Halkla İlişkiler

Sosyal Medya Uzmanı

Bugünkü yazımızda sizlere sosyal medya uzmanı nedir? sosyal medya uzmanına neden ihtiyaç duyulur? sosyal medya nedir? sorularının cevaplarından bahsedeceğiz.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir

Sosyal Medya UzmanıSosyal ağların 2004’teki yükselişinden bu yana, reklam ve pazarlama endüstrilerindeki birçok uzman, bu hızla büyüyen iş içerisinde uzmanlıklarını özel olarak geliştirmek için bir araya geldi. Sosyal medya, herhangi bir iş için geliştirebilir ve çalışabilir ve her işletmenin pazarlama planlarına entegre olması gereken bir şeydir. Geleneksel reklamlarla birleştirildiğinde, işletmeler en etkili kampanya sonuçlarına ulaşarak daha geniş bir kitleye ulaşma potansiyeline sahiptir.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur

Şimdi size sosyalmedyauzman.org sitesinden bir alıntı paylaşalım;

Özetle, sosyal medya uzmanı olmak için yardımcı olacak en temel şey pratik deneyim. Elbette teorik bilgi de vazgeçilmezdir, ancak pratik olarak, sosyal medya pazarlamasında ustalaşmanın yanı sıra, aynı zamanda, bir de ustalık kazanmak gerekir. Bunun dışında, dijital pazarlama sertifikaları da işe başlamanın ilk aşamalarında çok yardımcı olabilir, ancak işin içine girdikten sonra, önemli olan her şey pratik deneyiminiz ve performansınızdır.

i.) Teorik Bilgi

Sosyal medya pazarlaması ile ilgili teorik bilgiler geliştirmek için, en iyi yollardan biri, tanınmış bloglarda pek çok yayının okunması ve rehberlik etmektir.  Bu üçüncü taraf bloglarından ayrı olarak, sosyal medya pazarlama uzmanı olmanın nasıl bir yol olduğunu öğrenmek için başka bir yararlı kaynak, Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğerleri gibi sosyal medya kanallarına ait blogları takip etmektir.

ii.) Pratik Deneyim

Sosyal medya pazarlamasında pratik deneyim aşağıdaki yollardan kazanılabilir:

1.) Mesleki Eğitim

Dijital pazarlamada eğitmenlerce çalışan eğitim kursları yürüten birçok şirket var. Profesyonel bir eğitim enstitüsünden eğitim almanın yararı, öğrenmeyi hızlı bir şekilde ve organize bir şekilde almasıdır. Bunlardan biri, hedef kitlenin belirlenmesi, kampanyaların oluşturulması, sosyal medya reklamlarının oluşturulması, sonuçların ölçülmesi vb. gibi farklı sosyal medya pazarlama uygulamalarının pratik deneyimini de kazanır. Ayrıca öğrenmeye ek olarak, bir de sertifika alır.

2.) Çevrimiçi Kurslar

Pratik bir deneyim elde etmenin bir başka yolu, Facebook ve Google tarafından sunulan sertifika programlarına girmektir. Google’ın sertifikaları kendi başına sosyal medyaya girmemekle birlikte, yine de onlara gidecek olsa da adayın iş bulma şansını kesinlikle arttırmaktadır.

3.) Piyasa Deneyimi

Hiçbir şey, bazı markalar için sosyal medya pazarlama kampanyalarını yürütme konusundaki gerçek tecrübeyi yenemez. Bazı dijital pazarlama ajanslarında veya bazı markalarda sosyal medya işlerini alabilirsiniz. Bugünlerde hemen hemen her şirket, büyük ölçüde dijital pazarlamaya ve özellikle sosyal medya pazarlamasına yatırım yapıyor. Firmaların marka bilinirliği açısından bu zorunlu hale gelmiştir.

Sosyal Medya Uzmanı Özellikleri

Bir sosyal medya uzmanı olmak Facebook, Twitter veya LinkedIn’e gönderme yapmaktan ibaret değildir. Bu medyanın ve diğerlerinin her birini kullanarak, büyük ve sadık bir kitle oluşturmak, marka ve kişisel tanıma oluşturmaktır. Sosyal medya sadece bir sayı oyunu değildir. Bir izleyiciye zaman ayırmak ve sürekli ve tutarlı mesajlaşma yoluyla bir ilişki kurmaktır. Transmedia platformları aracılığıyla ilgi çekici içerik oluşturmakla ilgilidir.

Kaynaklar

https://www.marketingeye.com/blog/marketing/the-definition-of-a-social-media-expert.html

https://www.avioncommunications.com.au/exactly-social-media-expert/

https://www.sosyalmedyauzman.org/sosyal-medya-uzmani/

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close