Dünya Tarihi

VI. Charles Kimdir

VI. Charles Hayatı

VI. Charles, Paris, Fransa’da 3 Aralık 1368’de doğdu ve 25 yaşında 1380’de, 11 yaşında Fransa kralı oldu. Bir genç olarak, Charles gelecek vaat eden bir kral olarak görülüyordu: Yakışıklı ve muazzamdı ve çeşitli turnuvalarda ve askeri seferlerde başarı elde etti. Onun erken saltanatı amcaları; Philip Bordo Bold liderliğindeki on ikiler konseyi olarak adlandırılan bir yönetim organı tarafından desteklenmiştir.

VI. CharlesTahta Çıkış

1385’te Philip tarafından yapılan bir düzenleme ile Charles Bavyeralı Isabeau’yla evlendi. Üç yıl sonra Charles, Fransa’yı kendi başına yönetme kararını verdi. Amcaları etkilerini geri çekti ve Charles’ın babasının saltanatının Marigets (“küçük yaşlı adamlar”) olarak bilinen hükümet üyeleri geri çağrıldı ve Charles adına kontrolü ele geçirdi.

Politik Faaliyetleri

Louis’in büyük şehir belediyelerinde kopyaladığı Lorris tüzüğü, bu dönemde tüm Avrupa’da büyük kentsel gelişim ortamının önemli bir işaretiydi.

Kilisenin koruyucusu olarak, Louis, vasilerinin topraklarında bir dayanak kazandı. Louis’in Feodaller ve sermayedarlarla ilgili Kilise ile uzlaşması, Fransa kralının, Kilise’nin en büyük oğlu olarak etkin rolünü başlattı.

İdari Değişimler

Kraliyet yönetimi, iktidarı kendi ellerine yoğunlaştırmak olan tacının büyük subaylarının kontrolü altındaydı; bu, 12nci yüzyılın başlarında Garlande ailesi tarafından böyle bir iktidarın sanal tekelinde sonuçlanan bir süreçti. Louis VI, bir mücadelenin ardından (1128-30), egemenliklerini sona erdirdi ve bu nedenle de Capetianlar giderek daha az ve daha alçakgönüllü soylulara, din adamlarına ve burjuva işlerine başvurdular.

Uluslararası Alandaki Faaliyetleri

Uluslararası cephede, 1389 kışında Charles, Avignon’a gitti ve Papa Clement VII’yi ziyaret etti ve Clement’in Papa olma fikrini ortaya koydu ve İtalya’da Fransız gücünü artırma yönünde stratejik bir adım attı. İngiltere Kralı II. Richard, bir sonraki papa olarak Boniface IX’u tercih etti ve bu fikirdeki farklılık, hem bu Papa meselesini hem de devam eden 100 Yıl Savaşını müzakere etmek için Fransa ve İngiltere’yi bir araya getirdi.

1392’de İngiltere ile barış müzakerelerinin ortasında, Charles VI bazı sağlık sorunları geçirdi. Kişiliği değişmeye başladı.

Charles ve İngiltere Kralı II. Richard arasındaki barış müzakereleri sürüyordu. Ancak nihayet, İngiltere ile Fransa arasında bir ateşkes artık her iki tarında beklentileri içindeydi. Sonuçta görüşmeler; 28 yıl sürecek bir ateşkese yol açar. Sonraki 26 yıl boyunca Charles’ın saltanatını güvence altına kalacak bir anlaşmaya (1396) yapılır.

Ölüm

VI. Charles, 22 Ekim 1422’de, İngiltere Kralı V. Henry’inin ölümünden iki ay sonra Paris’te öldü.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close