Halkla İlişkiler

Lobicilik Nedir?

Lobicilik Nedir

Lobicilik, sosyal değişime doğru ilerlemenin hayati bir parçasıdır. Çok sayıda aktiviste veya genel halka ulaşmayı amaçlayan kampanyalardan farklı olarak, belirli bir konuda az sayıda kilit karar vericiye ulaşma faaliyetidir. Lobicilik, aşağıdakiler dahil bir dizi yasal hedefe ulaşmak için kullanılabilir:

  • LobicilikMevzuatın tanıtımı
  • Mevzuatın iyileştirilmesi
  • Mevcut mevzuatın uygulanması

Yukarıdakilerin herhangi bir kombinasyonu tüketicileri ve hayvan kullanım endüstrilerini etkilemek için de kullanılabilir.
Karar alıcıları etkilemek, hedefinize ulaşmak anlamına gelir. Örneğin belediye başkanını, bir yasa koyucu veya bir şirket şefini, işinize yarayacak politika değişiklilerini kullanmak için etkilemek olabilir. Lobi stratejiniz kapsamlı bir araştırmayla desteklenmelidir. Yalnızca ilgili kişileri ve motivasyonlarını anlarsanız, onları başarılı bir şekilde etkileyebilirsiniz. Açık olmak gerekirse: ne için soruyorsun; kimi hedefliyorsun; ve onlara nasıl ulaşacaksın soruları bu adımları oluşturur.

Kısaca; iş ve hükümet liderlerini mevzuat oluşturma ya da belirli bir organizasyona yardımcı olacak bir faaliyet yürütme çabalarını etkileme girişimidir. Bu faaliyetleri yapanlara lobici denir.

Lobicilik Hedefleri

Lobiler genel hatlarıyla bir grubu ve politik karar alıcıyı etkiler. Bununla beraber, bu karar alıcının eylemlerini kendi çıkarlarına göre değiştirme hakkını da ellerinde tutmak isterler. Lobiciler, ‘Faiz Lobisi’ gibi dar kalıplardan ya da devletlerin kendi aralarında kurduğu ticaret ağlarından bağımsızdır. Türkiye’de en fazla bilinen lobicilik faaliyeti Ermeni Lobisi olabilir. Türkiye’de yaygın olmasa da, Avrupa ve Amerika’da oldukça yaygındır. Bu politik ya da ekonomik gruplar aktivistler için de, kendi hedefleri doğrultusunda birleştiği insanlar için de ortak fayda sağlamak için mücadele edebilirler.

Lobicilik Örnekleri

En bilindik örneği olarak, Greenpeace gösterilebilir. Doğa aktivistleri ve gönüllülerini bir araya getiren grup birçok örnek gösterilebilecek işe imza atmış durumdadır. Amerika’da yaygın olan bir başka lobicilik faaliyeti de NRA yani Ulusal Tüfek Birliğidir. Bu birlik, bireysel silahlanma yanlısı olup Amerika’daki silah ticaretinde de etkin bir rol oynamaktadır. Yöneticilerinin çoğunluğu silah tüccarlarının oluşturduğu bu birlik, Trump’ın ‘Öğretmenleri de silahlandıralım’ sözünü kendi kitapçıklarında bulundurmaktadır. Bu 2 büyük bilindik örneğin yanında irili ufaklı binlerce lobi faaliyetlerine devam ederken, birçok başka çıkar grupları hala birleşmeye devam etmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close