Makyaj

Oje Sürmek ve Kurutma Yöntemleri

Bakımlı elleri ve tırnakların güzelliğini ortaya çıkarmada oje kadınlar için vazgeçilmez bir üründür. Oje sürmek, son zamanlarda artık sadece ellerin ve tırnakların güzel görünmesi için değil kıyafet kombinasyonu sağlamak içinde tercih edilmektedir.

Tırnaklar oje sürülmeden önce temizlenmiş, lekelerden arındırılmış ve özenli şekilde törpülenmiş olmalıdır. Temiz olmayan, lekeli tırnakların görünümü oje ile düzeltilemez aksine oje kullanmak daha kötü bir görüntüye neden olur. Bundan dolayı, öncelikle tırnak bakımına dikkat edilmelidir. Evde yapılacak bakım kürleri ya da mağazalardan alınabilecek kozmetik ürünleriyle tırnak bakımı yapılır.

Oje sürmek gibi ojenin kurumasını beklemekte zor bir süreçtir. Kuruduğu sanılan oje bir yere sürülerek ya da akma yaparak daha kötü görünüme neden olur.

Tırnaklara Oje Sürmek ve Püf Noktaları

Oje Sürmekİlk önce oje sürülecek tırnakların temizlenmiş ve kuru olmasına dikkat edilir. Tırnaklara önce şeffaf bir cila sürülmesi, kullanılan ojenin daha güzel görünmesini sağladığı gibi aynı zamanda koyu renkli ojeleri tırnaktan çıkarmayı kolaylaştırır ve tırnakta oje lekesi kalmasını önler.

Oje sürüldükten sonra parlatıcı kullanılarak renk sabitlenir. Parlatıcı kullanılarak tırnak ucundaki oje deforme olmayacak, ojenin tırnaklardan çıkarılmasına kadar sabit parlak ve güzel görünmesini sağlayacaktır. Kırılmış tırnaklara oje sürülürken pratik yollar denenebilir. Örneğin bir çay poşetinden tırnak boyu kadar kesilecek parça tırnak yapıştırıcısı ile sabitleyerek kuruyunca oje işlemi uygulanabilir.

Tırnakta Ojenin Hızlı Kurutulması

Ojeler sürüldükten sonra dağılmasını ve bir yere sürülerek kötü görünmesini engellemek için:

 1. Ojenin kaç kat sürüldüğü değil nasıl sürüldüğü önemlidir. Oje sürülürken ince katlarda sürülür. Kalın katlı sürülen ojenin kuruması çok zaman alır ve dağılmalar gözlenir.
 2. Oje sürüldükten sonra fön makinesinin soğuk ayarı açılarak tırnaklara 1 veya 2 dakika tutulur. Bu işlem uygulanan her kat oje için yapılır ve hızlı kuruması sağlanır.
 3. Su dolu bir kaba buz konularak oje sürülen tırnaklar kabın içerisine sokularak bir süre beklenir. Oje buzlu suyun etkisiyle daha hızlı kuruyacaktır.
 4. Ojeler sürüldükten sonra PAM pişirime spreyi 10 – 20 cm mesafede tırnaklara sıkılır. Yaklaşık 2 dakika beklettikten sonra ellerdeki kalıntılar yıkanır. Hızlı bir şekilde ojeleri kurutacaktır.
 5. Oje sürüldükten sonra eller bir süre buzdolabı soğutucusunda bekletilerek kuruma hızlandırılır.
 6. Buzlu su hazırlama ve buzdolabına sokma şansı bulunmuyorsa eller çeşmede akan suyun altında bir süre bekletilir. Suyun buharlaşma özelliği sayesinde oje hızlı bir şekilde kurur.
 7. Ulaşılması çok kolay olan oje kurutucu makineleri kullanılarak süreç hızlandırılır. Kurutucu makinenin içerisine oje sürülen el sokulur ve kurutucu hava akımı sayesinde oje çabuk kurur.
 8. Kişisel bakım ürünlerinin satıldığı mağaza ve eczanelerde hızlı oje kurutucu cilalar alınıp kullanılarak kuruma hızlandırılır. Sürülen ojenin üzerine bir kat olarak uygulanan cila sayesinde kuruma hızlanıp tırnaklar daha bakımlı gözükecektir.
 9. Kozmetik ürün satan dükkânlarda alınacak olan kurutucu spreyler, oje sürülen tırnakların üzerine sıkılır. Sürülen oje kısa süre içinde kurur.
 10. Serinlemek için kullanılan vantilatörler oje kurumasını hızlandırır. Tırnaklara her kat oje sürüldükten sonra vantilatöre tutulur böylece hızlı kuruması sağlanır.
 11. Saç için kullanılan spreyler içinde bulunan kimyasalların etkisiyle tırnaklara sürülen ojeyi hızlı dondurma yöntemiyle kurutacaktır.
 12. Oje çıkarmak için kullanılan pamuk ped ıslatılıp tırnağın üzerine konur. Kayması önlenmesi için bir miktar alüminyum folyo ile sarılır. Kısa süre sonra tırnaktaki ojelerin kuruduğu görülür.
 13. Oje sürülen tırnağa sürülen her kat için hafif bir şekilde ağız yoluyla soğuk hava üflenerek kuruma işlemi hızlandırılır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close