Saç Bakım

Saç Tipleri ve Bakım Önerileri

Saç bakımı yaparken öncelikle saç tipine ve saç şekline göre ürünler kullanılmalıdır. Bakım ürünleri alırken saçlarda, kepek ya da yağlanma var mı? Saç telleri ince veya kalın mı? Bunların bilinmesi gerekir. Saçın ihtiyacına göre ürün kullanılmalıdır.

Ayrıca saç şeklinin dalgalı, kıvırcık ve düz olmasına göre şampuan, saç bakım kremleri ve saç bakım ürünleri farklılık gösterir.

Dalgalı Saçlar İçin Günlük Saç Bakımı Önerileri

Saç Tipleri ve Bakım ÖnerileriGür ve dalgalı bir saç yapısına sahip olan kişiler, kabarık bir görüntü olmaması için kısa kesimlerden kaçınmalıdır ve nemlendirici saç kremi kullanmalıdırlar.

Ayrıca banyodan sonra dalgalı saçları kurutma makinesiyle kurutmak, dalgaların dağılıp kabarmasına neden olur. Saçların tarandıktan sonra, kendiliğinden ya da havluyla kurutulması dalgaların şeklini koruyacaktır. Dalgaların doğal olması isteniyorsa, banyodan sonra nemli saça, avuç içine alınan az miktarda saç kremi elle tarar gibi sürülüp, dalgalara şekil verilebilir.

Dalgalı saçların, saç uçlarındaki çatallaşmaları önlemek için 6 ayda bir kestirilmesi gerekir. Dalgalı saçlar, geniş dişli taraklarla taranmalıdır.

Kıvırcık Saçlar İçin Günlük Bakım Önerileri

Kıvırcık saçlar, diğer saç türlerinden daha ince ve narin yapıdadır. Kıvırcık saçlar kurutulurken mümkün olduğu kadar kurutma makinesi kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Bu saç tipine sahip olan kişiler kabarıklığı ve yıpranmayı önlemek için saçlarını kesinlikle fırçalamamalıdır. Kıvırcık saçları her gün yıkamak, doğal nem dengesini bozar ve yıpranmaya neden olur.

Çokça kullanılan briyantin, saç şekillendirme kremleri ve köpükleri yerine Hindistan cevizi yağı ve doğal saç şekillendiriciler kullanılmalıdır.

Kıvırcık saçlar kurumaya meyilli olduğu için, şampuanlar nemlendirici özellikte olmalıdır. Kıvırcık ve kabarık saçlarda kısa kesimlerden uzak durulmalıdır, çünkü sürekli olarak saça şekil verme çabaları saçları yıpratacaktır.

Düz Saçlar İçin Günlük Bakım Önerileri

Düz saçlarda yağlanmalar çabuk fark edilir, bu yüzden gün aşırı veya her gün yıkanmalıdır. Düz saçları dalgalı ya da kıvırcık yapmak için kullanılan aletlerin sıcaklığı, yüksek olmamalıdır.

Diğer saç şekillerinde olduğu gibi, düz saçlar da banyodan sonra ısı vererek değil, kendiliğinden kurumalıdır.

Düz saçlarda yağlanma oranı yüksek olacağı için, mümkün olduğu kadar ellenmemelidir. Saçlarla oynanması, diplerindeki yağlanmayı arttırarak tüm saçı yağlı ve hacimsiz gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close