Dünya Tarihi

Yue Fei Kimdir?

Çin’deki her çocuğun öğreneceği gibi, Song-hanedanlığı (960-1276) ordularını Jurchens’i geri püskürtmek ve Çin’i kuzeydeki “barbarların” elindeki imhadan kurtarmak için yöneten kahraman General Yue Fei idi.

Ancak her öğrencinin de keşfettiği gibi, zafer eşiğinde bulunan,  bir imparator tarafından haksızca hapsedilen ve suçlamalar temelinde idam edilen trajik-kusurlu bakan Yue Feiydi.

Yue Fei Hayatı

1103’de Henan Eyaletindeki bir çiftçi ailesinde doğdu. Bir çok efsaneye göre; Sarı Nehir’in yatağını sular altında bırakan, köyünün çoğunu silip süpürecek kadar büyük olan bir selde babası Yue Feiyi bir kil tenceresine koymuş ve suya bırakmıştı. Böylece Yue Feiyi hayatta kalmayı başarmıştır.

Yue FeiÇiftlikte çalışarak yaş alan, güçlü bir şekilde büyüdü. Gecelerini, savaş okuluna giderek; okçuluk ve kung fu öğrenerek geçirdi. Yue, Sun Tzu’nun Savaş Sanatı’nı, Üç Krallık’ı ve diğer taktikler ya da klasik kahramanlık eserlerini yoğun bir şekilde okudu. Bir çok savaş silahını öğrenmeye çalıştı; kılıçlar, baltalar, çekiçler, mızraklar, zincir kırbaçları, kanca kılıcı, Meteor Hammer, yay ve tatar yayı gibi.

Annesi, İmparator’a adanmışlığının göstergesi olarak; kocaman Çince karakterlerle “ülkeye azami sadakatle hizmet et” ifadesini dövme etti.

Çin’in Siyasi Durumu

Tarihin bu döneminde Çin olarak bildiğimiz ülke üç bölgeye ayrılmıştı. Song Hanedanlığı ana Çin imparatorluğuydu. Song topraklarının kuzeyinde, Mançuryalı’ların barbar bir imparatorluğu olan Jin ile birlikte, Batı’ya, Han Çinlisine bağlı sayılan başka bir tür barbar grubu olan Liao’ları vardı. 1122’de Song ve Jin, bir araya gelip Liao’yu işgal etmeye karar verdiler.

18 yaşındaki Yue’yi, Song İmparatorluk Ordusu’nda özel olarak askere alınır. Sonrasında savaşın ön saflarına doğru koşturuldu. Song komutanları yetersiz kalmışlardı. Savaşın çoğunu yapan Jin idi. Jin, Liao’yu fethetti, toprağı kendi imparatorluklarına karar verdi. 1125’te Jin, Song ile yaptığı ittifakına ihanet etti. Song topraklarını işgal etti, Çin’in Kuzey Bölgesi’ni fethetti, İmparatorluk Ailesi’nin çoğunu ele geçirdi ve köleleştirdi.

İmparator Gaozong

Katliamlardan kaçmayı başaran imparatorluk ailesinin tek üyesi, İmparatorun dokuzuncu oğlu olan Gaozong’du. Daha sonra Gaozong Yangzze nehri boyunca kaçarak umutsuzca yeniden toplanmaya çalışır.

Yue Fei’nin Kurtarma Savaşı

Yue’nin birimi imparatorluğun güneyine yerleşmişti. Bir süre sonra ne olup bittiğini duyan Yue Fei, önce gerilla atakları yaptı. Güçlenince İmparator ve ailesini kurtarmak için çaresiz bir girişimle eski Song başkentine saldırı düzenledi. Yue Fei, şehrin bir kısmını geri almayı başarır. Ancak Yue nihayetinde pozisyonu tutamadı ve Yangtze’ye geri dönmek zorunda kaldı.

Yue Fei ile Yeniden Başlamak

Yue Fei, burada Shaolin Rahipleri ile kung fu çalıştı, “Kartal Pençesi” tarzı dövüş tekniğini yarattı, Xingyi Boksunu geliştirdi.

İntikam ve Politika

Yue Fei, barbarlarla, Mançuryalı’larla, haydutlarla ve savaş sahasındaki diğer her şey ile savaşabiliyordu. Ancak politik oyunu oynamayı başaramadı.

Qin Hui, İmparator Gaozong’un baş danışmanıydı. 1137’de, Yue Fei, Jin’i ezmek ve herkesin intikamını almak için kusursuz bir plan sunduğunda, bir antlaşmanın olduğu söylenir. Yue Fei İmparator’una aptalca sadıktı ve sorgulamayı reddetti.

Tabii ki, 1140 yılında Jin, barış anlaşmasına ihanet edince ve Yangtze boyunca dört tam kuvvet orduyla bir sefer başlatır. Yangtze üzerinden geçip Kaifeng’i kuşattı. Yue Fei, aniden saldırıyı kesmek, geri çekilmek için emirlerini aldı.

Ölüme Giden Yol

Yue Fei itaatsizlik ederek bir süre daha orada kaldı. İmparatorluk ile konuşmak için İmparatorluk kuruluna geri döndü. Ancak oraya vardığında, Yue Fei, hapishaneye atılmış, bir hain olarak damgalanmış, sonra bir suikastçı tarafından hücresinde zehirlenmişti. Henüz 39 yaşındaydı. Ancak hikaye burada bitmiyor. Halk bu konuda öfkelendi ve o kadar büyük bir baskı, yaptı ki, İmparator Gaozong tahttan inmek zorunda kalır. Yerine geçen oğlu, 1163’te Yue Fei’yi suçlarından dolayı bağışladı, onu ulusal bir kahraman ilan etti. İmparatorluk generali ve ailesi için ayrıntılı bir mezara ve bir taş tapınak inşa etti.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close