Dünya Tarihi

Heron Kimdir?

Heron çeşmesi Antik dönem bilim çalışmaları içinde; Fizik bilimini döneminin ötesine taşımış. Bir kavrama yeteneğine sahip olduğunu gösteren çok önemli bir makinadır. Lütfen yazıyı okuduktan sonra görsellerden inceleyin.

Bir kuşunda adı olan Heron, günümüzde İnsansız (Kumandalı) Keşif Aracının adı olarakta bilinmektedir.

İskenderiyeli Heron (Kahraman)

Alexandria Heron (ayrıca Kahraman olarak da bilinir) bir Yunan matematikçiydi. Doğum gününü MÖ.150 başlarında Mısır’a yerleştiriyorlar. Heron’un hayatı bilinmezlerle çevrilidir. Ancak onun yazdığı bilinen 14 kitaptan ipuçları alabiliyoruz.

HeronBir öğrenci olarak Kahraman, zamanının çoğunu İskenderiye Üniversitesi Kütüphanesinde geçirdi. Kitapların geniş koleksiyonlarından oluşan bir dizi kitaptan dolayı kütüphanede olmayı çok severdi. Kahraman, İskenderiye’nin Ctesibius’un yazılarından çok etkilendi. Ctesibius’un bir öğrencisi olabilir. Ne zaman yaşlı İskenderiye Üniversitesi’nde ders verdi ve matematik, mekanik ve fizik bilimi dersleri verdi.

İskenderiye Kahramanı Heron

Bir Yunan ya da Helenleşmiş bir Mısırlı olabilir. Heron (Kahraman) meşhur İskenderiye Kütüphanesi’ni içeren Musaeum’da öğrettiği neredeyse kesin , çünkü yazılarının çoğu matematik, mekanik ve fizik dersleri için ders notu olarak görünür.

Her ne kadar Pnömatik alanı yirminci yüzyıla kadar biçimlendirilmemiş olsa da, Kahraman’ın işleyişinin, özellikle de otomatik aygıtları, sibernetik alanındaki ilk resmi araştırmayı temsil ettiği düşünülmektedir.

Buluşları

Aeolipile’den; Sanayi Devrimine

Kahraman, bir roket benzeri tepkime motoru ve ilk kaydedilen buhar motoru olan aeolipile’nin (bir versiyonu Hero’nun motoru olarak bilinir ) yapımını tarif etmiştir (her ne kadar Vitruvius yaklaşık 100 yıl önce De Architectura’daki aeolipile değinmiş olsa da) Kahraman).

Sanayi devriminden neredeyse iki bin yıl önce kuruldu. Bir motor, sızdırmaz bir kaptan suyu değiştirmek için bir sunak ateşi tarafından ısıtılan kapalı bir odadan hava kullandı; Su toplandı ve bir ipin üzerine çekerek ağırlığı tapınak kapılarını açtı.

Diğer İcatları

 • Bir madalyonun, makinenin üstündeki bir delikten sokulduğu zaman, bir miktar kutsal su dağıtılmıştır. Bu, onun Mekanik ve Optik kitabındaki icat listesinde yer aldı.
 • Bozuk para yatırıldığında, bir manivela bağlı bir tavaya düşer. Kol, biraz suyun akmasına izin veren bir valf açarı. Tava, düşene kadar madalyonun ağırlığı ile eğilmeye devam eder; bu noktada, karşı ağırlık, kolu tekrar yukarı doğru çeker ve valfi kapatırdı.
 • Bir orgu çalıştıran bir rüzgar çarkı, bir makineye güç veren rüzgarın ilk örneğini işaretler.
 • Yunan tiyatrosu için birçok mekanizma icat etti; neredeyse tamamen on dakika süren tamamen mekanik bir oyun da dahil olmak üzere, dönen bir silindirik dişli çark tarafından çalıştırılan bir çiftli halatlar, düğümler ve basit makinelerle güçlendirildi. Gök gürültüsünün sesi, metal topların gizli bir tambur üzerine mekanik olarak zamanlanmış bırakılmasıyla üretildi.
 • Kuvvet pompa yaygın kullanılan Roma dünyasında ve bir uygulama, bir yangın motoru oldu.
 • Hava veya sıvıların iletimini kontrol etmek için bir şırınga benzeri cihaz Hero tarafından tarif edilmiştir.
 • Optikte, Hero en kısa ışık yolunu ilke edinmiştir: Bir ışık ışını aynı ortam içinde A noktasından B noktasına yayılırsa, izlenen yol uzunluğu mümkün olan en kısa yoldur.
 • Yaklaşık 1000 yıl sonra Alhacen, hem yansıma hem de kırılma ilkesini genişletti ve ilke daha sonra bu formda Pierre de Fermat tarafından 1662’de; En modern biçim, yolun bir ekstremumda olmasıdır.
 • Bağımsız hidrostatik enerji altında çalışan bağımsız bir çeşme ( Kahraman çeşmesi )
 • Düşen bir ağırlıkla çalıştırılan programlanabilir bir araba. “Program” tahrik aksının etrafına sarılı dizelerden oluşuyordu.
 • Onun en ünlü icatları arasında, karadaki rüzgar koşumunun en erken örneğini oluşturan bir rüzgar çarkı vardı .

Matematik

 • Kahraman, bir sayının karekökünü yinelemeli olarak hesaplamak için bir yöntem açıkladı.
 • Ancak bugün, onun adı, Hero’nun yan uzunluklarından bir üçgenin alanını bulma formülüyle yakından ilişkili.
 • Ayrıca 1. yüzyılda kübik kökleri hesaplamak için bir yöntem geliştirdi.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close