Beslenme

Menopoz Döneminde Beslenme

Menopoz döneminde beslenme ve kilo kontrolü çok önemlidir. Bu dönemi rahat atlatmak için beslenme ve fiziksel aktiviteler aksatılmamalı, stresten uzak durulmalıdır. Dengeli beslenme konusunda karbonhidrat olarak basit yani beyaz şeker gibi karbonhidratla değil de, kompleks karbonhidratla yani zor sindirilen ekmek, makarna, pirinç, bulgurla beslenmeyi tercih etmelisiniz.

Menopoz Dönemi

Menopoz Döneminde Beslenme

Bu dönemde vücudunuza proteini doğru kaynaktan almalısınız. Protein için yoğurt, kefir; kalsiyum için fındık, badem, kuru incir ve yeşil yapraklı sebzeler tüketebilirsiniz. Et tüketirken yağsız olmasına dikkat edin, ızgara, haşlama ya da buğulama yaparak tüketin. Ayrıca yemeklerinizde zeytinyağını tercih edin.

Menopoz döneminde beslenme konusunda tuz tüketimine dikkat etmelisiniz. Fazla tuz tüketimi vücudunuzda ödeme sebep olacağı için tuzu azaltmalı ve salamura yiyecek tüketmemelisiniz. Bu dönemde fitoöstrojen olarak bilinen ve östrojen hormonuna benzeyen hormonlardan yararlanmak akıllıca olacaktır. Fitoöstrojen yeşil yapraklı bitki ve kuru yemişlerde bulunur. Fitoöstrojen hormonun vücuda yeterli alınması, düzenli spor yapılması kemik erimesine karşı sizi korur.

Menopoz döneminde beslenme konusunda önemli bir noktada sıvı tüketiminin artırılması ve yeterli kilonun korunmasıdır. Bu dönemde vücut yağ dokusunda bulunan östrojenden yararlanır. Bu yüzden zayıf kişilerin bu dönemde yeterli kiloya gelmesi gerekir. Sigara içen kadınların menopoza 2 yıl erken girdiği bir araştırmayla ortaya konmuş ve kemiklerdeki mineralin azalmasına sebep olduğu görülmüştür. Bu dönemde alkol ve kafein tüketiminden uzak durmalısınız. Alkol tüketimi, kemik hücrelerini ve kalsiyum emilimini engeller.

Menopoz Döneminde Beslenme İlkeleri

  1. Dengeli ve yeterli beslendiğinizden emin olun.
  2. Beslenme konusunda yiyecek çeşitliliği artırın.
  3. Enerji değeri düşük, besleyici değeri yüksek yiyecekler tüketin.
  4. Sebze ve meyve tüketimini düzenli yapın.
  5. Posa yönünden zengin; sebze- meyveler, kuru baklagiller ve tahıllara öncelik verin.
  6. Günde 6 öğün beslenmeyi alışkanlık haline getirin.
  7. Günde en az 15 dakika D vitamini almak için güneşe çıkın.
  8. Yağ oranı düşük yağları ve kalsiyum yönünden zengin yiyecekleri tercih edin.

Son olarak eğer, menopoz dönemini sadece doğurganlığın sona erdiği dönem olarak geçirmek istiyorsanız beslenme konusuna dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close