Halkla İlişkiler

Gerilla Pazarlama

Gerilla Pazarlama Nedir ve Gerilla Pazarlama Yöntemleri

Pazarlama araçlarının en sinsi olanıdır gerilla pazarlama. Bu yazımızda size, gerilla pazarlama nedir ve gerilla pazarlama yöntemleri soruları hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Gerilla Pazarlama Nedir

Gerilla pazarlama, işletmelerin ürünlerini veya hizmetlerini alışılmadık bir yöntemle ve harcamaları çok az olduğu şekilde tanıtması için tasarlanmış bir reklam stratejisidir.

Pazarlamacıların gerilla pazarlamadan gerçekten zevk aldıkları şey, oldukça düşük maliyetli olmasıdır. Buradaki gerçek yatırım, yaratıcı ve entelektüel bir yatırımdır – bunun uygulanması, pahalı olmak zorunda değildir. Michael Brenner, “gerilla içeriği” başlıklı makalesinde, bu pazarlama tarzını bir raporun belirli bölümlerini almak ve her birini bir blog postasına genişletmek gibi mevcut içeriğinizi yeniden yayınlamakla aynı çerçevede özetlemektedir. Bu bir zaman yatırımıdır, fakat para değildir (veya en azından çok fazla değildir).

Bir şekilde, gerilla pazarlama izleyicinizin şu anki ortamını yeniden kullanarak çalışır.

Yaratıcı Gerilla Pazarlama Taktikleri

1. Etiketler

Herkes Reddit’i “internetin ön sayfası” ve web’deki en popüler web sitelerinden biri olarak tanıyor. 36 milyondan fazla kullanıcı hesabı ve 169 milyon tekil aylık ziyaretçi sayısına sahip olan Reddit, yavaşlama belirtileri göstermiyor.

İnterneti kullanan birçok kişi bir noktada Reddit’le karşılaşsa da, ya da en azından web üzerinden logosunu tanıyabilse de, diğerleri Reddit’in yaratıcılarının reklamcılık için sadece 500 dolar harcadığını bilemeyebilirler. Ve bu paranın büyük bir kısmı etikete harcandı.

2. Dış Mekan Kurulumları

Pahalı dış mekan kurulumları gerilla pazarlamasının etkili bir şekli olabilirken, en iyi fikirlerin çoğu kayda değer bir etki elde etmek için çok daha az para gerektirmektedir.

Bir korku filmi için zekice planlanan gerilla pazarlama kampanyası, sosyal medyada hem zevk hem de korku ile karşılandı. Kullanıcılar “korkunç derecede ürkütücü” dedi.

Eylül 2017’de Sydney CBD’nin etrafındaki drenaj ızgaralarına bağlı bir dizi kırmızı balon ortaya çıktı ve “Düşündüğünüzden daha yakın” diyen bir mesaj bu balonlara iliştirildi.

Gerilla pazarlaması, Stephen King’in en çok satan romanı olan It’in çocuklarını avlayan, kötü niyetli bir palyaço olan Pennywise ile ilişkilendirilen kırmızı balonun izleyiciyi tanımalarını gerçekleştirdi. Sidney’in çevresine, sanatçının Pennywise’ın yüzündeki izlenimlerini içeren bir dizi duvar resmi çizildi.

Stratejik olarak yerleştirilen bu birkaç balon, büyük sosyal medya trafiği sağladı ve filmin fragmanının çok yüksek oranda izlenmesine yol açtı.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close