Dünya Tarihi

Sokrates Kimdir?

Sokrates Felsefesi

Yunan Felsefesinin önde gelen isimlerindendir. Sokrates sözleri ile öne çıkar. Paradoksları da mevcuttur. Platon’un öğretmenidir. Prensip kavramının değerinin ne olduğunu tarihin içinden tüm insanlığa göstermektedir. Şey kelimesine yüklenen mana. Sokrates kitapları sonradan toplanmıştır.

Sokrates Fiziksel özellikleri ise kısa ve tıkanz olduğu yönündedir. Sokrates kimdir dendiğinde şöyle devam eder.

Sokrates Hayatı

SokratesAtina, Yunanistan’da M.Ö. 470 civarında Alopeke’de doğmuş, Socrates’ın hayatı, sadece birkaç kaynakla -Plato ve Xenophon’un diyalogları ve Aristophanes’in oyunlarıyla- kronikleşmiştir.

Bu yazılar hayatını bildirmekten başka amaçlara sahip olduğu için, muhtemelen hiçbiri tam olarak doğru bir resim sunmuyor. Bununla birlikte, toplu olarak, Socrates felsefesi ve kişiliğinin eşsiz ve canlı bir tasvirini sağlarlar.

Socrates Atinalı bir taş ustası ve heykeltıraş olan Sophroniscus’un ve Phaenarete adlı bir ebenin evlatları idi.

Soylu bir aileden gelmediği için muhtemelen temel bir Yunan eğitimi aldı ve babasının zanaatını genç yaşta öğrendi.

Çağdaşlar,Socrates’in kendisini filozof olarak nasıl desteklediği konusundaki tutumlarında farklılık gösterir.

Socrates üç çocuğu (Lamprocles, Sophroniscus ve Menexenus) taşıyan genç bir kadın olan Xanthippe ile evlendi. Xenophon’un Xanthippe’yi “istenmeyen” olarak nitelendirmesi dışında onun hakkında pek az şey biliniyor.

Sokrates’in ikinci mesleğinden memnun olmadığını ve aileyi filozof olarak desteklemediğinden şikayetçi olduğunu yazıyor.

Asker Socrates

Atinalı yasa, tüm güçlü insanlara, 18 ila 60 yaşları arasında görev çağrısı üzerine vatandaş askerleri olarak hizmet etmelerini gerektirdi. Plato’ya göre, Sokrates, zırhlı piyade, holgar olarak bilinen, kalkan, uzun mızrak ve yüz maskesi ile hizmet etti.

Peloponez Savaşı’nda, Delium, Amfipolis ve Potidaea’da üç askeri sefere katıldı ve burada popüler bir Atinalı general olan Alcibiades’in hayatını kurtardı.

Socrates, savaşta ve korkusuzluktaki cesareti, hayatı boyunca onunla birlikte kalan bir özellik olarak biliniyordu.

Peloponez Savaşı’nın Yunanlılardaki etkisi

Socrates’in hayatı boyunca Atina, Sparta’nın Peloponez Savaşı’nda küçük düşürücü yenilgisinden sonra klasik dünyadaki hegemonyadan dramatik bir geçiş sürecine giriyordu.

Atinalılar dünyadaki kimlikleri ve yerleriyle ilgili bir istikrarsızlık ve şüphe dönemine girdiler. Sonuç olarak, geçmiş ihtişamlarına, servet kavramlarına ve fiziksel güzelliğe sahip bir fiksasyona sarıldılar.

Socrates, bu değerleri, zihnin daha büyük önemine olan ısrarlı vurgusuyla saldırdı.

Sokrates Savunması

Tanrıya inanmadığı ve Genç erkek çocuklarla fazla yakın ilişkiler kurduğu yönündeki suçlamalarla mahkum edilir. Fakat Socrates’ın savunmasıyla jüri; oylama sonucundan da anlaşılacağı üzere( 280’den 221’e kadar bir oylama ile onu) mahkum etti. Muhtemelen savunmasının muhalif tonu karara katkıda bulundu ve cezalandırma konusundaki görüşmeler sırasında işleri daha da kötüleştirdi.

Jüri, zehirli bir hemlock karışımı içerek onu ölüm cezasına çarptırdı.

Socrates, zehri içtikten sonra, bacaklarının hissizleşmesine kadar etrafta yürümesi talimatını verdi. Yattıktan sonra, zehri veren adam ayağını kalktı;Socrates artık bacaklarını hissetmiyordu. Uyuşma, kalbine erişene kadar vücudunu yavaşça sarar.

Socrates, infaz sırasında yüzünü kapatmayı seçti.

Sokrates’in son sözlerinin ironik olduğu düşünülmektedir.

Crito, Asklepios’a bir horoz borçluyuz, Ödeyin ve ihmal etmeyin.

Sokrates’in Paradoksları

Kimse kötülüğü istemez.

Hiç kimse, isteyerek veya bilerek hata yapar veya yanlış yapar.

Fazilet – tüm erdem – bilgidir.

Fazilet mutluluk için yeterlidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close