Sağlık

Karaciğer

Karaciğer, sağ tarafımızda kaburgamızın altında yer alır. Buna bağlı olan safra kanalları ince bağırsağa bağlıdır. Karaciğerimiz kanla besinlerin ayrıştırmasını sağlar. Çeşitli hormonlarımızın çalışmasını da ona borçlu olduğumuz gibi vücuda giren tüm zehirleri absorbe ederek, arındırır. Süngerimsi bir yapıya sahip ve damarımızdaki kanın yaklaşık 900 gr’ ını emerek çalışır. Karaciğerde olan kılcal damarlar ile vücudumuzdaki diğer kılcal damarlarla aynı değildir. damardan gelen kanın daha rahat emilmesi için geçirgen yapıdadır. karaciğerde bulunan hepatosit hücreleri, karaciğerin çalışmasını sağlayan ana hücrelerdir. Kimyasal maddeleri ayrıştırma ve depolama işlemlerini bu hücreler yapmaktadır.KaraciğerDepolanan bu maddeler, vücudun ihtiyacı olduğu zaman karaciğer deposundan verilmektedir. Günde yaklaşık olarak 1.5 kg. safra üretir. Vücutta yağ protein ve şekeri dengeler, kan yapmak için depolama yapar. Vücut ısımızı ayarlar ve su üretir, Kandaki şeker oranını düzenler, kanın pıhtılaşmasını sağlayan protrombini üretir. Buna benzer bir görevi yerine getiremez ise çeşitli hastalıklar oluşmaya başlar. Karaciğer iltihabı, safra kesesinde taş, karaciğer yetmezliği ve siroz bunlardan birkaçıdır. Karaciğer birçok hayati işlev görür bu nedenle de hastalıklara çok açıktır. Kullandığımız temizlik ürünlerindeki zararlı kimyasallardan, tarım ilaçlarına kadar birçok kirletici maddelerden etkilenir.

Karaciğere Zarar Veren Maddeler

Karaciğere en fazla alkol zarar verir. Alkolü emmek ve kandan atmak için kapasitenin üzerinde çalışır. Sigara kullanmak, un, şeker ve tuz ağırlıklı beslenmek. Gıda katkıları, gıda boyaları, hareketsizlik, fazla kilolu olmak, aşırı meyve yemek, soslar, çay, kahve ve kolalı içecekler vb. gibi metabolizmamıza giren tüm toksinler karaciğere zarar verir.

Karaciğer Hastalıkları Belirtileri

Hasta da sağ tarafta ağrı, bağırsakta gaz şikayeti, karın şişmesi, deride kaşıntılar, elde ve yüzde çil gibi döküntüler, cilt rengi ve göz akında sararma, hazımsızlık, halsizlik ve çarpıntı, sık idrara çıkma, ayaklar ve ellerde şişme, baldırda ağrılar.

Karaciğer Hastalıkları

Karaciğerin en sık görülen hastalığı sarılıktır (hepatit). Siroz, kist ve tümör olarak üçe ayrılır.

SARILIK(HEPATİT)

Hepatit, temel olarak karaciğer hücrelerinin hasarına sebep olan yangılı bir hastalık, Sarılık hastalığının bazı türleri nakil gerektiren karaciğer yetmezliğiyle sonuçlanabilir. Genellikle virüsler sebep olur. A, B, C Hepatitleri sıralanan bu virüsler bulaşıcıdır. Zehirlenmeye bağlı hepatitler ise, bazı ilaçlar, kimyasallar ve zehirli mantarlarla karşılaşması sonucu gelişir. Karaciğerin en önemli görevinden bir tanesi de bazı ilaç ve kimyasalların kandan uzaklaştırarak vücuttan atılmasını sağlamasıdır. Bu görevi yaparken, toksinlerin dönüşümü ile açığa çıkan yan ürünler karaciğere belirgin bir hasara yol açar ve zehirli hepatit olur.

Siroz

Karaciğer hücresi herhangi bir sebeple zehirlenir veya ölürse, bu hücre bağışıklık sistemi tarafında antijen olarak algılanır, bu hücreye karşı antikor salgısı başlar. Bu durum kandaki antijen-antikor etkileşimi daha çok hücrenin ölümü ile sonuçlanır. Kendisine zarar veren etken karşısında ölen hücrelerin yerini bağ doku ile doldurur. Sürekli çoğalan bu siroz hücreleri, adeta bir tümör gibi her yanı sarar ve dokunun tüm besinini tüketir.

Kist ve Tümör

Karaciğerde ki kistler, ikiye ayrılır;

  1. İyi huylu olanlar ; Adenom, hemanjyom tümörleridir.

  2. Kötü huylu olanlar; Karsinom, Anjiyosarkom tümörleridir.

Karaciğer kistleri, küçük sıvı dolu veya içi boş kese şeklinde meydana gelir. Bu kistler genellikle zararsızdır, fakat bazen büyüyüp enfeksiyon kapabilirler. Karaciğer kistleri kese şeklinde, ince duvarlara sahiptir. Bu kistler genelde 2 mm’ den küçüktür, karaciğerin işlevini olumsuz etkilemez.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close