Halkla İlişkiler

Hedefsiz Kitlesel Pazarlama

Bu yazımızda sizlere hedefsiz kitlesel pazarlama ile ilgili bir yazı hazırladım. Bu yazımızda hedefsiz kitlesel pazarlama nedir ve nasıl yapılır sorularının cevaplarına dair bilgiler vereceğiz.

Hedefsiz Kitlesel Pazarlama Nedir

Pazarlamaya söz konusu olduğunda, müşteri adayları üretmek için yaptığınız her şeyin bir amacı olmalıdır. Bir amaç olmadan, pazara isabet eden ancak gerçek bir etkisi olmayan bir reklam kampanyası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tarz durumları “spray and pray” pazarlaması yani, hedefsiz kitlesel pazarlama olarak adlandırıyoruz. İşinizi her yerde tanıtıyor, insanların sizi fark etmelerini umuyor, sıkı çalışmanızın karşılığını aldığınızı sanıyorsunuz.

Bu yöntemi kullanırken, bir sürü şey yaparsınız, çünkü bunları yapmanız gerektiğini düşünürsünüz. Facebook’a girecek, bir YouTube kanalı başlatacak, bir podcast barındıracak ve hatta doğrudan posta gönderebilecekleri blog yazılarını yazacaksınız. Tüm bu satış noktaları, işiniz için güçlü ipuçlarını sağlayabilir, ancak onları neden yaptığınızı bilmiyorsanız, bunlar sadece rastgele faaliyetler olacaktır.

Birinin farkına varacağını ve harekete geçeceğini umarak, arkanıza yaslanıp beklemek demek oluyor bu. Çoğu zaman olan ise, alıcıların geri dönüşüm kutusuna doğrudan bir posta atması, reklamı yok sayması veya bir e-postayı okumadan silmesidir.

İçeriğiniz nihai hedefinizle bilinçli bir şekilde bağlantılı olmadıkça, sizi, enerjinizi ve zamanınızı basitçe tüketecektir.

Neden İşe Yaramıyor?

İnsanlar sprey yöntemini kullanıyor ve pazarlıyorlar. Çünkü, hedeflenmemiş içerik / reklam yayınlamak, kaliteli ve iyi hedeflenmiş parçalar göndermekten daha hızlı ve daha kolay. Odaklanmış bir yaklaşım zaman, çaba, araştırma ve bazen de risk alır. Ancak bu yatırıma değer ve muhtemelen daha iyi getiri sağlar.

Pazarınızı genişletmeye başladığınızda, odağınızı, uzmanlığınızı ve diğer işletmelerle rekabet etme yeteneğinizi kaybetmek kolaydır.

Ne kadar ilgi çekiyorsanız ve pazarlamanız ne kadar odaklanmışsa müşteri kazanmakta o kadar çok  başarılı olursunuz.

Aşırı Maruz Kalma

Ürününüz veya hizmetinizle ilgilenmeyen insanları hedef alıyorsanız, markaya aşırı maruz kalma da olabilir. Bu, negatif bir reaksiyona veya hedef kitlenize koyduğunuz içeriği görmezden gelebilir. İnsanların dijital kanalları günlerinin iyi bir kısmı için ziyaret ettiği bir dünyada, izleyicilerinizi ezmemek için dikkatli olmanız gerekir.

Ayrıca, hedef kitlenize ulaşmak istediğiniz iletiyi boğacaktır. Bu, özellikle söylediğimiz şeylerin dijital beyaz gürültü dalgaları içinde kolayca kaybolabileceği sosyal medya için geçerlidir.

İnsanlar istedikleri sonuçları göremediğinde, ortak bir tepki denemek, denemek ve tekrar denemek olacaktır. İddialı olmakla zorba olmak arasında bir fark vardır, aynı şeyi tekrar tekrar yapmanın size farklı sonuçlar vereceğini düşünürsünüz. Bir şey kırılırsa, neden çalışmadığını ve bunu nasıl değiştirebileceğinizi öğrenmek için zamana ve enerjiye yatırım yapın.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close