Makyaj

Kapatıcı Kullanımı İçin İpuçları

Bayanların makyaj çantanızdaki en önemli makyaj ürünü kapatıcıdır. Pek çoğumuz için kapatıcı kullanımı büyülü ve vazgeçilmez bir buluştur. Çok iyi uyuyamadığımız günlerde bile, birkaç fırça darbesi ile kendimizi uyanık ve dinç gösterebiliriz.

Eğer makyaj rutininizi düşük tutmayı seviyorsanız, kapatıcı sizin en çok tercih edeceğiniz malzemedir.

Kapatıcıyı Fondöten Yerine Kullanmak

Kapatıcı KullanımıYanınızda fondöten yoksa paniğe kapılmanıza gerek yok. Yerine kapatıcınızı da kullanarak, harikalar yaratabilirsiniz.

Öncelikle nasıl bir kapatıcıyı istediğinize karar verin. Krem ya da sıvı formda, tercihinize uygun bir ürün seçin. İki renk tonu kullanmayı adet haline getirin. Birisi cilt tonunuza uyum sağlayan bir renk, diğerini ise yüzünüzün belli bölgelerini aydınlatmak için kullanacağınız bir renk olsun.

Uygulama sırasında makyaj süngeri yerine fırça kullanmayı tercih edin. Makyaj süngerleri ürünün bir kısmını kendi bünyesine emerken, fırçalar çok fazla ürün yüklenmezler, böylece yüzünüz pütürlü görünmez.

Fırçayı kapatıcınıza batırın ve gözaltı alanınızdan başlayarak uygulamaya geçin. Şimdi kapatıcının kullanımı ve fondöten sürme işlemini aynı anda yapıyorsunuz. Yüzünüzde eşit miktarda ürün ve renk olduğundan emin olun ve iyice harmanlayın.

Daha sonra bir fırça ile biraz pudra tozu kullanın ve gerekli bulduğunuz tüm alanlarda uygulayın. (tıpkı fondöteninizi uygular gibi).

Artık yüzünüz hazır olduğuna göre allık veya bronzlaştırıcı gibi ek ürünler ile makyajınıza devam edebilirsiniz.

Kapatıcı Kullanımı ve Uygularken Kullanabileceğiniz İpuçları

Şimdi size kapatıcının kullanımı sırasında işinize yarayacak ve makyajınızın gücünü tamamen arttıracak birkaç ipucu sunuyoruz.

Önce fondöten, sonra kapatıcı uygulayın. Böylece çok fazla kapatıcıyı kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca önce kapatıcıyı uygularsanız, fondötene geçtiğinizde kapatıcının büyük bir miktarını ciltten uzaklaştırırsınız. Kapatıcınızı alırken, kaliteyi daima birinci planda tutun. Kaliteli ürünler cildinizi kurutmaz ve daha pürüzsüz hale getirir.

Gözünüzün düşmesini ve solmasını önlemek için, önce göz kapaklarınızın üzerine kapatıcıyı sürün. Mavi veya mor gözaltı halkaları için, şeftali tonlu kapatıcılar kullanın.

Cildinizin tonunu açığa çıkarmak için, sarı tonlu kapatıcılar kullanın.

Cildinizde bulunan kırmızı lekeler için ise, yeşil tonlu kapatıcılar kullanın.

Kapatıcınızın gözünüzün etrafında kırışıklık yaratmasını istemiyorsanız, uygulamadan sonra bölgeyi küçük bir kumaş parçası ile hafifçe silin.

Ayrıca ruj gölgenizi açmak için de kapatıcı kullanabilirsiniz.

Burun çevresi kızarıklığından şikayetçi iseniz, kapatıcı yine yardımınıza koşacaktır. Burnunuzun etrafında sizi rahatsız eden kızarıklık ve renk solması varsa, az miktarda kapatıcı uygulayın ve iyice harmanlayarak karıştırın.

Sivilce izleri ya da lekeleriniz varsa, üzerine tabakalarca fondöten sürmek çözüm değildir. Bu alanları gizlemek için nokta halinde kapatıcı uygulamanız ve cildinize yedirmeniz çok daha iyi sonuç verecektir.

Normal cilt tonunuzdan daha açık bir renk kullanmak istiyorsanız, en fazla iki ton açık renk uygulayın. Gözaltındaki alanı aydınlatmak için iki ters üçgen oluşturarak, fırça veya makyaj süngeri ile harmanlayın.

Dudak renginizin dağılmasını önlemek için, ince uçlu bir fırça kullanarak, dudaklarınızı biraz kapatıcı ile çevreleyin. Bu adımdan sonra dudaklarınız ekstra bir güzelliğe kavuşacak.

Kapatıcı kesinlikle hayatınızı daha kolay hale getirir. En temel uygulama malzemelerinden biridir. Eğer işi gerçekten basit tutmak istiyorsanız, fondöten kullanmadan sadece kapatıcı kullanarak da makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca makyaja yeni başlayan biriyseniz, bu makalenin kapatıcı kullanma tekniğini doğru bir şekilde kavramanıza yardımcı olacağın umuyoruz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close