Beslenme

Karbonhidrat Nedir? Beslenmedeki Rolü Nedir?

Karbonhidrat vücut tarafından en fazla ihtiyaç duyulan ana besin elementlerinden biridir. Avrupa Tıp Enstitüsü tarafından belirlenen Diyet Referans Girişlerine göre, kalorinin yüzde 45 ile 65’i arasında karbonhidrat bulunmalıdır. Karbonhidrat genellikle kilo almaya katkıda bulunmak için kullanılır. Ancak vücudunuzun iyi çalışması için gereklidir ve her insanın diyetinin bir parçası olmalıdır.

Karbonhidratın rolü

Karbonhidrat NedirKarbonhidratların rolü, fiziksel aktivite, beyin fonksiyonu ve organların çalışması için gerekli olan, vücudun ana yakıt kaynağı olduğu için enerji sağlamaktır. Vücudunuzdaki tüm hücreler ve dokular karbonhidratlara ihtiyaç duyarlar ve aynı zamanda bağırsak sağlığı ve atık eliminasyonu için de önemlidirler. Karbonhidrat vücutta kolayca yakıta dönüştürülür.

Karbonhidrat Vücutta Nasıl Kullanılır?

Sindirim sistemi, karbonhidrat elementini kan şekeri olarak da bilinen glikoza dönüştürür. Bazı glikoz enerji için kullanılır ve geri kalanlar daha sonra kullanılmak üzere karaciğer ve kaslarda depolanır. Kan şekeriniz yükseldikçe, pankreasınız daha fazla insülin pompalar, bu da hücrelerin glikozu enerji veya depolama için emmesini söyleyen bir hormondur. Hücreler glikozu emdikçe, kan şekeri seviyeleri düşmeye başlar. Bu da pankreasın, saklanmış glikozu serbest bırakmak için karaciğere ileten bir hormon olan glukagon yapmaya başlamasını işaret eder.

Karbonhidrat Türleri

İki tür karbonhidrat vardır bunlar; basit ve karmaşık karbonhidratlardır. Basit şekerler olarak da adlandırılan basit karbonhidratlar, meyveler, sebzeler ve sütteki şekerlerin yanı sıra gıda işleme sırasında eklenen şekerleri içerir. Ayrıca, nişasta olarak da adlandırılan karmaşık karbonhidratlar, tam tahıllı ekmekleri ve tahılları, nişastalı sebzeleri ve baklagilleri içerir. En karmaşık karbonhidratlar, sindirim sağlığına yardımcı olan ve aşırı tokluk ve kilo alma oranını azaltarak, tokluğa yardımcı olan lif içerir. Ayrıca, yüksek lifli gıdalar kolesterolü düşürür ve kalp hastalığı riskini azaltır.

İpuçları

Bazı karbonhidrat türleri sağlığınız için diğerlerinden daha iyi olduğundan, karbonhidratlarınızı akıllıca seçin. MayoClinic.com, meyve suları ve daha fazla kalori olan kurutulmuş meyveler yerine, eklenmiş şekersiz taze, dondurulmuş ve konserve meyve ve sebzeleri satın almanızı önerir. Ayrıca, birçok besin maddesi içeren tahıl kısımlarından sıyrılan, rafine edilmiş tam tahılları tercih edin. Doymuş yağ ve kalori azaltmak için az yağlı süt ürünleri kullanın. Tatlandırıcılar ile yapılan gıdaların alımını sınırlandırın çünkü bu tür karbonhidratlar kötü beslenmeye, diş çürümesine ve kilo alımına yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close