Tatil

Tatil Beldesi Adana

Adana Antik çağlarda Kilikya bölgesinin önemli şehirlerinden biridir. Hitit tabletlerinde Uru Adania olarak anılmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda Adana’nın tarihinin neredeyse 3600 yıldan daha eskiye dayandığı ve isminin neredeyse hiç değişmediği söylenebilir. Asırlardır sayısız medeniyetlere ev sahipliği yapmış Adana’da görülecek sayısız tarihi eser ve müze yer almaktadır. Adana’da tatil aynı zamanda tarihi bir yolculuğa çıkmak demektir.

Adana’da Gezilecek Yerler

Tatil Beldesi AdanaTaş Köprü: Adana’nın tarihi eserlerinden biri olan ve Roma İmparatoru Hadrian tarafından 2. Yüzyılda yaptırılan Taş Köprü Seyhan Nehri üzerine kuruludur. Dünya’nın araç trafiğine açık en eski köprüsüdür. 21 gözlü olan Taş Köprü günümüzde kara kısmının taşlar ile doldurulması sebebiyle şu anda 14 gözlü olarak görünmektedir.

Ulu Camii: Çok önemli uygarlıklardan biri olan Ramazanoğulları’nın geride bıraktığı en önemli yapılardan biri olan Ulu Camii eski şehir bölgesinde yer almaktadır. İnşası 1541 senesinde biten camiinin duvarları ve içerisindeki mimarisi tarihi dokusunu korumuştur.

Ramazanoğlu Medresesi: Ramazanoğlu Beyliği’nden ayakta kalan Ramazanoğlu Medresesi Ulu Camiinin hemen karşısında yer almaktadır. Huzur dolu bahçesi ve oturup dinlenilecek güzel avlusu ile Adana’nın görülmeye değer mekânlarından biridir. İçeride ney enstrümanı çalan gençlere denk gelebilirsiniz.

Tarihi Saat Kulesi: İnşaatına 1881 yılında başlanan saat kulesi 1882 yılında tamamlanmıştır. Türkiye’nin en uzun saat kulesi olan bu saat kulesi 32 metre yüksekliğindedir.

Tarihi Kazancılar Çarşısı: Şehrin çarşısında yer alan Kazancılar çarşısı, bakır ve kazan imalatı ve tamiratı yapan dükkânların yer aldığı eski ve tarihi bir çarşıdır.

Etnografya Müzesi: Önceleri kilise olarak kullanılan bina, 1924 yılından sonra müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müzenin içerisinde Çukurova köylerinde ve Toroslarda yaşayan yörüklere ait eşyalar yer almaktadır.

Bebekli Kilise: Kazancılar çarşısına 10 dakika yürüme mesafesinde yer alan kilise, 1880’li yıllarda St. Paul adına bir İtalyan Katolik kilisesidir. Kilisenin özelliği kilise üzerinde yer alan Meryem Ana’nın elinde tuttuğu 2.5 metrelik tunç heykelinin bebeğe benzetilmesinden dolayı Bebekli Kilise olarak anılmaktadır.

Atatürk Parkı-Ziyapaşada-Gazipaşa ve Atatürk Caddeleri:

Atatürk parkı boyunca birçok farklı kafe, restoran ve eğlence merkezleri yer almaktadır. Ziya Paşa Caddesinde birçok lüks mağaza ve kafeler yer almaktadır. Alışveriş için oldukça güzel bir bölgedir.

Merkez Parkı: Türkiye’nin en büyük parkı olma özelliğine sahip bu park yemyeşil devasa bir alandan oluşuyor.

Sabancı Merkez Camii: Türkiye’nin ve de Ortadoğu’nun en büyük camisi olarak bilinen Sabancı Merkez Camii Seyhan nehrinin hemen kıyısında kuruludur. Nehir kenarında hoş bir manzara sunan caminin 99 metre yüksekliğinde 6 tane minaresi bulunmaktadır. Caminin 4 yarım kubbesinin 4 halife ve 4 mezhebe, 6 minarenin imanın 6 şartına, 5 kubbenin ise İslam’ın 5 şartına denk geldiği bilinmektedir. Avlusunda yer alan 28 kubbenin Kur’an da adı geçen 28 peygambere, caminin ana kubbesinde yer alan 40 pencerenin ise Hz. Muhammed’in peygamber olduğu yaş olan 40’a ve 99 metre yüksekliğindeki minarelerin ise Allah’ın 99 güzel ismine denk geldiği bilinmektedir.

Arkeoloji Müzesi: Türkiye’nin en eski 10 müzesinden biridir. Cumhuriyet’in ilanından 1 yıl sonra inşa edilmiştir. Müzede Hititlere ait Kapı arslanı, lahitler ve yazıtlar yer almaktadır. Ayrıca eski dönemlere ait pek çok farklı hayvan, tanrı ve tanrıça figürleri de sergilenmektedir.

