Dünya Tarihi

Jeanne d’Arc Kimdir?

Jeanne d’Arc sözlerinde ilahi bir kanalla iletişiminin etkileri görülmektedir. Bu etki kendi ile ilgili yapılan diziler ve filmlerde, hatta oyunlarında bile görülmektedir.

Jeanne d’Arc Kimdir?

Jeanne d’Arc (ya da İngilizce, Joan of Arc) 1412 civarında doğdu, Fransa’nın kuzeydoğusundaki Domrémy köyünden kiracı çiftçi Jacques d’Arc’ın kızıydı.

Okuma ya da yazma öğretilmemişti, ama dindar annesi ona Katolik Kilisesi ve öğretileri için derin sevgiyi aşıladı.

Dönem Coğrafyasında Durum

İngilizler

Jeanne d'Arc KimdirO zamanlar, İngiltere, Yüz Yıl Savaşı olarak bilinen bir çatışma yüzünden uzun süredir parçalanmıştı.

VI. Henry, 1422’de Fransız müttefikleriyle (Philip the Good liderliğindeki Burgundy’nin güçleriyle) birlikte kuzey Fransa’nın büyük bölümünü işgal etti.

Ve bu işgal edilen yerler arasında Joan’ın köyü Domrémy’de mevcuttu. Bu işgalden kaçan köylüler evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Vahiy veya İlham

Joan, 13 yaşındayken, Tanrı tarafından kendisine eziyete önem veren bir misyon vermek için gönderilmiş olduğunu belirttiği sesleri duymaya başladı: düşmanlarını kovarak Fransa’yı kurtarmak ve Charles’ı haklı kral olarak kurmak. Bu ilahi misyonun bir parçası olarak, Joan bir iffet yemini etti.

Joan’ın Orléans’a Yolculuğu

Mayıs 1428’de Joan, Charles’a sadık olanların yakındaki bir kalesi olan Vaucouleurs’a gitti. Başlangıçta yerel sulh hakimi Robert de Baudricourt tarafından reddedildi, o, (popüler bir kehanete göre) Fransa’yı kurtarmak için hedeflenen bakire olma iddiasına inanan küçük bir grup takipçiyi çekmeye devam etti.

Baudricort ortaya çıktığında Joan, saçlarını kırpıp erkek giysilerini giyerek düşman topraklarında 11 günlük yolculuğunun taç prensin sarayının bulunduğu Chinon’a gitmesini sağladı.

Joan’ın Ordusunu Alışı

Joan, Charles’a, Fransız kraliyet yatırımının geleneksel bölgesi olan Reims’te kralı taçlandığını göreceğine söz verdi ve ona, ordunun İblis’e, daha sonra da İngilizlerin kuşatması için bir ordu vermesini istedi. Danışmanlarının ve generallerinin çoğunun tavsiyesi üzerine, Charles isteğini kabul etti.

ve Joan, 1429 yılının Mart ayında beyaz zırh giymiş ve beyaz bir at binen Orléans’a yola çıktı. Joan, düşmana meydan okuyan bir mektup gönderdikten sonra, onlara karşı birkaç Fransız saldırısı düzenledi, Anglo-Burgundiyanları kalelerinden sürdü ve Loire Nehri boyunca geri çekilmelerini zorladı.

Joan of Arc’ın Düşüşü

Böyle bir mucizevi zaferden sonra, Joan’ın ünü Fransız kuvvetleri arasında geniş ve geniş bir alana yayıldı. O ve yandaşları Charles’ı düşman topraklarında Reims’e kadar sürdü.

1429 Temmuz’unda Kral Charles VII olarak taç giymesine direnen kasabaları ele geçirdi.

Joan, Fransızların Paris’i yeniden ele geçirme girişimi ile avantajlarını arttırmaları gerektiğini savundu, ama Charles bunu geciktiriyordu.

Georges de La Trémoille görüşmelerinde sevdiği, Joan’ın çok güçlendiğini söyledi.

1430 baharında, kral Joan’a Compiégne’deki Burgundian saldırısına karşı durmasını emretti.

Joan of Arc: Cadıdan Aziz’e

Joan, bir adam gibi büyücülük, sapkınlık ve giyinme dahil olmak üzere, ona karşı 70 kadar suçlama ile suçlandığı bir dava ile karşılaşır. Fransız kral Charles, kendini bu davanın içine çekilip itibarsızlaştırılması olasılığına karşı Joan için hiçbir girişimde bulunmadı.

Jeanne d’Arc Ölümü

Mayıs 1431’de esaret altında ve ölüm tehdidi ile bir yıl geçiren, Joan ilahi bir rehberlik aldığını inkar eden bir itirafta bulundu ve imzaladı.

Ancak birkaç gün sonra, yine erkek giysileri giyerek emirleri reddetti. Böylece ölüm cezası artık zorunlu hale geldi.

30 Mayıs sabahı, 19 yaşındaki Joan, eski pazar yerine götürüldü ve ortada bir direğe bağlandıktan sonra yakılarak öldürüldü.

Joan’ın şöhreti ancak ölümünden sonra arttı ve 20 yıl sonra Charles VII’nin emriyle yeni bir duruşma onun ismini temizledi.

Papa Benedict XV 1920’de onu tekrar gündeme getirmeden çok önce Joan of Arc, efsanevi bir boyuta ulaşmış, yüzyıllar boyunca çok sayıda sanat ve edebiyat eserine ilham etmiş ve Fransa’nın koruyucu azizi olmuştur.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close