T.C Cumhurbaşkanları

Recep Tayyip Erdoğan

12. CUmhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kimdir? Hayatı Siyasi Yaşamı

26 Şubat 1954 yılında İstanbul Kasımpaşa’da ailenin üçüncü çocuğu olarak doğdu. Babası Ahmet Erdoğan, deniz yollarında kıyı kaptanıydı. Annesi Tenzile Erdoğan’dır. Recep Tayip Erdoğan’ın 3’ü erkek ve 1’i kız olmak üzere 4 kardeşi daha vardır. Recep ayında doğduğu için Recep adı ve dedesinin Tayyip adı birlikte verilmiştir.

Recep tayyip Erdoğan Okul Hayatı

Uzun süre İstanbul’un eski yerleşim yerlerinden biri olan Kasımpaşa’da yaşayan Recep Tayyip Erdoğan İlkokulu Piyale Paşa İlkokulu’nda okudu 1965 yılında mezun oldu. İstanbul İmam Hatip Okulu’na yatılı olarak başladı.  Okuldaki pek çok sportif ve kültür, sosyal etkinliklere katıldı.

Recep Tayyip ErdoğanSpor çalışmalarını geliştiren Recep Tayyip Erdoğan 1969 yılında henüz 15 yaşındayken Camialtı Spor Kulübü’ne transfer oldu. 1976 yılında transfer olduğu İ.E.T.T futbol takımı İstanbul şampiyonu oldu.

1973 yılında İstanbul İmam Hatip Okulu’ndan mezun olan Recep Tayyip Erdoğan, fark derslerini vererek Eyüp Lisesi’nden de diploma aldı. 1973 – 1974 döneminde 12 Mart 1971 yılındaki askeri darbenin ardından sonra özelleştirilen asıl adı “İstanbul Tuna İktisadi ve Ticari Bilimler Yüksek Okulu” olan Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okuluna kaydını yaptırdı. Okulun devam zorunluluğu olmadığı için gece derslerine devam etti.

4 Temmuz 1978 yılında Emine Hanım’la evlenen Recep Tayyip Erdoğan’ın bu evlilikten adları Ahmet Burak, Necmeddin Bilal ve Esra, Sümeyye adında 4 çocuğu oldu.

1977 – 1978 yıllarında “Ekonomi”, “İşletme” ve “Siyasi Bilimler Fakültesi”ni açan İstanbul İktisadi ve Ticaret İlimler Akademisi, bünyesinde bulunan “Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okulu” gibi yüksek okulları; “Ticaret Bilimler Fakültesi” adı altında bir bölümde topladı. Recep Tayyip Erdoğan böylece, Aksaray İktisat ve Ticaret İlimleri Akademisi, Ticaret Bilimler Fakültesi’nde bitirdi. Mezun olduktan sonra 1982 yılında gerçekleştirilen düzenlemelerle de Üniversite’nin adı Marmara Üniversitesi olarak değiştirildi.

Recep Tayyip Erdoğan Siyasi yaşamı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversiteye devam ettiği yıllarda sosyal ve siyasi hayatın içinde aktif olarak yer aldı. Milli Türk Talebe Birliği’ndeki görev yıllarından sonra, 1976 yılında Milli Selamet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolu başkanlığına ve aynı yıl İstanbul İl Başkanlığı’na seçildi.

1982 yılında askere gitti. Tuzla’da Yedek subay eğitimini yaptı. İstanbul Hastal’da 77. Piyade alayında askerliğini tamamladı.

Recep Tayyip Erdoğan 12 Eylül 1980 darbesi sonrası 1983 yılında kurulan Refah Partisi ile siyasete tekrar dönmüş oldu. 1984 yılında partinin Beyoğlu ilçe Başkanı, 1985 yılında ise İl Başkanı ve Merkez Karar ve Yönetim Kurul üyesi seçildi. Recep Tayyip Erdoğan 1986 yılındaki ara seçimlerde milletvekili adayı oldu. 1989 yılında Beyoğlu İlçesinden belediye başkanlığına aday oldu. Refah Partisi 1989 yılında seçimlerde 2. Parti oldu. 1991 yılında aday olduğu milletvekilliğini kazandı. İlerleyen zamanlarda oy sistemi nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu mazbatasını iptal etti.

27 Mart 1994 yılı seçimlerine kadar İstanbul İl Başkanlığı görevine devam eden Recep Tayyip Erdoğan 27 Mart 1994 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Recep Tayyip Erdoğan Oyların yüzde 25’ini alarak belediye başkanlığı seçimi kazandı.

Ak Parti’nin Kuruluşu

Fazilet Partisi’nin kapatılması üzerine, parti içindeki farklı görüşlere sahip milletvekilleri farklı iki parti kurdular. Recai Kutan, Saadet Partisini kurarken, Recep Tayyip Erdoğan 14 Ağustos 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurdu. Adalet ve Kalkınma Partisi ilk genel kongresinde Erdoğan’ı başkan olarak seçti.

Adalet ve Kalkınma Partisi 3 Kasım 2002 yılında yapılan genel seçimlerde yüzde 34 oy alarak seçimlerde birinci oldu. Ancak genel seçimleri kazanmış olmak ve iktidar partisi olması Erdoğan’ı meclise sokmaya yetmedi; çünkü Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim yasağı bulunmaktaydı.

İlk milletvekilliği Görevi

Siirt Milletvekili Fadıl Akgündüz’ün milletvekilliğinin düşürülmesi ve hemen ardından 9 Mart 2003 yılında yapılan Siirt seçimleri sonucunda Erdoğan, Siirt Milletvekilliğini kazandı. 58. Hükümetin istifasını sunması üzerine 59. Hükümeti kurarak Abdullah Gül’den boşalan başbakanlık makamına geçti.

22 Temmuz 2007 yılında yapılan seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi oyların yüzde 46’sını alarak tekrar iktidar partisi oldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin 60. Hükümeti’ni kurdu ve güvenoyu alarak ikinci kez Başbakan oldu. 12 Eylül 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliğine ilişkin referandumda evet oylarının yüzde 58 oranında olması Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülük ettiği kampanya konusunda başarısını da göstermiş oldu. 12 Haziran 2011 yılında yapılan genel seçimlerde oyların yüzde 49’unu aldı.

Recep Tayyip Erdoğan 10 Ağustos 2014 yılında yapılan ve tarihte bir ilk olan doğrudan halkın oylarıyla ve ilk turda 12. Cumhurbaşkanı seçildi. 16 Nisan halk oylaması ile yapılan anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanının partili olabilmesi kabul edilmiştir. Recep Tayyip Erdoğan, 21 Mayıs 2017 yılında yapılan 3. Olağanüstü Büyük kongrede, kurucusu olduğu Kalkınma ve Adalet Partisi’nin tekrar Genel Başkan seçilmiştir.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close