Sağlık

Zona Hastalığı

Zona; Zona; Varisella Zoster virüsünün (VZV) sebep olduğu, daha önce suçiçeği ile karşılaşmış kişilerde görülen, ağrılı deri kabartılarıyla kendini gösteren bir hastalıktır. Zona hastalığı halk arasında “gece yanığı, kuşak hastalığı” olarak bilinir. Ağırlıklı olarak gövde, bacak ve yüz derisi gibi yerlerde kendini gösteren mikrobik sinir iltihabıdır.

Zona HastalığıKişi VZV ile ilk karşılaşmada suçiçeği hastalığını geçirir. Suçiçeği iyileştikten sonra VZV omurilikte bazı sinir hücrelerinde hastalık yapmaksızın inaktif halde kalır, yani uykuya yatar. Yıllar sonra vücut direncinin azaldığı bazı dönemlerde VZV aktifleşebilir ve sinirler yoluyla deriye gelip o bölgede ağrılı su toplamış kabartılara sebep olur. Virus belli bir sinir demetinde hasar yarattığı için, genellikle o sinir bölgesinde, vücudun veya yüzün tek yarı tarafında ağrılı kabartılar görülür.

Zona Hastalığında Bilinmesi Gerekenler

  1. Zona hastalığında ilk 2-3 gün çok önemlidir. Daha sonra yapılan tedaviler hastalığın normal seyrini etkilemez

  2. Zona hastalığı batma, karıncalanma, kaşıntı, yanma ve ağrı ile başlar erken fark edilmesi çok önemlidir.

  3. Öncesinde baş ağrısı, halsizlik, ateşsiz grip belirtileri, ışığa karşı hassasiyet görülür.

  4. Zona her yaşta görüldüğü gibi 50 yaş üstü kişilerde daha çok görülmektedir(bağışıklık sisteminin zayıflamaya başlamasıyla ilişkilendirilebilir)

  5. Zona, sinirleri etkileyen bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmese işitme kaybı, görme kaybı, yüz felci, kasların hareket ettirilememesi ve enfeksiyonlar gibi ciddi rahatsızlıklara neden olur.

Zona Hastalığının Sebepleri

Stres, uykusuzluk, yorgunluk, sağlıksız diyetler ve mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemi baskılanır ve zona görülme sıklığı artar.

Herhangi bir nedenle bağışıklık sistemi zayıflayan kişi zona geçirebilir. Bu kişilerde hastalık ciddi seyretmeye eğilimlidir. Kanser tedavisindeki Kemoterapi ve Radyoterapi, organ naklinde kullanılan ilaçlar, uzun süreli Kortizon kullanımı bağışıklık sistemini baskılayabilir ve bu kişiler Zona geçirebilir.

Bağışıklık sisteminin zayıfladığı Lösemi, Lenfoma gibi kanserler ve de AIDS’de zona sık görülür. Virüs, vücuda girdikten sonra bağışıklık sisteminin zayıflamasını bekler ve fırsat bulduğu anda da hastalığın ortaya çıkmasına neden olur.

Zona Hastalığından Sonra

Zona hastalığı tedavi edildikten sonra, döküntülerin çıktığı yerde şiddetli ağrılar görülebilir. Hastalarda, zona iyileştikten sonra dahi aylar hatta senelerce ağrılar devam edebilir. Döküntüler iyileştikten sonra ağrının devam etmesinin sebebi ise iltihaplanan sinirlerin hasar görmüş olmasıdır. Doğru ve en uygun tedavi için Algoloji-ağrı uzmanına gidilmelidir.


Bu riski taşıyan kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi nedeni ile Kırmızı Reishi mantarını kullanmaları yararlı olabilir.


Kullanılmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. 
Kırmızı reishi mantarı gıda takviyesi olup kesinlikle ilaç değildir.

Zona Hastalığına İyi Gelen Karışım

  1. Bebek pişik kremi

  2. Çay ağacı kremi

  3. Aynı sefa kremi

Hazırlanışı; 2 temiz kasesi alınır. Kaselerden birinin içine 1 yemek kaşığı aynı sefa, 1 yemek kaşığı pişik kremi konulur. 2.kaseye 1 yemek kaşığı çay ayağacı kremi, 1 yemek kaşığı pişik kremi konulur. Demir kaşık kullanmadan tahta kaşıkla kremler iyicene karıştırılır. Kremler kavanoz yada kutu içine konarak muhafaza edilir.

Kullanılışı; geceleri aynı sefa kremli karışım akla gelindiğinde sürülmelidir. Gündüzleri de çay ağacı kremli karışım akla gelindiğinde sürülmelidir. Zona hastası olan kişi bu ilaca takviye olarak mümkünse d vitamini almalıdır. İlacın düzenli kullanılması etkili sonuçlar verir.

Zona Hastalığı Ve Nöral Terapi

Nöral Terapi; Çok basit uygulaması olan nörol terapi, sinir uçlarında düzelmeyi sağlayan bir tedavidir iyileşme için bedenin sinir ağına uyarıcı, iyileştirici ve düzenleyici etki edilmesidir. Özellikle zona hastalığında çok etkili olur. Hem doğal hem de etkili bir şekilde ağrıları azaltan tedavi yöntemidir. Yan etkisi olmaz, uygulaması kolaydır çünkü sinirin kendisine uygulanır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close