Dünya Tarihi

Şarlman (Charlemagne)

Şarlman Germen kavimlerinin eski ve güçlü liderinden biridir. Konuşmalarda örnek verilirken adı geçen isimlerdendir.

Şarlman Kimdir

Charlemagne 742’de doğdu, Laon’un Bertrada oğlu (d.783) ve 751’de Françolar’ın kralı oldu (d.768). 751’de Charlemagne’ın kesin doğum yeri bilinmese de tarihçiler Liege’yi önerdiler. Almanya ve Aachen günlerinde Almanya’nın olası yerleri olarak günümüze. Benzer şekilde, geleceğin yöneticisinin çocukluğu ve eğitimi hakkında çok az şey biliniyor olsa da, bir yetişkin olarak, diller için bir yetenek sergiledi ve Latince konuşabiliyor ve diğer dillerin yanı sıra Yunanca da anlayabiliyordu.

Şarlman Krallığını Genişletir

Şarlman Kimdirİktidara geldiğinde,Charlemagne bütün Alman halklarını bir krallığa dönüştürmeye ve konularını Hıristiyanlığa dönüştürmeye çalıştı. Bu görevi yerine getirmek için saltanatının çoğunu askeri kampanyalarda geçirdi. Kral olduktan kısa bir süre sonra, (bugünkü Kuzey İtalya’daki) Lombards’u, Avarileri (modern Avusturya ve Macaristan’da) ve Bavyera’yı, diğerlerinin yanı sıra fethetti.

Charlemagne, bir Alman pagan tapan askerleri olan Saksonlara karşı kanlı, üç on yıl süren bir dizi savaş düzenledi ve acımasızlık konusunda ün kazandı. Verden Katliamı’nda 782’de Charlemagne, yaklaşık 4,500 Saksonun katledilmesine karar verdi. Sonunda Saksonları Hıristiyanlığa çevirmeye zorladı ve vaftiz almayan ya da başka Hristiyan geleneklerini takip etmeyenlerin ölümüne yol açacağını ilan etti.

İmparator Olarak Şarlman

Hıristiyanlığın hevesli savunucusu rolüyle Charlemagne, Hıristiyan kilisesine para ve toprak verdi ve papaları korudu. Charlemagne’nin gücünü kabul etmenin ve kiliseyle olan ilişkisini pekiştirmenin bir yolu olarak Papa III. Leo, Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası’nda 25 Aralık 800’de Romalıların Charlemagne imparatorunu taçlandırdı.

Şarlman’ın Ölümü ve Başlığı

813 yılında Charlemagne, eşi olarak imparator olan Aquitaine kralı oğlu Louis the Pious’ı (778-840) taçlandırdı. Şarlman, 814 yılının ocak ayında öldüğünde ve saltanatını 40 yıldan fazla sürdüğü zaman, Louis tek imparator oldu. Ölümü sırasında imparatorluğu, Batı Avrupa’nın çoğunu kuşattı.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close