Makyaj

Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Uygulanır

Makyaj bazı cildi pürüzsüzleştirerek fondötenin kalıcılığını artırır. Bunun yanı sıra cilt kusurlarımızı kapatmakta, makyajı sabitlemekte cildimizde ki ton farkını ortadan kaldırmakta ve gözeneklerimizi küçültmekte de kullanılmaktadır. Makyaj bazları cilt tipine göre farklılık gösterebilir. Siz de makyaj bazı alırken kendi cildinize uygun olanını seçerseniz daha olumlu sonuç elde edersiniz.

Makyaj Bazı Çeşitleri

Makyaj Bazı NedirTüm makyaj bazlarının görevi aynı olsa da ihtiyacınıza göre seçip kullanmanız daha doğrudur. Bazı makyaj bazları matlaştırıcı etki sağlarken bazıları cildi nemlendirip aydınlatır. Makyaj bazları renksiz olarak bilinse de bazıları ciltteki lekeleri silmeye yardımcı olmak için renkte verebilir, bazıları ise güneş ışınlarından koruma, yaşlanma ve akne sorunu çözme gibi etkilere sahiptir.

Cilt Tipine Göre Makyaj Bazları

Normal Cilt Tipi

Eğer cildiniz ne çok kuru ne çok yağlı değilse gözeneklerinizde aynı şekilde ne çok büyük ne çok küçük değilse normal bir cilt tipiniz var demektir. Normal ciltlere uygun birçok makyaj bazını rahatlıkla bulabilirsiniz. Cildinizde yağlanma sonucu ortaya çıkan parlama var ise matlaştırıcı baz tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra cildinizi güneş ışınlarından koruyan ve makyajın kalıcılığını arttıran, hafif nemli ışıltı veren aydınlatıcı makyaj bazı da cilt tipinize uygun olacaktır.

Yağlı Cilt Tipi

Yağlı ciltlerin en büyük sorunu makyaj yaptığınızda ortaya çıkan yağlı görüntüdür. Bu yüzden matlaştırıcı makyaj bazları sizin için uygun olacaktır. Gün boyu yağlı görünümü ve parlamayı önleyecektir. Yağlı cildi olanların gözenekleri büyüktür. Makyaj bazı gözenekleri küçültme özelliğine de sahip olduğundan dolayı bu amaçla da kullanılabilir. Bildiğiniz gibi yağlı ciltlerde akne oluşumu daha fazladır, makyaj bazı gözeneklerinizi tıkayarak akne oluşumunu da engeller. Bunun için makyaj bazı alırken içeriğini iyi okumanız gerekmektedir.

Kuru Cilt Tipi

Kuru ciltler makyaj bazı seçiminde oldukça karışık bir cilt tipidir. Cildi nemlendiren cilt bazları tercih edilmelidir. Ancak bu durumda dikkat edilmesi gereken, parlaklığı sağlayan pigmenler yüzünüzün pul pul dökülmesini önlemelidir. Amaç kremsi dokusu ile nemlendiricinin bir arada olduğu makyaj bazı bulmak.

Karma Cilt Tipi

Kuru ciltler kadar olmasa da en az onlar kadar bulunması zor cilt tipidir. Karma ciltler için iki seçenek vardır. Ya aşırı derecede mat görünmesini sağlayan makyaj bazı uygulayacaksınız.

Olgun Ciltler İçin Makyaj Bazı

Makyaj bazı ilerleyen yaşınızla beraber ortaya çıkan çizgiler ve kırışıklarınızı kapatmak için çok işe yaramaktadır. Çünkü makyaj bazları ince çizgilerin içini doldurarak görünümlerini hafifletecektir bu yüzden hafif nemlendirici ve parlaklık veren makyaj bazı tercihiniz olmalıdır.

Hassas Ciltler İçin Makyaj Bazı

Çevreden en fazla etkilenen cilt tipidir bu yüzden seçeceğiniz makyaj bazıda oldukça önemlidir. Bazı makyaj bazları kokulu olabiliyor fakat sizin cilt tipiniz hassas olduğu için kokusuz olanı seçmelisiniz. Yeşil çay içerikli makyaj bazı sizin için en uygun olanıdır.

Makyaj Bazı Cilde Nasıl Uygulanır

En başta cildinizi iyice tonikle temizlemeniz gerekiyor. Yağlı bir cildiniz varsa nemlendirici kullanmayınız çünkü makyaj bazıda nemlendirici özelliği olduğu için fazla gelebilir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz nemlendirici kullanabilirsiniz. Makyaj bazını avucunuza bezelye büyüklüğü kadar alın. Daha fazlası yüzünüze çok fazla gelerek yüzünüzü olduğundan daha kötü gösterebilir. Daha sonra bazı parmak uçlarınızla veya fırça yardımıyla T bölgenize (yanaklar, burun, çene ) ince bir tabaka halinde sürmeniz yetecektir. Aydınlatıcı makyaj bazına sahipseniz aydınlatmak istediğiniz bölgeye daha fazla uygulayabilirsiniz. 3-5 dakika yüzünüze iyice emilmesini bekledikten sonra makyajınıza başlayabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close