Atatürk Müzesi: Kuva-yi Milliye döneminden kalan büstlerin, Atatürk’ün bal mumu heykelinin, çok sayıda kitabın sergilendiği bu müze Atatürk’ün 15 Mart 1923’te  ziyaret ettiği yerdir.

Sinema Müzesi: Yılmaz Güney, Ali Şen, Şener Şen, Orhan Kemal, Abidin Dino gibi sinemada emeği geçen Adanalı sanatçıların balmumu heykellerinin sergilendiği bir müzedir.

Seyhan Barajı Gölü: Bölgenin kuzeyinde kalan göl tam huzur bulunacak dinlenmelik bir yer. Göl boyunca küçük seyyar satıcılar bulunmaktadır. Ayrıca akşam yemeği yemek için çok güzel restoran ve kafeler de bulunmaktadır.

Misis Köprüsü: İlin ayakta kalan önemli tarihi yapılarından biri olan Misis Köprüsü Ceyhan Nehri üzerinde yer almaktadır. Ceyhan Nehri civarında yer alan Misis Höyüğü’nden çıkarılan tarihi mozaikler Misis Mozaik Müzesi’nde sergilenmektedir.

Adana Müzelerinde Tarihi Yolculuk

Adana’da yer alan ve tatilinize renk katacak önemli detayları barındıran müzeler bölgenin tarihini ve kültürel dokusunu yansıtmaktadır. Türk sinemasına yön veren en önemli etkinliklerden olan Altın Koza Film Festivali, Taşköprü üzerinden yürüyerek geçtikten sonra karşılaşacağınız Sinema Müzesi ziyaretçileriyle buluşuyor. Adana’da aynı zamanda insanının çetin mücadelesini anlatan filmleri ile de dünya genelinde ün kazanmış Yılmaz Güney’in ve daha birçok önemli oyuncunun izlerini taşıyan müze bulunmaktadır. Arkeoloji Müzesi, Etnografya Müzesi ve Atatürk Müzesi Adana’nın tarihine ve kültürel yaşamına uzanmak isteyenler için kaçınılmaz mekânlardır.

Lezzet Şöleni Mutfağı

Şaşırtıcı derecede zengin olan bölgenin mutfağı özellikle kebapları, et yemekleri ve bulgurla hazırlanan yemekleri ile büyük bir üne sahiptir. Lezzetli bir öğünün başlangıcı olarak Adana’ya özgü kamhi çorbası, analıkızlı, hayır çorbası, toga ve topalak tercih edebilirsiniz. Adana’da yemek için ilk tercih hiç şüphesiz ki Adana kebabıdır.

Etli yemekleriyle öne çıkan Adana’da mutlaka denenmesi gereken etli yemeklerin başında lahmacunu, cığırtlak kebabı, hırcıklı köfte, içli köfte, kedi batmaz, mumbar gelmektedir. Adana’da denemeniz gereken lezzetler arasında yer alan tatlı ve içeceklerde bölge mutfağını diğer mutfakların bir adım ötesine taşıyarak lezzetler listesini oldukça kabarık bir hale getirmektedir.

Bunların başında meşhur şıra, aşlama gelmektedir. Çok özel bir yere sahip olan Adana’nın meşhur tatlıları arasında yer alan bici bici, sarı burma, paliza, karakuş, kaynar damak tadınıza hitap edecek muhteşem lezzetlere sahiptir.

Merkez Turu

Birçok şehrin aksine Adana’da Havalimanı şehrin merkezine oldukça yakındır. Bundan dolayı Adana’ya uçak ile ulaşım sağladıysanız sonrasında kısa bir araba yolculuğunun ardından şehir merkezine varabilirsiniz. Adana’nın birçok tarihi mekânlarının yanı sıra merkezde de görülmesi gereken birçok mekân yer almaktadır ve bunlara yürüme mesafesi ile ulaşım mümkündür. Ayıca güzel bir yürüyüş turu eşliğinde muhteşem fotoğraf karelerine sahip olabilirsiniz.

Adana’nın simgelerinden sayılan Ulu Cami merkezde görülebilecek yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun en büyük camileri arsında yer alan Sabancı Merkez Camii, Ziya Paşa’nın Türbesi, Kasaplar Çarşısı, Büyük Saat mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Muhteşem tatilinize eşlik edecek bu mekânlara uğramadan geçmeyin.

Ayrıca tatilinizde ya da iş seyahatinizde konaklayabileceğiniz size uygun Otelleri arasında yerinizi ayırtabilmeniz mümkün. Adana’da tatilin keyfini çıkartırken aynı zamanda Adana’yı köşe bucak keşfetmek için Seyhan Otelleri size ulaşım açısından kolaylık sağlayacaktır. Adana’da yapacağınız iş gezileri için ise Çukurova Otelleri doğru tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close