T.C Cumhurbaşkanları

Turgut Özal

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal Kimdir?

13 Ekim 1927 yılında Malatya’da doğdu. Babası Mehmet Sıddık Özal, annesi Hafize hanımdır. Babası banka memuru, annesi ilkokul öğretmenidir. Korkut ve Yusuf Bozkurt adında iki kardeşi vardır.

Turgut Özal Okul Yılları

Babası Mehmet Sıddık efendinin mesleği sebebi ile ailecek sürekli il değiştirmelerine sebep oldu. 4 yaşında ailecek Bilecik’in söğüt ilçesine taşındılar. İlköğrenim hayatına burada başladı. Ortaokulu Mardin’de bitirdi. Mardin’de lise olmadığı için, lise eğitimine Konya’da başladı ve Kayseri Lisesi’nden mezun oldu. 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. 1952 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Texas Tech Üniversitesi’nde ihtisasını ekonomi üzerine yaptı.

Turgut Özal Siyasi Hayatı

Turgut ÖzalTurgut Özal Amerika Birleşik Devletlerinden döndükten sonra Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı’na atandı.

Turgut Özal, 27 Mayıs 1960 yılında yapılan darbe sonrası askere alındı. Terhis olduktan sonra Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) çalışmaya başladı. 1965 yılında yapılan genel seçimlerde Süleyman Demirel’in danışmanı olarak görev yaptı. 1967 yılında Devlet Planlama Teşkilatına Müsteşar oldu.  1971 ve 1973 yılları arasında Dünya Bankası Sanayi Dairesi’nde danışmanlık yaptı. Bunun yanında Sabancı Holding, Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulunda yöneticilik görevini üstlendi.

1977 yılında genel seçimlere Milli Selamet Partisi’nden İzmir milletvekili adayı oldu; ancak seçimlerde seçilemedi. 43. Hükümet döneminde Başbakanlık Müsteşarlığı ile birlikte Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşar vekilliği görevlerine getirildi. Ayrıca Turgut Özal Türkiye Cumhuriyeti tarihinin hem DPT Müsteşarlığı hem de Başbakanlık Müsteşarlığı yapmış tek başbakanı ve cumhurbaşkanıdır.

24 Ocak Kararlarının alınmasında kilit isim olarak görev aldı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından, bu politikaları devam ettirmek için Bülend Ulusu Hükümeti’nde ekonomiden sorumlu başbakan yardımcılığı görevine getirildi. Bu göreve geldikten 22 ay sonra 14 Temmuz 1982 yılında istifa etti.

Anavatan Partisinin Kuruluşu

20 Mayıs 1983 yılında Anavatan Partisi’ni kuran Turgut Özal 6 Kasım 1983 yılında yapılan seçimlerde 400 kişiden oluşan parlamentoda 211 milletvekili çıkararak tek başına iktidar olurken aynı zamanda 45. Hükümetin de başbakanı oldu.  1984 yerel seçimlerinde de aynı başarıyı sürdüren Turgut Özal, 13 Nisan 1985 yılında yapılan ilk kongrede tekrar genel başkanlığa seçildi.

18 Haziran 1988 yılında cumartesi günü Ankara Atatürk Spor Salonu’nda Anavatan Partisi’nin 2. Olağan Kongresi sırasında kürsüde konuşurken Kartal Demirağ isimli saldırgan tarafından düzenlenen suikasttan yaralı olarak kurtuldu. Foto muhabirleri ve televizyon kameraları için hazırlanmış olan alanın önünden Turgut Özal’a 12 metre yakınından 2 el ateş eden Demirağ, Turgut Özal’ı sağ elinden yaralamıştır.

