Saç Bakım

Kuru ve Koyu Renk Saçlar İçin Bakım Önerileri

Eğer sizde kuru görünümlü koyu renk saçlar sahibiyseniz, öncelikle yapmanız gereken saçınızın ihtiyaç duyduğu nemi kazanmasını sağlamak. Bunun için bazı yardımcı yöntemlere başvurmalısınız. Aşağıda anlatılan yöntemleri dikkatli bir şekilde uygularsanız istediğiniz sonuca ulaşmanız mümkün. Bahsedilen sonuca 1 günde ulaşmak mümkün değil. Eğer bu yöntemleri sabırla uygularsanız saçlarınız her geçen gün yumuşamaya başlar ve yavaş yavaş onarılmış olur.

Koyu Renk Saçlar İçin Öneriler

Kuru ve Koyu Renk SaçlarSaçların kurumasının ve yıpranmasına sebebiyet verenlerin en başında saç kurutma makineleri ve saçlarınıza şekil vermek için kullandığınız düzleştirici ve maşalar gelir. Aşırı ısıya sahip olan bu aletler saçlarınızın fazlasıyla kurumasına ve zarar görmesine yol açar. Eğer bu aletlerden herhangi birini kullanıyorsanız sık sık kullanmamaya dikkat edin. Hafta da 1 defa kullanmanız saçınız açısından daha sağlıklı olur. Ayrıca saçlarınızı duştan sonra bakım kreminizi sürün ve kendi kendine kurumasına izin verin. Eğer aşırı ısıya sahip olan bu ürünlerin kullanımını azaltır ya da bırakırsanız zaman içerisinde saçınızın ne kadar yumuşadığı fark edeceksiniz. Saçlarınıza aletler kullanmadan daha sağlıklı yollarla şekil verebileceğiniz yeni teknikler keşfedebilirsiniz.

Bir süre saç boyası kullanmayın

Hemen hemen her kadının saç boyası tercih ettiğini söyleyebiliriz. Oysaki saç boyaları da çoğu zaman saçlarınızın kurumasına sebep olabiliyor. Özellikle, saçların rengini açtırmak için kullanılan açıcı maddeler, saç kurumasının en büyük sebebi olarak gösterilebilir. Ancak saç boyalarından vazgeçemiyorsanız o zaman kendi doğal saçlarınıza uygun renkte veya aynı tonda boya kullanmanız daha iyi olacaktır. Bu sayede saç diplerinizin çıkması sizi çok rahatsız etmemiş olur ve sizde boyaya fazla başvurmamış olursunuz.

Tercihlerinizi saçlarınızı yıpratmayan stillerden yana yapın

Pamuklu kıyafetler, yün kıyafetler ve yün şapkalar saç uçlarına değdiğinden dolayı saçları yıpratır. Bu nedenle kullandığınız kıyafetlere de çok dikkat etmeniz gerekir. Kuru saç uçları çok çabuk kırılabildiğinden dolayı saçlarınızı kaybetmeye başlayabilirsiniz. Bu nedenle saçlarınızı yıpratacak giysi ve şapkalardan uzak durmanız gerekir. Ayrıca saç modellerinin de saç kayıplarında büyük bir etkisi vardır. Bu yüzden yıpranma ve kuruluğa neden olan örgüler, yüksek topuzlar, kabarık topuzlar, Fransız ruloları gibi modelleri tercih edebilirsiniz.

Saçlarınızı gece boyunca koruyun

Günlük olarak kullandığınız modelleri saçınızı kurutmayacak ve yıpratmayacak modeller olmasının yanı sıra uyurken de aynı şekilde dikkat edin. Saçlarınıza sardığınız bandajlar ve tokaların da yumuşak olması saçınızın için önemlidir.

Durulayın ve ardından mutlaka saç kremi sürün

Eğer doğal koyu renkli saçlara sahipseniz her gün yıkamamanız daha iyi olacaktır. Sürekli olarak spor yapıyor ya da yüzüyorsanız, vücudunuzda ki teri ve tuzu atmanız için duş almanız gerekiyor. Duş esnasında saçlarınızı da iyice yıkamalısınız ki havuzun veya denizin klorlu suyundan kaynaklı yıpranmaya uğramasın. Saçlarınızı duruladıktan sonra saç derinizin temizlenmesi ve canlılık kazanması için nemlendirici uygulamayı da ihmal etmeyin. Eğer nemlendirici yoksa en azından saç kremini uygulayın.

Kremler, kremler ve yine kremler

Koyu renkli saçlar için birbirinden farklı birçok saç kremi kullanmak düşünüldüğü gibi faydalı olamayacaktır. Onun yerine kuru saçlarınıza saç dibinden saç ucuna kadar düzenli bir biçimde yapacağınız bakım ile saçlarınıza gereken nemi kazandırabilmeniz mümkün olacaktır. Çok kuru saçlar için haftada bir ya da iki kez saç kremi kullanılması yeterli olacaktır. Bunun için kaliteli ve sağlıklı bir saç kremi tercih etmeniz yararlı olacaktır. Saç kremini kullanırken diplerden uca doğru iyi bir şekilde saçlara yedirin. Daha sonra saçınızı bir streç yardımı ile sarıp birkaç saat dinlendirebilirsiniz. Böylece saçlarınıza gereken nemi kazandırmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close