Dünya Tarihi

Ksenofanes Kimdir

Ksenofanes Hayatı

Ksenofanes, yaklaşık 570’de Ionia’nın Colophon şehrinde doğdu ve belki de başta Sicilya olmak üzere çeşitli şehirleri gezdi. Ancak hayatının çoğu bilinmemektedir.

Ksenofanes Felsefesi

KsenofanesOnun görüşlerine dair bilgimiz hayatta kalan şiirinden geliyor, bunların hepsi daha sonraki Yunan yazarların alıntıları olarak geçiyor. Şiirleri , antropomorfik tanrıların panteonuna ve Yunanlıların atletizm dönemine olan inancı da dahil olmak üzere geniş bir fikir yelpazesini eleştirdi ve hicvediyordu. Ksenofanes, o zamana kadar tanrıların insanlara formunu andıracakları fikrinin yanı sıra, çoktanrıcılık inancını reddetmiştir. Bu düşünceyi, öküzlerin tanrıları hayal edebiliyor olsaydı, o zaman tanrıların öküz imajında olacağını iddia ederek alay etti. Soyut, evrensel, değişmez, hareketsiz ve her zaman mevcut olan tek Tanrı kavramını geliştirmesinden dolayı, Ksenofanes çoğu zaman Batı felsefesindeki en eski tektancılardan biri olarak görülür.

Bu, hayattaki daha ince şeylere erişimi olan insanların çevreleri arasında hoş karşılanırken, kendilerini dindarlık ve ılımlılıkla özdeşleştirmeye teşvik etme görevini de üstlendiğini göstermektedir. Başka bir yerde, Ksenofanes, memleketinin çöküşüyle vatandaşının gösterişli göstergeleriyle (parça 3) arasındaki bağlantıyı gösteriyor. Hayatta kalan uzun metrajlı parçalardan birinde, zihnin tarih boyunca yankı bulduğu kültürel öncelikleri eleştiriyoruz. Burada Ksenofanes, ödüller ve saygınlıklarını şampiyon sporculara verirken, öğrenilenlerin ve şairlerin uzmanlığı aldatılmamış ve takdir edilmez.

Pisagorla İlişki

Eleatic Felsefe Okulu’nun kurucusu olan Ksenofanes, Colophon’lu bir yerli idi ve yaklaşık 570 BCE doğdu. Hayatının tarihlerini herhangi bir doğrulukla belirlemek zordur ve hayatının gerçekleri de belirsizdir. Xenophanes erken bir tarihte kendi ülkesinden ayrıldı ve Sicilya’ya sığındı. Burada Hiero, Hicaz ve İambik ayetleri mahkemesinde, Hesiod ve Homer Teogisi’ni eleştirdiği için yazdı. Sicilya’dan felsefe mesleğini üstlendiği Magna Graecia’ya geçti ve Pisagor okulunda ünlü bir öğretmen oldu. Pythagoras’ın öğrencileri arasında olağan olandan daha büyük bir düşünce özgürlüğüne yol açarak, Epimenidler, Thales ve Pisagor’un doktrinlerine karşı kendi görüşlerinin yeni fikirlerini ortaya koydu. Yaklaşık 70 yıl boyunca Pisagor felsefesi başkanlığını yaptı.

Filozof Hakkında

1950’lere kadar, bir filozof olarak doğru bir şekilde karakterize edilip edilmeyeceği de dahil olmak üzere, Xenophanes’in pek çok yönü üzerinde tartışmalar oldu. Bugünün felsefi ve klasik söyleminde, Xenophanes en önemli demokratik filozoflardan biri olarak görülür. Aynı zamanda onu, Elmen’in Zeno’nun öğretmeni olarak gördüğünü ve genel olarak Eleat okuluna bağlı olduğunu görmek yaygındı.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close