Saldırının hemen sonrasında güvenlikler tarafından rastgele açılan ateşle 18 kişi yaralanmıştır. Yaralanan isimlerin arasında Bakan İmren Aykut’ta vardır. Saldırgan Demirağ’a önce idam cezası verilse de ardından cezası 20 yıla indirilmiştir. Turgut Özal Demirağ’ı Cumhurbaşkanlığı döneminde affetmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Dönemi

Özal 1989 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimine adaylığını koymuştur. Yapılan seçimde Sosyal Demokrat Halkçı Partisi ve Doğru Yol Partisi meclise girmeyerek ve seçimi boykot ettiler. İlk turda Özal 247, ANAP Burdur Milletvekili Fethi Çelikbaş 18 oy aldı. 17 oy boş çıktı. 3 oy geçersiz sayıldı.

İkinci turda 284 milletvekilinin katıldığı oylamada Özal 256 oy alırken, Çelikbaş 17 oy aldı. 9 oy boş çıktı. 2 y geçersiz sayıldı. 31 Ekim 1989 yılında yine muhalefetin katılmadığı 3. tur oylamasında Özal 263 oy alarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 8’nci Cumhurbaşkanı oldu. 9 Kasım 1989 yılında resmi olarak görevine başladı.

Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde en önemli olay 1. Körfez Savaşı’dır. Bu dönemde aktif bir rol üstlenen Özal Petrol kaynaklarını elinde tutan Saddam Hüseyin’in Türkiye için büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çekmiş, Saddam’ın elinde tuttuğu bölgenin hakimiyeti altında tutmaması gerektiğini savunmuştur.

Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri’ne bu konuda açıkça destek verdiğini beyan etmiştir.  Yapılan harekata Türk Ordusunun da katılıp, Misak-ı Milli sınırları içinde bulunan Musul ve Kerkük’e girilmesini istedi. Bunun üzerine o dönemin Genelkurmay Başkanı Necip Torumtay henüz görev süresinin bitmesine daha farken 3 Aralık 1990 yılında kendi isteğiyle Genelkurmay Başkanlığı görevinden emekliye ayrıldı. Erken emekliliğe ayrılmasının sebebi olarak 1. Körfez Savaşı’nda hükümetin tutumunu gösterdi.

Özal, her zaman sivil yönetimi savunmuş ve halk gibi giyinmeyi sevmiştir. Öyle ki sivil kıyafetle kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret eden Özal, resmi programlara yine aynı şekilde katılmıştır. Üst rütbeli askerlerin devir teslim törenlerine katılmazdı. Turgut Özal konuklarını diğer Cumhurbaşkanları gibi köşkte ağırlamazdı. Onun yerine Marmaris Okluk koyundaki resmi yazlıkta ağırlardı.

Turgut Özal Ölümü

Turgut Özal, 17 Nisan 1993 yılında 5 ülkeyi kapsayan 12 günlük Türkistan gezisinden döndükten sonra vefat etmiştir. Cenazeye Türkiye’nin dört bir yanından yüzbinlerce kişi gelmiştir. Ülkede bayraklar yarıya indirilmiştir. Dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Turgut Özal ile yakın dostluğu ile bilinen George H. W. Bush beklenilenin aksine cenaze törenine katılmamıştır. Turgut Özal’ın vasiyeti üzerine cenazesi İstanbul’a eski Başbakan Adnan Menderes’in anıtmezarının bulunduğu Topkapı’da, Vatan caddesi üzerindeki kendi adına hazırlanan anıtmezara defnedildi.

Bir suikasta kurban gitmiş olması olasılığı üzerine yıllardır tartışılmaktadır. Eşi Semra Özal, Turgut Özal’ın arsenik zehri ile zehirlendiği iddiasını ortaya attı. Delil olarak Turgut Özal’a ait saç örneğini Amerika Birleşik Devletleri’nde tahlil ettirdiğini söylemiştir. 2 Ekim 2012 yılında Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın 19 yıl sonra mezarı açılmış ve ölümünde suikast girişimi olup olmadığının belirlenmesi için yapılan otopsi yapılmıştır.

Adli Tıp Kurumu tarafından yürütülen araştırmalar ve bulgular sonucu Özal’ın cenazesinde zehir bulunduğu açıklanmıştır. Ancak Adli Tıp Kurumu Turgut Özal’ın zehirden mi yoksa başka nedenden mi öldüğünü tespit edemediklerini açıklamıştır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close