Dünya Tarihi

İkinci Baron Savaşı

İkinci Baron Savaşı Nedenleri

İkinci baron savaşı nedenlerine baktığımızda pek çok farklı açıklama bulabiliyoruz. Uzun yıllar Kral III. Henry ülkeyi kötü yönetmişti. Fransız bir kadın, Provence of Eleanor ile evlenmişti ve ailesinin ve Fransız mahkemesinin birçok üyesi İngiltere’ye geldi. Fransızlar Henry’nin danışmanlarını değiştirdi ve ülkenin parasını harcamaya başladı. 1258 yılında bir dizi kötü hasat ve ıslak kış mevsimi sonrasında bir şeyler baş gösterdi. Bu, ülkenin fakirleşmesine ve vergilerin ödenmesi sonucunda halkın için açlık çekmesine yol açtı. Daha da kötüsü Henry, Parlamentoya Sicilya tahtına oğlu Prens Edward’ı yerleştirmek için Sicilya’ya yapılacak olan askeri bir sefere para yardımı yapılması için başvurdu.

Baronlar ve Henry

İkinci Baron SavaşıBaronların endişelerini dile getirme zamanı gelmişti. Richard de Clare (Gloucester Kontu), John Fitz Geoffrey, Roger Bigod (Norfolk Kontu), Hugh Bigod (Roger’ın erkek kardeşi), Savoy’un Peter’i, Peter de Montfort (Simon’ın bir ilişkisi değil) dahil, baron grubu ve Sonunda Simon de Montfort (Leicester Kontu), birlikte ayakta durmaya ve krala karşı çıkmaya yemin etti. Simon de Montfort, kralın yakın bir arkadaşıydı ve kralın kız kardeşi Eleanor’la evlendi, fakat ülkenin geleceği, Earl ile olan dostluğundan daha önemliydi.

Oxford Hükümleri

Baronlar, 1258 yılının haziran ayında Oxford’da Kral Henry ile tanıştılar. Baronlar Henry’den önce silahlandılar ve bu nedenle de onların taleplerini kabul etmekten başka seçenek yoktu. ‘Oxford Hükümetleri’ bilindiği gibi, on beş üyeden oluşan bir konseyin krala tavsiyede bulunduğu bir hükümet sistemi kurdu.

Onbeş, barondan ikisi ve kralın adamlarından ikisi olmak üzere dört kişilik bir komite seçildi. Konseyin faaliyetleri de Parlamento tarafından kontrol edildi. Bir yıl sonra konsey başkanlığında yapılan değişiklikler ‘Westminster Hükümleri’ olarak tanındı.

Henry Baronlara Karşı Harekete Geçiyor

Henry, baronlara karşı çıkmak için yardıma ihtiyacı vardı, böylece Fransız kral IX. Louis’e yaklaştı. 1259’da Paris Antlaşması’nda Henry, İngiltere’nin Kral John tarafından kaybedilen Normandiya, Maine, Anjou ve Poitou topraklarına hiçbir haklarının olmadığını kabul etti. Henry, Fransız kralını bu bölgelerdeki hakimiyetini kabul ettiği sürece Gascony ve Aquitaine’de toprak tutabildi. Karşılığında Kral Louis, Henry’ye baronlarla mücadelede yardımcı olmaya söz verdi.

Yine iç Savaş

Henry ayrıca yardım için Papa’ya yaklaştı. Papa, Oxford’un belgelerin imzalanması için zorlandığı gerekçesiyle Oxford Hükümleri’nin yasadışı olduğunu kabul etti. Baronlar tarafından zorla getirilen zorunluluklardan kurtuldukları için Henry iktidarı yeniden başlattı. Fransız muhafızları ordusuyla baronlara karşı saldırıya geçti. Lewes Muharebesi’nde Kral Henry ve en büyük oğlu İngiltere’nin gelecekteki kralı Prens Edward baronlar tarafından yakalandı ve esir tutuldu.

Yeni bir Meclis

1265 yılında Simon de Montfort, mevcut İngiliz Parlamentosu’nun temellerini attı. İngiltere’nin her ilçesinin ilk kez bölgelerini temsil etmek için Parlamentoya iki şövalye seçmesine ve göndermesine izin verildi. Her bir ilçe de iki temsilci seçip gönderecekti.

İsyan Sonu

Baronlar kendi aralarında kavga etmeye başladılar ve bir bölünme gelişti. Prens Edward esaretten kaçtı ve Simon de Montfort’a karşı duran baron grubuna katıldı. Evesham Muharebesi’nde 4 Ağustos 1265’te Simon de Montfort öldürüldü. Küçük direniş cebi kalmasına rağmen, isyan sona erdi ve Kral Henry tekrar ülkesinin kontrolünü ele geçirdi.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close