Dünya Tarihi

XIV. Louis Kimdir

XIV. Louis; Banyo yapmaktan nefret eden Fransa Kralı olarak adı geçer. Sudan nefret ettiği söylenir. Tarihte ilk kez topuklu ayakkabıyı, boyunun kısalığını Fransa’nın o dönemki görkemine yakıştıramayan Kral XIV. Louis için yapıldığı düşünülmektedir.

XIV. Louis Hayatı

XIV Louis, Fransa’nın Saint-Germaine-en-Laye kentinde 5 Eylül 1638’de doğdu. Annesi Avusturya’nın Hapsburg İspanyol kraliçesi Anne idi ve babası Fransa Kralı XIII. Louis idi. Ayrıca iki yaşında da Philippe adında bir erkek kardeşi vardı.

XIV. Louis14 Mayıs 1643’te, XIV. Louis sadece 4 buçuk yaşındayken babası vefat etti. Bir bebekten çok daha fazla değildi. Çocukluğu boyunca, XIV Louis bir lider olarak hazırlanmış, akademik olmayan, pratik bir eğitim almıştır. XIV Louis ‘in vaftiz babası, İtalyan doğumlu başbakan Kardinal Jules Mazarin, çocuğu tarihe, siyasete ve sanata öğretmekten sorumluydu. XIV. Louis ‘in vasisi Nicolas de Neufville, delikanlıyı gözetlemek için atandı.

İç Savaş

1648’de, XIV. Louis hala 10 yaşındayken, Paris Parlamentosu başbakanı Mazarin’e karşı ayaklandı. Tahtını devirmek için, Fronde denen taraftarlarına karşı bir iç savaş başlattılar. Uzun savaş boyunca, XIV Louis yoksulluk ve açlık da dahil olmak üzere birçok sıkıntıya maruz kaldı. Mazarin nihayet 1653’te isyancılara karşı zafer kazandı. İç savaşın sona ermesi üzerine Mazarin, XIV Louis’in beklediği ve akıl hocasını gözlemlediği gibi ayrıntılı bir yönetim kurmaya başladı.

Evlilik

Birkaç yıl sonra, XIV Louis, Mazarin’in yeğeni Marie Mancini’ye aşık oldu. Nihayetinde aşk yerine görevi seçerek, 1660’da İspanya kralının kızı Marie-Thérèse ile evlendi. Evlilik, Mazarin’in Hapsburg İspanya ile kurmaya çalıştığı barış anlaşmasının onaylanmasını sağlamıştır.

Kardinal Jules Mazarin’in Ölümü

Başbakan Kardinal Jules Mazarin, XIV. Louis’in saltanat boyunca gerçek gücü elinde tuttu. Mazarin, 1661’de, XIV Louis’in 20’li yaşlarında öldüğü zaman, genç kralın sonunda Fransız hükümetinin kontrolünü eline geçirir. Krallığın tam sorumluluğunu üstlenerek, XIV. Louis hızla kendi vizyonuna göre Fransa’yı reforme etmeye başladı.

Mutlak hükümdar olarak ilk hedefi, Fransa’nın kontrolünü merkezileştirmek ve yeniden konumlandırmaktı. Maliye bakanı Jean-Baptiste Colbert’in yardımlarıyla XIV. Louis, Fransa’nın endüstriyel büyümesini destekleyen reformlar başlattı. Saltanatı sırasında, Louis XIV, Fransa’nın dağınık vergi sistemini geliştirmeyi ve eskiden gelişigüzel borçlanma uygulamalarını sınırlamayı başardı.

Daha düzenli ve istikrarlı bir Fransız hükümetine yönelik idari reformların uygulanmasında, XIV. Louis eyalet soylularını eski siyasi etkilerinden vazgeçmeye zorladı. Bunu yaparken, vakıf olarak burjuvazi veya orta sınıf ile daha merkezi bir yönetim inşa etti.

Hükümete yaptığı değişikliklerin yanı sıra, XIV. Louis, daha fazla sanatın Fransız kültürüne girmesi için bir dizi program ve enstitü oluşturdu. Bu yazıda, 1663 yılında Kraliyet Akademisi ve 1666 yılında Belle-Lettres Akademisi kurulmuştur. Louis XIV, 1667-1672 yılları arasında Paris Gözlemevi’nin yapımını denetlemiştir.

Dış ilişkiler

Fransa-İspanya Savaşı

XIV. Louis, dış politikaya karşı aşırı yaklaşımıyla meşhurdur. 1667’de, karısının mirası hakkı için İspanyol Karen’in işgalini başlattı. Savaşı, bir yıl sürdü ve Fransızların teslim oluşu ve işgal ettikleri toprakları İspanya’ya geri verişiyle sona erdi. Fransa’nın tek fethi Flanders’da birkaç kasabaydı.

Fransa-Hollanda Savaşı

Sonuçtan memnun olmayan XIV. Louis, 1672-1678 yılları arasında Fransa’nın Flanders ve Franche-Compté’de daha fazla arazi edinmeyi başardığı Fransa-Hollanda Savaşı’nda ülkesini tuttu. Zafer Fransa’yı egemen bir iktidar statüsüne yükseltmiştir. Bu durum, XIV. Louis’in askeri güç kullanımı yoluyla toprak haklarını sürekli genişletme seferleri ile birleştiğinde, Fransa’yı diğer Avrupa ülkeleri için bir tehdit olarak konumlandırdı.

Fransa’ya Karşı Büyük İttifak

1680’lerin sonuna doğru, İspanya, İngiltere ve Kutsal Roma İmparatorluğu dahil olmak üzere bu ülkeler, Büyük İttifak’ı oluşturarak Fransa’nın bu saldırganlığına karşılık verdiler. Fransa ile Büyük İttifak arasındaki bir savaş 1688’de patlak verdi ve yaklaşık on yıl boyunca sürdü ve Dokuz Yıl Savaşı olarak bilinmesine neden oldu.

Uzun savaş Fransa için o kadar maliyetliydi ki, kıtlık yarattı ve ülkeyi borç altına koydu. Halk, XIV. Louis’i Fransa’nın mali yıkımıyla suçlamak için bir kahraman olarak selamladı.

Huguenotlara Ölüm

1680’lerle, XIV. Louis, kısmen, Fransa genelinde dini tekdüzelik kurma çabalarına bağlı olarak, kamusal düşmanlık yaratmaya başlamıştı. Kral dindar bir Katolikti ve Huguenots’a yönelik zulmü, eskiden Huguenots haklarını dindar çoğunluk olarak kabul etmiş olan Nantes Fermanı’nın 1685’inin iptaliyle aynı duruma geldi. Fontainebleau’nun kurgusu altında, Louis XIV Fransa’daki Protestan kiliselerinin ve okullarının yıkımını düzenledi ve tüm çocukların eğitilmesi ve Katolik olarak vaftiz edilmesine zorlandı. İptal ve yeni düzenleme, Protestanları yabancılaştırmaya hizmet etti, birçoğunun Fransa’yı terk etmesine ve başka yerlerde dini özgürlük aramasına yol açtı.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close