Dünya Tarihi

Guy de Lusignan Kimdir?

Lüzinyanlı Guy (Guy de Lusignan ), 1174-1180 yılları arasında Kudüs’e geldi. 1174’te erkek kardeşi Amalric, İbelin Baldwin’in kızı ile evlendi ve böylece Kudüs Kraliyet hakkına kavuşmuş oldu. Haçlı seferleri (Crusader) ile Kudüs’e (Jerusalem) burya gelen toplulukların da desteğini almıştır.

Ancak Kudüs’te daha kuvvetli bir hakimiyet için Guy ve Sibylla 1180 Pazar günü Paskalya’da evlenir. Evliliğin alelacele oluşunun nedeni ise Amalric ya Ibelin Baldwin’i (İbelinli Balian) ile veya başka bir soylu müttefiki ile evlendirme çabasındaki fraksiyonun engellenmesi idi.

Guy de Lusignan Hayatı

Guy iddialıydı, Kudüs Krallığı, Guy’ın ve Reginald’le birlikte Saladin tehdidinde bir süreliğine yaşadı.
Chatillon, tekrarlanan provokasyonlar başlattı.
Tepki bekleniyordu, özellikle Krak’un kuşatması buna işaret olarak görülür.

Kudüs Kralının Ölümü

Guy de Lusignan1183 ile 1184 yılları arasında Baldwin IV, Guy ile kız kardeşi arasındaki evliliğin iptalini sağlamak için inatla çalıştı ve Kralın Sybil ile ilgilendiğini gösterdi.
1185 yılında, Baldwin IV, zaten hasta idi ve nihayetinde cüzzamdan öldü. Yeğeni Baldwin V Kral oldu. Ancak o da bir yıl sonra, 1186 yazında öldü.
Sibylla, Kudüs’ün Patrik Eraclius’u tarafından kraliçe olarak taçlandırıldı.
Chatillon Reginald, kendinin Krallığın en belirgin ve haklı mirasçısı, olduğunu söyleyerek halktan destek bulmaya çalışı.

Salah ad-Din Yusuf ibn Ayyub Geliyor; Hıttin Savaşı
1187’de, Raymond III’ün tavsiyesine karşı, Guy, Tiberias kentinde Müslümanların kuşatmasını kırmaya çalıştı, ancak güçleri çevrildi ve su kaynakları kesildi.
4 Temmuz’da, Kudüs’ün ordusu, tarihteki Hıttin savaşı olarak hatırlanan savaşta tamamen yok edildi. Guy, savaştan sonra düşmanları tarafından yakalanan az sayıda esirden biriydi.
Kardeşi Godfrey, Chatillon Reginald ve Toron’dan Humphrey ile birlikte. Şam’da hapsedilmiş halde kalır.

Sonrasında

Hattin’deki yenilgi, Kudüs Krallığının etkili yıkımına neden oldu. Kral ellerindeki tek orduyu bu macerada harcadıktan sonra, Saladin şehiri kolayca aldı.
Tiberias hızla teslim oldu, 10 Haziran’da Acre ve 2 Ekim’de Kudüs’ün kendisi teslim oldu. Onun tek başarısızlığı, kuvvetli tahkimatların moral düşükken ona saldırmasını engellediği Tire idi. Acre’nin yeni bir Haçlı krallığı yüz yıl daha hayatta kalırken, kralın büyük günleri sona erdi.

Kudüs’ün Kuşatılması

Sibil, Kudüs’ün savunmasıyla karşı karşıya kaldı, ancak 2 Ekim’de şehir, Saladin’in eline geçti.
Kraliçe, düşmanı 1188’de teslim olan kocasını serbest bırakması için yalvardı.

Guy De Lusignan’ın Ölümü

1194’te Lusignan, mirasçısı olmadan öldü ve Tapınakçılar Kilisesi’nde Lefkoşa’ya gömüldü. Lusignan Evi’nin torunları, 1474’e kadar Kıbrıs tahtını tutmaya devam etti.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close