Dünya Tarihi

III. Felipe Kimdir

III. Felipe, Felipe Kalın, Fransız Philippe le Hardi isimleriyle de bilinir. 21 Ağustos 1165’te Paris’te doğan III. Felipe, babası VII . Louis’nin öldüğü 1180’de Reims’te Fransa’nın kralı oldu. O büyüdükçe, güvensiz, alaycı ve kurnaz, ama fiziksel olarak hasta ve gergin oldu.

Henry’nin Fransa Hayalleri ve III. Felipe

III. Felipe, babasından, Paris ve Orléans’ın merkezindeki küçük kraliyet alanını, İngiltere’nin II. Henry’nin çok daha geniş çaplı varlıklarına karşı savunmaya çalışmanın zor problemini miras almıştır.

III. FelipeMiras, evlilik ve savaş yoluyla II. Henry, Normandiya’dan Maine, Anjou ve Aquitaine’den Pireneler’e uzanan İngiliz Kanalı’na uzanan toprakları satın almıştı.

II. Henry, en küçük oğlu John’u Normandiya dışındaki tüm topraklarının Kralı yapınca John’un ağabeyi Richard, III. Felipe’nin doğal bir müttefiki haline geldi ve yaşlanan babasıyla savaştı. 1189’da II. Henry, tüm toprakları için Richard’ı ve Fransa’daki toprakları için feodal lordu olarak Philip’i tanımak zorunda kaldı. Kısa bir süre sonra II. Henry öldü.

Üçüncü Haçlı Seferi ve III. Felipe

Güç mücadelesi, Kudüs’ün 1187’deki düşüşünden sonra Üçüncü Haçlı Seferi için yapılan hazırlıklarla kesintiye uğramıştı. Şimdi III. Felipe, II. Henry’nin ölümüyle İngiltere kralı olan I. Frederick (Frederick Barbarossa) ve I. Richard ‘e gönülsüzce katıldı. III. Felipe ve Richard birlikte Doğu’ya gittiler ama çok geçmeden kavga etmeye başladılar.

İngiliz-Fransız kuvvetleri Acre’ye geri çekildiğinde III. Felipe yeterince görevini yaptığına inanır. Ve Richard’ın Doğu’daki yokluğundan yararlanmak için Fransa’ya döndüğünü hissetti.

III. Felipe ve Aslan Yürekli Richard’ın Mücadelesinin Sonu

Saladin’den Kudüs’ü ele geçiremeyen Richard, Avusturya üzerinden evine döndü ama orada esir alındı ve fidye için tutuldu. Mayıs 1194’e kadar Batı’ya ulaşmadı ve onun yokluğunda III. Philip, Normandiya’yı kurtarmak için John’la güçlerini birleştirdi. III. Philip ve Richard arasındaki savaş, Richard’ın Fransa’nın orta kesiminde küçük bir çarpışmada (1199) öldürüldüğü ve John’un İngiltere kralı olduğu zaman sona erdi.

İngilizlerin Avrupa’dan Çıkarılması

III. Felipe şimdi John’un düşmanı oldu ve onun kıta varlıklarından vazgeçmesi için feodal yasa kullanmıştı. 1202’de John, aleyhinde bir suçlamada bulunmak için mahkemesine çağrıda bulundu, ancak John gelmeyi reddetti ve bu nedenle III. Philip, John’un Fransa’daki tutukluluklarını, Normandiya’yı ve Loire Nehri’nin kuzeyindeki tüm İngiliz topraklarını işgal ettiğini açıkladı. Normandiya’nın işgali ile birlikte, Kapadyalar artık İngiliz Kanalı’na erişmiş ve Kıta Avrupası’na kolay erişimden mahrum bırakmıştır.

Bouvines Savaşı

Bu arada III. Philip, Fransa’nın kuzeydoğusundaki bir Fransız ordusunu, İngiliz, Alman ve Flaman şövalyeleri ile Fransa’yı işgal etmek üzere olan (John, Otto, IV. Philip) bir orduyu 27 Temmuz 1214’te Bouvines’de ezdi. Paris’teki öğrenciler 7 gün ve 7 gece Fransız zaferini kutladılar.

Bouvines, Avrupa tarihinin belirleyici mücadelelerinden biriydi. Avrupa’daki güç dengesini bir yüzyıldan fazla bir süredir Fransa lehine bozdu ve Alman İmparatorluğu’nun sonunu, egemen siyasi güç olarak ilan etti.

İç Reformlar

III. Philip, krallığını genişletirken, aynı zamanda, Dışardaki illerin bağımsızlığı ve itaatini sağlamak için III. Philip, kendilerine tahsis edilen alanların idari, askeri ve yargısal denetiminden sorumlu maaşlı memur sistemini kurdu.

III. Philip, şehir yönetimlerinin büyümesini, onlara imtiyaz satarak teşvik etti ve böylece olası asilere karşı şehir burjuvazisinin desteğini kazandı.

Paris ve III. Philip

III. Philip, saltanatı sırasında Fransa’nın dini, siyasi ve akademik başkenti olan Paris’i sevdi.

III. Philip, savunması için Paris’in etrafında bir duvar inşa etti ve 1186’da, sokaklara atılan çöplerin ve diğer evsel atıkların yol açtığı kirliliğin ve kokusunun üstesinden gelmek için taşlarla kaplı caddeler yaptırdı. Domuz ve dolanan diğer hayvanların itlafını emretti.

III. Philip’in Ölümü

1222 Eylül’den beri hasta olan Philip, Paris’e giderken 14 Temmuz 1223’te Mantes’te öldü. Fransa’yı müreffeh ve barış içinde bıraktı ve Batı Avrupa’nın en güçlü gücü haline getirdi.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close