Şifalı Bitkiler

Pancar Suyu

Pancar Suyunun Cildinize, Saçınıza Ve Sağlığınıza Faydaları

Pancar suyu, en son yapılan çalışmalarla birçok faydası sayesinde süper bir gıda durumuna yükseldi. Bir yandan bağışıklık sisteminizi güçlendirir, bir yandan cildinizdeki lekeleri çıkartır. Pancar suyunun cildinize, saçınıza ve sağlığınıza sunduğu bazı şaşırtıcı faydaları var. Bu makalede size bu faydalardan bahsedeceğiz.

Neden Pancar Suyu Tüketmelisiniz?

Pancar Suyu1 Bardak pancar suyu 58 kalori, 13 g karbonhidrat ve 2 g protein içermektedir. %1 A vitamini, %2 kalsiyum, % 11 C vitamini %6 demir içerir.

Cilde Faydaları

Yaşlanmayı geciktirir

Lekelenmeleri azaltır

Cildi nemlendirir.

Saçlara Faydaları

Saç Dökülmesini Önler

Saç Gelişimini Hızlandırır

Pancar Suyu Nasıl Kullanılır

Malzemeler

1 orta boy pancar

Süzgeç

Pamuk topları

Uygulama

Pancarı soyup, küçük parçalar halinde dilimleyin. Parçaları blender içine yerleştirin ve büyük parça kalmayıncaya kadar karıştırın

Süzgeci kullanarak, özü meyve suyundan ayırın.

Pamuk topları kullanarak meyve suyunu yüzünüze sürün. 10 dk. bekletin. Nazikçe yıkayın.

Yaşlanma Belirtilerini Nasıl Önlüyor?

Pancar suyu mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Bu nedenle yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır. Vücutta oksidasyon önemli bir süreçtir. Bu sürecin sonunda hücresel düzeyde hasara neden olabilecek serbest radikaller üretilir. Bu radikaller de, ciltte yaşlanma sürecini tetikler. Pancar suyunda bulunan antioksidanlar bu serbest radikalleri nötralize ederek, kırışıkların ve ince çizgilerin önlenmesine yardımcı olur.

Pigmentasyon lekelerini Nasıl Azaltır?

C vitamini ciltte pigmentasyonu ve koyu renklli lekeleri azaltmada çok etkilidir. Cilt tonunu eşitler. Pancar suyu önemli miktarda C vitamini içerir, bu nedenle lekeleri azaltır.

Kuru Ciltleri Nasıl Nemlendirir ?

Pancar cildinizi pürüzsüz ve esnek hale getirir. Bunun nedeni, ölü hücreleri cildin yüzeyinden uzaklaştırmasıdır. Pancar suyu içilmesi de, bu yolla cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur.

Nasıl Saç Dökülmesini Önler ve Saç Uzamasını Hızlandırır

Pancar suyunun bir diğer faydası, saç kaybını önlemeye yardımcı olmasıdır.

Potasyum eksikliği sonucu, genelde saç dökülmesi görülür. Saç uzamasını desteklemesi bakımından önemli bir besindir. Pancar suyu çok iyi bir potasyum kaynağıdır. Bu sayede saç dökülmesini önleyerek, uzamasını destekler.

Bütün bunların yanı sıra karaciğer fonksiyonlarını destekler, hemoglobin düzeyini arttırır, kanseri önleyici etkisi vardır, toksinlerin atılmasına yardımcı olur, demansı önleyici etkisi vardır, kan basıncını düşürür, kan şekerini düzenler, serbest radikallerin verdiği hasarı önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close