlarında Batı Hint Adaları’ndaki İspanyol mülklerine karşı bir seferberlik daha istifa etti.

İspanya üzerine yapılan İngiliz saldırıları ve Keşif seferleri başarısız oldu.

Drake bu seferlerden ateş ve dizanteri ile geldi. Ocak 1596’da Panama’da Puerto Bello sahilinde öldü (şimdi Portobelo, Panama).

Öldüğünde, Sir Francis Drake denize gömüldü, tam zırhı giyiyordu ve kurşunla kaplı bir tabutla kaplıydı.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close